העולם שלנו נהרס על ידי פלסטיק  חד פעמי. זיהום הפלסטיק מציף את כוכב הלכת שלנו, פוגע בבריאות האדם, מגדיל פערים חברתיים, הורס את הטבע והמגוון הביולוגי ומזין את משבר האקלים.

פלסטיק הוא דלק מאובן בתחפושת

העובדה היא ש-99% מהפלסטיק עשוי מנפט וגז – וחברות נפט גדולות כמו ExxonMobil מייצרות עוד ועוד פלסטיק מדי שנה. על פי מחקר חדש שפורסם לפני מספר שבועות, השימוש בפלסטיק במדינות ה-G20 צפוי להכפיל את עצמו עד 2050. אבל האמת היא שאם התוכנית של התעשייה תתממש, ייצור הפלסטיק עשוי להכפיל את עצמו הרבה לפני כן.

כל שלב במחזור החיים של  השימוש בפלסטיק פוגע באדם, בטבע ובאקלים. הפלסטיק מסכן את בריאות האדם . כימיקלים מזיקים משתחררים במהלך מיצוי וייצור חומרי הגלם, במהלך השימוש בו אנחנו נחשפים לתוספים כימיים והוא מזהם את הסביבה והמזון שלנו כשהוא הופך לפסולת

למרות כל זאת, ענקיות הנפט בשיתוף עם מותגי ענק כמו יוניליוור, נסטלה וקוקה-קולה, ממשיכות לקדם פתרונות שקריים ומודל חד פעמי, שבו ה"נוחות" ורווחי התאגידים חשובים יותר מחיי הקהילות שלנו.

יצירת אמנת פלסטיק עולמית היא הזדמנות של פעם בחיים

החדשות הטובות הן שיש לנו הזדמנות של פעם בחיים לשים קץ למשבר הפלסטיק. המשא ומתן על אמנת פלסטיק עולמית החל בשנת 2022, וכעת יש לנו עד לשנת 2024 הזדמנות להאבק על מנת להבטיח שהיא תהיה חזקה ושאפתנית.

כדי לסיים את משבר הפלסטיק והאקלים, אנו זקוקים לאמנת פלסטיק גלובלית ש:

– תפסיק את זיהום הפלסטיק לאורך כל מחזור החיים כדי להגן על הסביבה ובריאות האדם

– תפחית את ייצור הפלסטיק, כולל הפסקת ייצור פלסטיק בתולי

– תבטיח מעבר צודק וכולל לכלכלה דלת פחמן, אפס פסולת, נטולת רעלים, מבוססת שימוש חוזר

– תכלול התייחסות לזכויות אדם ותצמצם את אי השוויון בין אנשים, תתעדף את בריאות האדם, תגן על הסביבה ותבטיח הצדק לקהילות המושפעות ביותר.  

יחד עם שותפים ותומכים בארץ ובעולם, אנו דורשים אמנה שתשאיר נפט וגז באדמה ותשים קץ לייצור הפלסטיק הבלתי פוסק של המזהמים הגדולים. אמנה שלא מצליחה לספק הפחתה משמעותית בייצור ובשימוש בפלסטיק לא תפתור את אסון הפלסטיק הנמלט שכבר יש לו השפעות הרסניות על האדם והטבע. 

אמנת פלסטיק בינלאומית יעילה פירושה עתיד נקי מפלסטיק במזון שאנו אוכלים ושותים, באוויר שאנו נושמים ובטבע – מה שמבטיח סביבה בטוחה יותר לדורות הבאים.

המאבק יהיה לא פשוט – התעשייה הפטרוכימית, תאגידים וממשלות מסוימות ייפעלו על מנת להחליש את השאיפה של אמנת הפלסטיק העולמית, וכאן באמת מתחיל המאבק בו אנו זקוקים לכם.

A tourist walks along a beach covered in piles of debris and plastic waste in Canggu, Bali, Indonesia.

יחד עם התומכים והשותפים שלנו, נראה כיצד תנועה עולמית נחושה יכולה להשיג אמנת פלסטיק בינלאומית שאפתנית שתסגור את ברז הפלסטיק ותסיים לבסוף את עידן הפלסטיק – למען בריאותנו, הקהילות שלנו, האקלים שלנו וכדור הארץ שלנו.

לקריאה מורחבת של דרישות גרינפיס ישראל לאמנה חזקה

הטקסט נכתב במקור על ידי גרהם פורבס מנהל  מאבק הפלסטיק בגרינפיס ארה"ב.