Když jsem byla malá, mohla jsem se do místních uhelných velkolomů dívat přímo z našeho paneláku. Nyní sedím na kovové konstrukci na rypadle přímo v dole Vršany a snažím se upozornit na to, že musíme rychle skoncovat s těžbou a spalováním uhlí, abychom mohli zastavit oteplování planety ideálně pod hranicí 1,5 stupně Celsia. 

Kousek ode mne vlaje obří transparent s nápisem KONEC DOBY UHELNÉ. Je tu se mnou tým skvělých lidí a navíc tu tak trochu se mnou je každý z více než 50 tisíc lidí, kteří podepsal naši petici Spolu pro klima. Ta mimo jiné právě požaduje konec těžby a spalování uhlí. Stále se k ní můžete přidat, tak jděte na naše stránky a přidejte i svůj hlas. 

Jana Pravdová na rypadle v dolu Vršany. (c) Greenpeace

Na vládu máme v souvislosti s koncem doby uhelné a s ochranou klimatu 4 konkrétní požadavky:

  1. Přestat vyrábět elektřinu z uhlí do roku 2030, do roku 2035 přistoupit ke kompletnímu konci uhlí v ČR.
  2. Zajistit sociálně ohleduplný a spravedlivý přechod k obnovitelným zdrojům energie pro uhelné regiony a všechny jejich obyvatele
  3. Odstavit co nejdříve staré a špinavé uhelné elektrárny, které jedou na vývoz – například Chvaletice a Počerady
  4. Navýšit cíle snižování emisí skleníkových plynů v rámci Evropské unie do roku 2030

Ve velkolomu Vršany se podle současného povolení má těžit až do roku 2052. To je absolutně nepřijatelné z hlediska snah na ochranu klimatu či s ohledem na tolik potřebnou transformaci našeho mosteckého regionu směrem ke zdravější a udržitelnější budoucnosti. 

Protest Greenpeace na rypadle v dole Vršany (c) Greenpeace

Stále více lidí si uvědomuje, že musíme přidat, být aktivní a tlačit na politiky, aby zajistili ochranu klimatu a spravedlivou transformaci pro uhelné regiony. Proto jsme dnes spustili webovou aplikaci, díky které můžete politiky přímo konfrontovat na sociálních sítích

A proto dnes také začínají Akční dny, na které zve hnutí Limity jsme my. V sobotu se během nich uskuteční i demonstrace před naší největší a nejšpinavější elektrárnou Počerady, která je největším zdrojem emisí skleníkových plynů v ČR. Organizuje ji 13 různých ekologických organizací a iniciativ. Přidej se také! Nemůžu zaručit, že se tam uvidíme zrovna my dva, ale bude tam spousta úžasných lidí, s kterými budeš na jedné vlně.