Számos, egyre aggasztóbb hírt hallani mostanában a fukushimai Daiichi nukleáris üzemből szökő sugárszennyezés óceánba szivárgásáról. Sokan azon aggódnak, hogy a szennyezett víz világszerte hatással lesz az óceánok ökoszisztémájára.

2011. márciusa óta, mióta a Greenpeace a fukushimai nukleáris krízisen dolgozik, rá tudunk mutatni egy-két valóban aggasztó problémára. A Rainbow Warrior, és a helyi halászok és élelmiszer-szövetkezetek mintákat vettek a tengeri élőlényekből Japán partjainál. Független felméréseink egy-két eredménye –  többek közt a halminták elemzései – megtalálható a Radiation Surveys-Fukushima honlapunkon. Számos tengerbiológus és sugárzás-specialista tartozik a csoportunkhoz, akik felfedezéseit és értékeléseit megosztottuk más tudósokkal és egyetemi kutatókkal is.

Jelentős okunk van aggódni a katasztrófa további hatásaival kapcsolatban, mind az emberekre, mind a környezetre nézve. Többek között a megrongálódott reaktorokból a folyamatosan földbe és óceánba szivárgó szennyezett víz, illetve a sugármentesítő tevékenység közben keletkező nagy mennyiségű radioaktív anyag ügye máig megoldaltan Fukushimában.

Továbbá, joggal aggódhatunk a több mint 100 000, életét a pokol tornácán tengető kitelepített lakosért. Közel 3 év elteltével még mindig nem kaptak kártérítést sem a kormánytól, sem a balesetért felelős vállalatoktól. Rengeteg embert tettek ki a jelentősen megemelkedett sugárzási szint veszélyeinek. Ezer négyzetkilométernyi területek szennyeződtek és lesznek még kitéve a baleset miatti, több évtizedekig visszamaradó sugárzásnak.

Ezen felül, előttünk áll az egész tönkrement nukleáris létesítmény leszerelésének kihívása. A megolvadt reaktorok még mindig halálosan veszélyes nukleáris anyagokat tartalmaznak.

Ezek a körülmények önmagukban is elegek ahhoz, hogy megállapítsuk, a jelenleg fennálló helyzet rendkívül súlyos és tarthatatlan.

Terjednek ezen kívül olyan (valóságot nélkülöző) történetek is, melyek a kockázatot felnagyítva potenciális katasztrófák bekövetkeztéről adnak híreket. Az emberek bizalma megtört a hatóságokban (nem ok nélkül!), így könnyű nyugtalanító, de meg nem erősített információt találni a közösségi médiában.

Újabban pletykák keringenek a megrongálódott fukushimai reaktorokban lévő folyamatos nukleáris reakciókról, illetve a csendes-óceáni, valamint USA és Kanada nyugati partjainál lévő óriási radioaktív szennyezésről.

A Greenpeace utánajárt ezeknek a híreknek és arra a következtetésre jutott, hogy nem igazolhatóak tényekkel. Például, bár hallatlan mennyiségű radioaktív cézium landolt a Csendes-óceánban, ami jelentősen elszennyezte a tengerfeneket és a halállományt a Japán partvidéken, nincs olyan mechanizmus, ami ezt a szennyezést jelentős mennyiségben áthordaná a Csendes-óceánon keresztül, és így az elérhetné az USA, Kanada és Ausztrália partjait. Igen, valóban fellelhetőek radioaktív izotópok nyomai USA vizeiben, de nagyon alacsony szintűek, és a sugárzáshoz való hozzájárulásuk messze a természetes sugárzási szint alatt van.

Ez nem feltétlenül azt jelenti, hogy teljes mértékben biztonságosak (nincs olyan alacsony szintű sugárzás, ami 100%-ban biztonságos lenne), de a további kockázatok élő szervezetekre, beleértve emberekre nézve, elhanyagolhatóak. Ez a mérték még nem okoz sem sugárbetegséget, sem deformáltságot, sem az óceán élővilágának tömeges kipusztulását.

Ezért fókuszálunk továbbra is a magában Japánban fennálló problémákra. Itt ma is lehet olyan halat fogni, mely szennyezettsége meghaladja a megengedett határértéket. Noha az ilyen fogások gyakorisága 2011 óta csökkent, továbbra is előfordul, ezzel emlékeztetve a folytonos kockázatra. Ez a tény a tengeri élelmiszerekkel kapcsolatos elővigyázatossági intézkedésekért kiált Japán észak-keleti partjainál, azonban kijelenthetjük: komolyan eltúlzott az állítás, hogy a fukushimai szennyezés kockázatot jelentene USA, Kanada és Ausztrália tengerparti vizeire és ökoszisztémájára nézve.

A blogbejegyzést Jan Beranek, 2014. január 24. cikke alapján készült, melyet itt olvashatsz.

Ezen a blogon kövesd a Greenpeace tevékenységét a fukushimai nukleáris szennyezéssel kapcsolatban, ahol hetente kétszer híreket közvetítünk a régióból. Kövess minket Twitteren és a @nukereaction-on is.

Protest against Nuclear Power Plant Paks 2 in Budapest. © Bence Jardany
Paks II. helyett megújulókat

Paks II. feleslegesen veszélyeztetné a magyar lakosságot és értékes természeti kincseinket. Van alternatíva: a tiszta és biztonságos megújulók.

Cselekszem