Historie Greenpeace

Vše začalo v roce 1971, kdy si dvanáct odhodlaných mužů pronajalo starou rybářskou loď Phyllis Cormack a vypravili se z kanadského Vancouveru zabránit jaderným pokusům u ostrova Amchitka u západního pobřeží Aljašky. Tento ostrov byl nejenom posledním útočištěm tří tisíc ohrožených mořských vyder, domovem orla a dalších divokých zvířat, ale nalézal se též přímo v epicentru nejčastějších zemětřesení na světě. Spojené státy po protestech nakonec od jaderných pokusů ustoupily. Odvaha a nasazení těchto mužů se později staly příkladem, jenž inspiroval tisíce lidí po celém světě k následování. Tehdy vzniklo Greenpeace a později i s ním pevně spjatá legenda lodi Rainbow Warrior (Duhový bojovník).

Rainbow Warrior byla loď, kterou Greenpeace zakoupilo v roce 1978. Jejím úkolem byly akce na kampani proti vybíjení velryb, pokusným atomovým výbuchům, zakládání skládek nebezpečných odpadů na dně moře či oceánu a na dalších podobných akcích.

V roce 1985 poznamenala Greenpeace velice smutná událost. 10. července, těsně před půlnocí, se Rainbow Warrior potopil po dvojitém bombovém útoku francouzské tajné služby. Důvodem tohoto napadení byla právě probíhající kampaň Greenpeace proti jaderným pokusům v blízkosti atolu Mururoa vedeným francouzskou vládou. Na palubě lodi tragicky zahynul jeden ze členů posádky, portugalský fotograf a otec dvou dětí Fernando Pereira, který nestihl opustit loď včas a v momentě, kdy se vracel pro fotoaparát s důležitou dokumentací, ho zastihl druhý výbuch.  

Událost, která otřásla světem, ale přinesla ještě větší motivaci pro boj s bezprávím. Greenpeace koupilo a zrekonstruovalo druhého Duhového bojovníka.

Poprvé v České republice

2 dubna 1984 aktivisté Greenpeace vylézají současně na celkem osm komínů po celé Evropě a vyvěšují na ně jednotlivá písmena slova STOP. Akce je součástí kampaně proti znečištění ovzduší a jeden z komínů se nachází i v tehdy  komunistickém Československu, v Karlových Varech. Uskutečnit takovou akci za železnou oponou sice není jednoduché, ale Greenpeace se to přesto daří. Podruhé se zde Greenpeace v době komunistického režimu objevuje 26. dubna 1987. V den prvního výročí havárie v Černobylu vyvěšují rakouští aktivisté obrovský transparent z ochozu Národního muzea v Praze. V obou případech byli aktivisté zatčenií a vyhoštěni ze země, a je tedy jasné, že železná opona je zde pro systematickou činnost nepřekonatelná.

Zlom nastává až po listopadu 1989. Do Prahy přijíždí duhový autobus – pojízdná laboratoř a informační stánek Greenpeace, který zde informuje o problematice atomové energie a během několika dní získává na 80 000 podpisů pod petici. Otevřenost a vřelé přijetí českou veřejností podněcují myšlenku založit pobočku Greenpeace v Československu. K tomu ovšem vede ještě dlouhá cesta.

První aktivity

Počátkem roku 1990 se duhový autobus vybavený laboratoří vydává na cestu po velkých českých městech a odbírá vzorky vzduchu, vody a půdy. Otřesné výsledky předává odpovědným úřadům a žádá nápravu. Během ikonické akce 26. dubna 1990, v den čtvrtého výročí černobylské tragédie, vyvěšuje 13 aktivistů z devíti zemí na 155 metrů vysokou chladiící věž rozestavěné elektrárny obrovský transparent s nápisem ČSFRnobyl! Jedná se o první nenásilnou přímou akci takového rozsahu, která je zatím v české společnosti nevídaná, nicméně plní svůj účel a obrací pozornost nejen médií k nedostatkům stavby jaderné elektrárny.

Řešení aktivit na dálku je ovšem náročné a je zcela jasné, že bez československé pobočky není jakékoli úsilí dostatečně efektivní. Počátkem roku 1991 tedy Greenpeace International rozhoduje o oficiálním založení pobočky v Československu, tehdy jediné v celé střední a východní Evropě. Během třiceti let fungování provázely Greenpeace v ČR mnohé úspěchy, ale i krize a pády. Motivace se ale neztratila a díky podpoře našich přispěvatelů můžeme i nadále pracovat, upozorňovat na ekologické problémy a prosazovat jejich řešení.

Děkujeme všem, kteří sdílí stejné myšlenky a práci Greenpeace podporují!