Loni na konci listopadu jsme zveřejnili studii Poslední nádech: Jak uhelné společnosti otravují vzduch v Evropě. Z ní vychází, že ČEZ je 4. nejhorší znečišťovatel v EU, hned za firmami působícími v Německu a Polsku. Dobrovolnice a dobrovolníci Greenpeace tehdy rozdávali letáky informující o odvrácené straně podnikání firmy ČEZ akcionářům mířícím na jednání mimořádné valné hromady. O půl roku později ČEZ ve snižování svých emisí nijak nepokročil. Navíc plánuje prodej staré uhelné elektrárny Počerady, která je největším tuzemským producentem skleníkových plynů i toxické rtuti. I proto letos aktivisté  a aktivistky Greenpeace přešli od rozdávání informačních letáků k nenásilnému protestu přímo na jednání valné hromady. 

Elektrárna Počerady, jejíž nejstarší části jsou staré již 50 let, se má tento rok prodávat kontroverznímu podnikateli Pavlu Tykačovi, který by ji rád provozoval další desítky let. Prodej je součástí tajné smlouvy z roku 2013, jejíž výhodnost pro firmu ČEZ je minimálně sporná. Ekologové se obávají, že v případě prodeje by zůstal největší tuzemský producent skleníkových plynů i toxické rtuti v provozu a Česká republika by pak neměla reálnou možnost splnit své klimatické závazky. Minimálně část lidí ve vedení ČEZ je nakloněna tomu, aby se jelo podle staré smlouvy a uhelná elektrárna se místo postupného uzavírání v příštím roce přepsala na přímého obchodního konkurenta.

Zastav smrad z Počerad. Podepiš výzvu za uzavření nejšpinavější elektrárny v ČR

Organizace Greenpeace proto připravila na dopoledne happening, při kterém se jedna akcionářka převlékla do kostýmu uhlí a dožadovala se vstupu na valnou hromadu, aby poděkovala za vstřícný přístup firmy k těžbě a spalování fosilních paliv. Dovnitř nakonec nebyla vpuštěna, a tak svůj proslov nemohla přednést.

Ochranka donutila akcionářku v kostýmu uhlí se svléknout, přesto ji neumožnila vstup na valnou hromadu. © Greenpeace – Majda Slámová

Tento happening ovšem byl jen předehrou toho, co mělo teprve přijít. Když vedení firmy ČEZ znovu odmítlo zařadit prodej Počerad na agendu, v prostoru před pódiem rozvinula šestice aktivistů a aktivistek Greenpeace pásku s nápisem CLIMATE CHANGE CRIME SCENE. Proti prodeji zastaralé elektrárny do soukromých rukou a proti zbytečnému prodlužování její životnosti protestovali desítky dalších aktivistů a aktivistek i před vstupem do hlavní jednací místnosti valné hromady. Valná hromada byla kvůli protestu na čas přerušena a po maratonu otázek ze strany minoritních akcionářů řešících mimo jiné i kontroverzní uhelné projekty skupiny ČEZ včetně prodeje elektrárny Počerady skončila až včera v ranních hodinách.

Protest Greenpeace na valné hromadě ČEZ © Greenpeace – Majda Slámová

Teď je míč na hřišti dozorčí rady. Postaví se za arogantní vedení firmy, které o svých pochybných kšeftících odmítá diskutovat, nebo bude hájit strategické zájmy státu, tedy největšího akcionáře?