Hatalmas áradások Európában, 45° C-os hőmérséklet Kanadában, mindent elsodró földcsuszamlások Japánban, óriási felhőszakadás Indiában, elárasztott metrómegállók New Yorkban és Kínában, pokoli kánikula Marokkóban. A szomorú az, hogy ezek a jelenetek nem egy 2021-es sci-fi filmben játszódnak le, hanem a való életben. Az elmúlt hetekben csak kapkodtuk a fejünket az újságokat, netes hírportálokat és a közösségi médiát beterítő, vészjósló képsorok láttán. Minden úgy alakul, ahogy a klímaváltozás forgatókönyvében meg van írva. Mit klímaváltozás? Ez már maga a klímakatasztrófa, ami az Egyesült Államoktól Európán át Ázsiáig emberek százainak, ezreinek életét követeli, és korábban biztonságosnak, élhetőnek tartott nagyvárosokat dönt romba csupán néhány perc leforgása alatt.
Eljött az a pont, hogy már nincs idő azon vitatkozni, hol csíphetünk le a tudományos jelentésekben hangsúlyozott klímacélokból. Amire a legnagyobb szükség van: hatékony előrejelző rendszerek, melyek felkészítenek egy-egy közelgő természeti csapásra, gyors és összehangolt cselekvés, és a jelenleginél sokkal, de sokkal ambiciózusabb fellépés a klímaváltozás mérséklése érdekében.
Egyik ország sem úszhatja meg, hogy felhagyjon a természet kizsákmányolásával, legyen szó a fosszilis energiahordozók további kitermeléséről vagy a nagyüzemi mezőgazdaság terjeszkedéséről. Ezek az iszonyatos pusztítást végző iparágak szeretik a hétköznapi emberekre, magukra a fogyasztókra hárítani a felelősséget, ahelyett, hogy felhagynának a természetet és a környezetet kizsákmányoló üzleti modelljeikkel. Miközben tudják, hogy tevékenységeikkel egyre tovább rombolják a klímát, vékony jégre sodorva ezzel bolygónk élővilágát és az emberiséget, továbbra is nyomják a zöldre festő kampányaikat, álmegoldások sorával bizonygatják környezettudatosságukat és egymás után fellebbezik meg a kibocsátásaik csökkentését elrendelő bírósági ítéleteket.
A politikai döntéshozóknak is óriási a felelőssége, hogy ambiciózus kibocsátáscsökkentési célszámok és az ezekhez kapcsolódó dátumok kijelölésével, valamint erős szabályozásokkal megállítsák ezt a kontrollálatlan rombolást. Mert az utolsó utáni órában vagyunk, hogy 1,5 ºC alatt tartsuk a hőmérséklet-növekedést. Állj ki te is velünk együtt a klímaváltozás mérsékléséért, és oszd meg ezt a cikket minél több emberrel. A politikai és gazdasági élet szereplőinek is tisztában kell lenniük azzal, hogy így néz ki a klímaváltozás a rögvalóságban:
Ausztria

© Zoom Tirol / AFP via Getty Images
Banglades

© Munir Uz Zaman/AFP via Getty Images
Belgium

© Olivier Matthys/Getty Images
Egyesült Államok

© Kathryn Elsesser/AFP via Getty Images
Hollandia

© Cris Toala Olivares/Getty Images
Japán

© Charly Triballeau / AFP / Getty Images
Kína

© STR/AFP via Getty Images
Kuba

© Yamil Lage/AFP via Getty Images