Tegnap érkezett meg Pulába a Greenpeace legendás hajója, az Arctic Sunrise, amely jelenleg európai kampánykörútján jár, a fosszilis gáz elleni fellépés jegyében. A horvátországi állomás első napján a Greenpeace aktivistái felkeresték az elsüllyedt Ivana D nevű INA-gázipari fúrótornyot, ahol egy “Tömeges hulladék az Adriai-tengerben” feliratú molinót helyeztek ki, felszólítva az INA-t és magyar társtulajdonosát, a MOL-t, hogy vállalják a felelősséget a történtekért.

Az öt éve történt katasztrófa óta az INA és a MOL rendszeresen figyelmen kívül hagyja a Horvát Állami Felügyelőség utasításait. A horvát kormány hallgatólagos beleegyezése mellett a két vállalat továbbra is új gázfúrási projektekbe fektet, a környezet és a klíma rovására, miközben több millió eurót spórolnak azzal, hogy nem távolítják el az elsüllyedt platform maradványait a tengerből. A Greenpeace ezen a héten nyílt napokat tart a hajón, ahol a látogatók megismerkedhetnek a kampány részleteivel, és aláírhatják a nyílt levelet, amelyben az EU-tól azt követelik, hogy tiltsa be az új fosszilisenergia-projekteket Európa-szerte.
Pontosan egy év telt el azóta, hogy a horvát illetékes minisztérium nyilvános konzultációt indított az Ivana D platform leszereléséről szóló környezeti hatástanulmány ügyében, ám azóta semmi sem történt. Az aktivisták szerint ez a tétlenség az INA és a MOL malmára hajtja a vizet, és veszélyezteti az ügy megoldását. A vállalat azt a 2021-es határozatot is figyelmen kívül hagyta, amely kötelezte volna őket arra, hogy egy éven belül távolítsák el a platformot.
„Még öt évvel a platform elsüllyedése után sem tartja problémának az INA és a MOL, hogy több száz tonnányi hulladék hever az Adria fenekén. Különösen aggasztó, hogy most azzal próbálják elkenni a dolgot, hogy mesterséges zátonyként tüntetik fel a roncsot. Ez veszélyes precedenst teremthet a jövőre nézve: így próbálhatják majd ‘eltüntetni’ a többi gázplatformot is. Igaz, hogy a tengerbe dobott tárgyak vonzhatnak élőlényeket, de ettől még hulladéknak számítanak. Ez nem érv, csak kifogás. Egy ilyen platform eltávolítása akár több tízmillió euróba is kerülhet, míg a mesterséges zátony ötletének promózása a közösségi médiában jóval olcsóbb” – mondta Petra Andrić, a Greenpeace Horvátország kampányvezetője.

„Mi történne, ha egy átlagember hajítana szemetet a tengerbe, majd figyelmen kívül hagyná a hatóságok felszólítását annak eltávolítására? Az Ivana D esete nem válhat példává az INA és a MOL többi adriai gázplatformjának leszerelésére!” – tette hozzá Andrić.
„Eljött az idő, hogy Európa felhagyjon az elavult fosszilis infrastruktúra finanszírozásával, és helyette a nap- és szélenergiába, energiatárolásba és hatékonyságba fektessen. Minden egyes késlekedéssel tovább mélyítjük a fosszilis függőségünket, és egyre nehezebb és költségesebb lesz kiszabadulni a gáz csapdájából. A jövő a tiszta, igazságos energiáé: és ez a jövő most kezdődik, azzal a döntéssel, hogy végleg búcsút intünk a fosszilis gáznak” – zárta Andrić.
Az Arctic Sunrise június 30. és július 2. között a pulai Rijeka rakparton horgonyoz, és az érdeklődők számára ingyenesen látogatható. A vendégeknek lehetősége nyílik, hogy felfedezzék a hajó gazdag múltját és rejtett zugaival is megismerkedjenek. Az Arctic Sunrise már számos jelentős Greenpeace-kampány része volt, az Északi-sarktól egészen az Amazonasig.