Dvanáct environmentálních aktivistů a aktivistek Greenpeace bylo včera v noci obviněno z poškozování a ohrožování veřejně prospěšného zařízení formou spolupachatelství. Mezi obviněnými, kteří stále zůstávají ve vazbě, jsou lidé ze Slovenska, Belgie, Finska a České republiky. Obvinění souhlasí s pokojným a nenásilným protestem Greenpeace, který proběhl na těžební věži firmy Hornonitrianske bane Prievidza (HBP). Původně policie vedla trestní stíhání ve věci obecného ohrožení. Greenpeace považuje obvinění za skandální.

“Naši aktivisté a aktivistky nejsou zločinci a nešli na těžební věž nic a nikoho ohrožovat. Je zarážející, že firmu, která prokazatelně znečišťuje životní prostředí a dlouhodobě ničí zdraví lidí, nikdo z ničeho neobviňuje. Na druhé straně lidé, kteří přišli na prohřešky firmy upozorňují, jsou předmětem vymyšlených obvinění,” říká ředitelka Greenpeace Slovensko Ivana Kohutková.

12 obviněných aktivistů a aktivistek Greenpeace

Propuštění aktivistů z vazby dnes požadovaly desítky lidí v Brně a v Praze. Greenpeace Slovensko hovoří o nesmyslném obvinění. V souvislosti s akcí firma HBP mluvila od začátku o tom, že protestující ohrozili horníky a jejich bezpečnost. Výsledné obvinění je ovšem úplně jiné.      

“Od začátku akce padala silná slova o tom, jak aktivisté ohrozili horníky a celý region. Dnes jsou obvinění z narušování provozu soukromé firmy. Chápeme, že ukončení těžby uhlí, které požaduje Greenpeace, ohrožuje byznys firmy HBP. Útlum těžby je však v zájmu celého regionu horní Nitra i zdraví jeho lidí,” říká Kohutková.

Kontakty:

  • Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace Česká republika, +420 603 443 140, [email protected]  
  • Ivana Kohutková, ředitelka Greenpeace Slovensko, 0905 921 918, [email protected]
  • Júlia Sokolovičová, expertka na energetiku, Greenpeace CEE, [email protected]
  • mediální kontakt Limity jsme my: +420 737 863 097