Současná krize nám dává příležitost vytvořit z České republiky zemi, která je odolnější, bezpečnější, spravedlivější a respektuje životní prostředí.

Jdu do toho

Premiér Andrej Babiš se včera večer v televizi opět opřel do Evropské zelené dohody (European Green Deal), když prohlásil: “Doufám, že Brusel zapomene na Green Dealy, které ničily automobilový průmysl a naši ekonomiku. Čekám, že Evropa začne podporovat tradiční průmysl.“ Toto “trumpovské” prohlášení je přitom naprosto mimo realitu. 

Odhlédněme od toho, že Zelená dohoda ještě ani nebyla přijata a nezačala fungovat, tak těžko mohla něco zničit. Ve volání po tradičním průmyslu a odmítání změn je pan premiér dost osamocený. Naopak, stále více hlasů vyzývá k podpoře “zelených” investic a transformace jako cesty z nastávající ekonomické krize.

Tento týden byla zveřejněna výzva, k níž se připojilo podpisem semnáct ministrů členských zemí EU a přes 160 europoslanců, ředitelů velkých společností a představitelů nevládních organizací a think-tanků. Ti společně požadují, aby vládní programy na podporu ekonomiky podporovaly transformaci k udržitelné společnosti a ekonomice. Mezi podepsanými nechybí ani šéfové firem, jako jsou  Danone, Ikea či L’Oreal. Přestože Green Deal podle premiéra Babiše údajně ničí automobilový průmysl, jednou z firem, která ho v prohlášení nadšeně vítá, je i automobilka Volvo.

Interior Shots from the Volkswagen Plant in Zwickau. © Paul Langrock / Greenpeace
Green Deal má údajně zlikvidovat evropský automobilový průmysl, přesto ho podporuje například firma Volvo. Ilustrační foto © Paul Langrock / Greenpeace

Signatáři v dopise mimo jiné uvádějí, že “tyto masivní investice musí vyvolat nový evropský ekonomický model: odolnější, bezpečnější, suverénnější a inkluzivnější. Všechny tyto znaky jsou základem ekonomiky  postavené na zelených principech. Právě přechod na klimaticky neutrální ekonomiku, ochrana biologické rozmanitosti a transformace evropského zemědělství a výroby potravin mají potenciál rychle zajistit pracovní místa, hospodářský růst a zlepšit životní podmínky všech občanů na celém světě a přispět k budování odolnějších společností.“

Podle signatářů bylo za posledních 10 let v řadě  transformačních odvětvích dosaženo značného pokroku, protože yly vyvinuty nové  technologie a dramaticky se snížily náklady. Dokládají to faktem, že před deseti lety byla bezemisní vozidla pouze prototypy a větrná energie byla třikrát a sluneční energie dokonce sedmkrát dražší než dnes. 

V závěru výzvy se pak dočítáme, že “projekty, jako je evropský Green Deal, a další národní plány uhlíkové neutrality mají obrovský potenciál k posílení naší ekonomiky a přispívají k vytvoření nového modelu prosperity. Domníváme se proto, že musíme Evropu připravit na budoucnost, a navrhnout plány obnovy na místní, vnitrostátní i na evropské úrovni,  které zakotví boj proti změně klimatu jako jádro hospodářské strategie. Nastal čas proměnit tyto plány v konkrétní akce a investice, které změní život občanů a přispějí k rychlému zotavení našich ekonomik a naší společnosti.” 

Již týden předtím 10 evropských států včetně koronavirem vážně zasažených zemí – Španělska a Itálie, přímo podpořilo pokračování Zelené dohody jako cesty z krize. Následně se k iniciativě přidaly i velké evropské ekonomiky Německa a Francie, které do unijního rozpočtu přispívají nejvíce a budou mít silný hlas při rozhodování, kam prostředky EU půjdou. Nyní (aktualizováno 20. dubna – pozn. Greenpeace) je pod výzvou podepsaných 15 států, nejnověji se přidalo Slovensko.

Přečti si článek, jak může Zelená dohoda pomoci ekonomice.