Evropská komise dnes vydala své stanovisko k rozepři mezi Českou republikou a Polskem v případě kontroverzního rozšíření uhelného dolu Turów, který leží na společné hranice obou států a který již nyní odčerpává vodu ze studní i z krajiny na českém území. Evropská komise potvrdila, že Polsko pokračováním těžby opravdu porušilo evropské směrnice, byť ne úplně ve všech případech, na které si stěžovala česká vláda. Ta se nyní podle komise může obrátit na Soudní dvůr Evropské unie, aby ochránila práva svých občanů a jejich životní prostředí.

Evropská komise vyhodnotila, že Polsko rozhodovalo na základě starých zákonů, které nebyly uvedeny do souladu s evropskou legislativou. Při povolování další těžby do roku 2026 proto polské úřady porušily nařízení týkající se vyhodnocování vlivů na životní prostředí a přístupu veřejnosti k informacím.

Důl Turów © Greenpeace – Grzegorz Broniatowski

Milan Starec, obyvatel Uhelné, říká:
“Česká republika má nyní porušení práva stvrzeno stanoviskem Evropské komise. Nic nebrání podání mezinárodní žaloby, v rámci které by mohlo být vydáno předběžné opatření v podobě zastavení těžby. Jiné řešení současné akutní situace není, jelikož spodní voda stále ubývá i přes srážkově bohatší rok a budování vodovodů bude trvat řádově ještě mnoho let. Rypadla se naopak blíží rychle, dělí nás od nich už pouze několik set metrů.”

Česká republika si na počínání těžební firmy a polských úřadů stěžovala 30. září. Tři měsíce pak běží lhůta na jednání Evropské komise a dotčených států. Jednání mezi Českem a Polskem, která měla najít řešení složitého problému, skončila nezdarem. Česká delegace označila reakci Polska za naprosto nedostatečnou. Organizace Greenpeace oceňuje, že Evropská komise využila své možnosti se k případu vyjádřit. V minulosti totiž Komise vydala vyjádření jen k některým mezinárodním sporům.

Nikol Krejčová, koordinátorka kampaně proti dolu Turów v Greenpeace ČR, říká:
“Evropská komise dnes jasně potvrdila naše dlouhodobé tvrzení, že Polsko rozšířením dolu Turów porušilo evropskou legislativu. Doufáme, že česká vláda podá žalobu na Polsko co nejdříve, hned na začátku příštího roku, aby Evropský soudní dvůr mohl rozhodnout co nejrychleji. Je podle nás zásadním úkolem vlády hájit zájmy místních lidí a životního prostředí co nejrazantněji.”

Důl Turów sousedí s Českem a Německem. Pokračující těžba může připravit o vodu minimálně tisíce, možná i desetitisíce lidí na Hrádecku a Frýdlantsku v Libereckém kraji. Proti těžbě aktivně vystupují místní občané, samosprávy, Liberecký kraj a nevládní organizace.