Policie dnes začala s vyklízením vesnice Lützerath v Severním Porýní-Vestfálsku, ale aktivisté na místě se nevzdávají. Od 10. ledna zde podle úředního nařízení nesmí pobývat žádní lidé, aby mohla být vesnice vystěhována a zbořena. Kvůli obrovskému tlaku těžební firmy RWE a úřadů na vystěhování vesnice odešlo již mnoho starousedlíků, kteří zde žili, ale v posledních dvou letech se zde natrvalo zabydlela početná komunita lidí, kteří chtějí vesnici a krajinu kolem ní zachránit. Místní aktivisté a aktivistky tak nadále proti ničení vesnice protestují a brání ji vlastními těly. 

Do Lützerathu se v současné době dá dojít pouze pěšky, protože policie už vesnici úplně odřízla. Každý den však přijíždějí noví klimatičtí aktivisté a německá pobočka Greenpeace má na místě také své zázemí. V neděli 8. ledna přišly do vesnice na demonstraci tisíce demonstrantů. Další velká nenásilná a legální demonstrace proti bourání vesnice a rozšiřování těžby, kterou spolupořádá i Greenpeace, je plánovaná na sobotu 14. ledna a očekává se příjezd desítek tisíc lidí, včetně aktivistů a aktivistek z České republiky. Lützerath se tak stává důležitým mezníkem nejen pro německé, ale i pro mezinárodní klimatické hnutí, které se snaží ukončit těžbu a spalování fosilních paliv.

Police Evict Activists in Lützerath.
Policejní jednotky se snaží vyklidit okolí vesnice. (c) Greenpeace – Klaus Radetzki

Energetická společnost RWE chce zničit Lützerath, aby mohla rozšířit povrchový hnědouhelný důl Garzweiler a těžit uhlí pod obcí. Demoliční bagry mohou přijet prakticky kdykoli. Pět dalších vesnic v blízkosti povrchového dolu bylo zachráněno. Kdyby však Lützerath zmizel, rypadla uhelné společnosti by mohla kopat kilometry do krajiny – pro dalších 280 milionů tun hnědého uhlí. Pro postupující globální oteplování je tento projekt katastrofou: pokud se bude spalovat toto uhlí, nemůže Německo splnit své klimatické cíle. Hranice pro oteplení pod 1,5 stupně Celsia leží i v Lützerathu.

Ministr hospodářství Robert Habeck za Zelené nicméně loni v říjnu oznámil, že Lützerath bude vybagrován. Další rozšiřování těžby má podle Zelených kompenzovat posunutí ukončení těžby uhlí v oblasti na dřívější termín – rok 2030. Ovšem až do konce dekády se téměř nesníží objem vytěženého uhlí a téměř všechny uhelné elektrárny bude možné provozovat také až do konce dekády. A rozšiřovat těžbu, aby mohla být ukončena dříve, nedává žádný smysl.

Vesnice Lützerath stále žije. (c) Greenpeace – Bernd Lauter

Zelení svůj plán oznámili zničit další vesnici u povrchového dolu Garzweiler společně se šéfem fosilní korporace RWE Markusem Krebberem. Odborník na klima a energetiku Karsten Smid z Greenpeace Německo kritizuje sbližování Zelených a RWE v tématu těžby a spalování hnědého uhlí: “Symbolické posunutí termínu ukončení těžby uhlí do roku 2030 nic neznamená, pokud se nesníží i objem vytěženého a spáleného uhlí.”

Zásoby uhlí pod obcí Lützerath musí zůstat v zemi, pokud má být těžba v Porýní skutečně ukončena do roku 2030 a pokud má Německo splnit své klimatické závazky. Proto pokračujeme ve snaze ukončit těžbu a spalování uhlí v porýnské uhelné pánvi a v úsilí zachránit obec Lützerath před demoličními bagry.