#KonecDobyFosilní #Ovzduší #ZměnaKlimatu

Zbavme se závislosti na uhlí

Můžeme být zdravější, žít déle a dýchat čistý vzduch.

Jdu do toho

Aktivistky a aktivisté Greenpeace budou až do soudního procesu stíháni ve vazbě. Rozhodl tak dnes Okresní soud v Prievidzi. Greenpeace toto rozhodnutí považuje za bezprecedentní a vyzývá k solidaritě se zadrženými. Dvanáct environmentálních aktivistů je zadrženo již více než 95 hodin od nenásilného protestu za ukončení těžby uhlí. Soud dnes rozhodl, že ve vazbě nadále zůstanou až do soudního procesu – tedy neurčitou dobu.

“Považujeme rozhodnutí soudu za bezprecedentní. Aktivisté nejsou zločinci, kteří mají být stíháni ve vazbě! Klidně a nenásilně se postavili proti těžební firmě HBP, která po desetiletí představuje zátěž pro region a Slovensko. Budeme nadále stát za nimi a nevzdáme se,” řekla Ivana Kohutková, ředitelka Greenpeace Slovensko. Protože vznikly pochybnosti o nestrannosti jednání orgánů činných v trestním řízení, právní zástupci obviněných vznesli námitku zaujatosti a žádají o přesunutí vyšetřování případu mimo daný region. Zároveň se proti rozhodnutí soudu okamžitě odvolali.

Protest proti těžbě uhlí na Slovensku

“V dosavadním řízení nebylo dostatečně zohledněné, že jednáním obviněných aktivistů došlo k nenásilnému výkonu jejich ústavního práva na svobodu projevu, kterým neohrozili život a zdraví jiných lidí. Vedení trestního řízení a související čtyřdenní zadržování obviněných, které vyústilo do podání návrhu na vazbu, je možné chápat i jako upřednostnění  ochrany majetku soukromé těžební společnosti před právem na vyslovení názoru,” zhodnotil Lukáš Opett z právnické kanceláře Kolíková & Partners, s. r. o.

Se zadrženými už projevili solidaritu účastníci několika akcí  organizovaných před klimatickým summitem OSN COP24. V Praze a v Brně se na jejich podporu sešly desítky lidí.

Dvanáct lidí ze Slovenska, České republiky, Finska a Belgie vyvěsili ve středu 28. listopadu na těžební věž uhelné společnosti Hornonitrianske bane Prievidza transparent s nápisem „SKONČITE DOBU UHOĽNÚ“. Prokuratura v Prievidzi je následně obvinila z trestného činu „poškozování a ohrožování provozu obecně prospěšného zařízení formou spolupachatelství”, za což jim hrozí až pět let ve vězení.