מפסיקים לשלם מס מיותר ומקדמים אופנה חברתית

אנחנו, בגרינפיס ישראל, נוכחנו לדעת בחודשים האחרונים כמה קיימות וחוסן חברתי הולכים יד ביד: בעשרות אירועי פופ אפ של ביגוד יד 2, חינמיים וחוויתיים, הגענו לאלפי משפחות, מפוני העוטף והצפון. יחד עם מאות תורמים ומתנדבים, הראינו שאפשר לעשות טוב לחברה ולכדור הארץ גם יחד.

אופנה יד 2 היא אכן רווח מלא לכל הצדדים! אנחנו, כלקוחות, מקבלים בגדים איכותיים במחירים נמוכים, והטבע והאקלים שלנו מרוויחים מהפחתת זיהום, הכרוך בייצור בגדים והפחתת מכת פסולת הטקסטיל העולמית. 

ירידי ביגוד יד 2 שגרינפיס אירגן למשפחות המפונות ברחבי הארץ

לאופנת יד 2 יתרונות סביבתיים, קהילתיים וכלכליים ברורים. המשך קיומה ושגשוגה של אופנה יד 2 תלוי, בין היתר, בכך שבגדים אלה יהיו משמעותית זולים יותר מבגדים חדשים.

אבל, בעוד שישראל מעודדת שימוש במוצרי יד 2 על ידי מתן פטור ממע"מ מלא על מגוון סחורות משומשות (רכב, חפצי אומנות, רהיטים ועוד) – בגדי יד 2 מופלים לרעה ועליהם אנו נדרשים לשלם מע"מ מלא.

מציאות זו מכבידה, הן עלינו כלקוחות והן על חנויות יד 2, שממילא נאבקות על ההישרדות שלהן אל מול חברות האופנה הגדולות והמזהמות.

אין כל סיבה שנמשיך לשלם מס מיותר על בגדי יד 2 !!

הצטרפו לדרישה שלנו מרשות המיסים להפסיק את אפליית המע"מ על בגדי יד 2 ועיזרו לקדם אופנה מקיימת וחברתית, עבור הכיס של כולנו ועבור הסביבה!

אני רוצה לעזור

נצחונות חשובים וחדשות טובות מהארץ והעולם

תושבי תל אביב וגוש דן יכולים לנשום לרווחה

צילום תחנת רידינג: עפרה נוה (CC)

בסיור שערך השבוע שר האנרגיה אלי כהן (כן, אותו אחד שהיה שר החוץ לפני קצת יותר מחודש), הכריז השר על בשורה משמעותית, לפיה לא יחודש ייצור החשמל מתחנת הכוח רידינג בתל אביב. עוד נקבע, כי שטח התחנה, הממוקמת בצפון תל אביב, בסמוך לשפך הירקון, תשמש להאצת המעבר לאנרגיה מתחדשת,  בין היתר, על ידי מתקני אגירה וחיבור כבל הולכת חשמל ימי, כך לפי הודעת משרד האנרגיה.

תחנת רידינג היא תחנה ישנה מאוד, מזהמת, ויקרה להפעלה. פעילותה הושבתה בשנת 2022 בשל מפגע אסבסט חמור והדרישה לשיפוץ התחנה, ולאחרונה עלתה תכנית מוצעת להקמת טורבינות גז חדשות בשטח התחנה. להחלטה על סגירת התחנה יתרונות סביבתיים ברורים ומובהקים בהפחתת פליטות מזהמים לתושבי תל אביב והמרכז, חיסכון של מאות מיליוני שקלים לצרכני החשמל, וסיוע לחיזוק החוסן האנרגטי, ועל כך אנחנו מברכים. במקום התחנה יוקם מתקן לאגירת חשמל , שייטען בשעות השפל ממתקני אנרגיה מתחדשת או מתחנות כוח מחוץ לגוש דן.

עם זאת, אנו סבורים כי המהלך צריך להיות מלווה בהאצה מוגברת של המעבר לאנרגיה מתחדשת ואגירה בשטחי הדו-שימוש במרכזי הצריכה – בגוש דן ובכל רחבי המדינה, כפי שהוכח כי ניתן לעשות על פי עבודות שונות. אחרת, הזיהום בסך הכל יחליף כתובת, כאשר על הכוונת של משרד האנרגיה להקים תחנות כוח מזהמות במיקומים אחרים בסביבה.

ניצחון ענק בארה״ב נגד הקמת מתקני הנזלת גז

קצת חדשות טובות בתקופה הקשה שלנו: לאחר שנים של מאבק, שניהל גרינפיס ארה״ב, לצד ארגונים אחרים וקהילות, הקפיא הממשל האמריקאי פרויקט עצום ובו מספר מתקני הנזלת גז, שיועדו לקום לחופי לואיזיאנה. אם ייצא לפועל, הפרויקט על שלל מתקניו יהווה פצצת פחמן – פרויקט שלפליטות הפחמן שלו השפעה אדירה והרסנית על האקלים. הפרויקט הוקפא באופן זמני כדי להעריך את ההשלכות האקלימיות שלו, עדיף מאוחר מאשר לעולם לא, והמטרה הבאה – לבטל אותו ופרויקטים נוספים של גז, נפט ופחם – באופן קבוע בהחלט.

גל אדיר של השקעות בפרויקטים חדשים של גז ״טבעי״ נוזלי(LNG) יוצא לדרך ברחבי העולם ומאות מיליארדי דולרים יושקעו באנרגיה מזהמת, תוך שהם מסנדלים את האנושות להשתמש בה עשורים רבים קדימה. כן, גם אצלנו במאגר לוויתן מתכננים להקים מתקן הנזלה ימי בסמוך לאסדה, שיאפשר לתעשייה המזהמת להתרחב ולזהם הרבה יותר,  בדיוק כשהיא אמורה להתכווץ.

בבלוג שלנו אנחנו מסבירים איך הנזלת גז הופכת תעשייה מזהמת לתעשייה מזהמת הרבה יותר, ולמה המרוויחים היחידים מתעשיית הגז הם תאגידי הדלקים. 

ניצחון גדול לתביעת אקלים בנורבגיה נגד קידוחים בקוטב 

צילום ״ראיות״ לתביעת האקלים בנורווגיה: רועי גליץ, שגריר גרינפיס ישראל לקוטב הצפוני, בתיעוד הוכחות במסגרת המאבק

בית המשפט העליון בנורווגיה הכריע השבוע בתביעת אקלים, שהגיש גרינפיס נורווגיה לצד ארגון סביבה נוסף. בתביעה נטען, כי ממשלת נורווגיה הפרה את החוק הנורווגי,  בכך שלא התייחסה להשפעות האקלימיות של פיתוח שלושה שדות גז ונפט חדשים בים הצפוני.

בית המשפט קיבל את טענות התובעים באופן מלא, ובכך קבע כי האישורים לפיתוח שדות הנפט והגז אינם תקפים! כמו כן,  נקבע כי לא ניתן למדינה לאשר כל פיתוח או ייצור בשדות אלה. המשמעות: שניים מהשדות לא ניתן לפתח כלל; השלישי לא יורשה לייצר לאחר 2024.

זהו ניצחון היסטורי בנורווגיה, והפעם הראשונה בה בית המשפט עומד לצד הציבור ולא לצד המדינה, שכבר הספיקה להגיש ערעור. גם אנחנו תובעים את המדינה נגד הרחבת חיפושי גז ונפט בים התיכון, ודיון בבית המשפט ייערך בחודש מאי. בואו לעמוד לצידנו בתביעת האקלים הראשונה בישראל נגד הממשלה. אנחנו צריכים אותך, על מנת להביא את הקול של דור האקלים למקבלי ההחלטות, ולחייב את הממשלה לקחת אחריות על העתיד שלנו ושל ילדינו! 

גרינפיס תובע את הממשלה

דור האקלים תובע את הממשלה על הפרת הסכם האקלים הבינלאומי

אני רוצה לעזור

תרומה לגרינפיס ישראל מוכרת ברשויות המס בישראל ובארה״ב

לקבלת כל העדכונים שלנו למייל