כמעט בכל מסורת אנושית קיימת אמירה הדומה לזו של הבעל שם טוב: "מעט אור דוחה הרבה מן החושך", ובפתח השנה האזרחית החדשה, אנו שואלים – שוב – את השאלה: מהו האור הזה שיש לו כל כך הרבה עוצמה עד שהוא דוחה "הרבה מן החושך"?

Speech by Greenpeace Israel director Dr. Jonathan Aikhenbaum. Following the oil spill disaster occurred in Israel on the 17th of February, Greenpeace Israel organizes a demonstration in Tel Aviv. The disaster washed up vast quantities of tar balls from crude oil over 170 km (106 miles), of shoreline, approximately 40% of Israel’s Mediterranean coast. Animals including birds and sea turtles were covered with tar.

היווסדו של ארגון הסביבה גרינפיס, שציין בשנת 2021 חמישים שנה, הוא בדיוק בסימן הבשורה הזו, שמעט אור דוחה הרבה מן החושך: חבורה של כמה פעילי סביבה החליטה לעצור ניסויים גרעיניים של ארה"ב באלסקה ונהדפה על ידי הצי האמריקאי, אולם התהודה האדירה של המסע הזה הביאה לביטול הניסויים הגרעינים שנה לאחר מכן.

מסע. זה הקסם שמייצר את האור. מסע עדות ליתר דיוק. מאז ראשיתו ב-1971, לא חדל ארגון גרינפיס לשפוך אור על עוולות סביבתיות, וכן, ללא ספק, מדובר במעט אור שמגרש הרבה מן החושך.

מסע העדות מצליח לייצר אור בזכות עובדים ופעילים שמגיעים לכל קצוות העולם, ללב היער או ללב הים, הרחק מאור הזרקורים. התמונות המצמררות מביאות את מה שקורה ישירות לסלון שלנו. מסע העדות לובש הרבה פעמים צורה של מחקר, ושופך אור על קשרים אפלים או על דברים שלא נוח לנו להביט בהם. מסע העדות כולל יצירת קשר עם מקבלי ההחלטות, וגם פעולה ישירה כשצריך להגיד די!

פעולה ישירה לא אלימה עומדת בבסיס הערכים של גרינפיס. במקומות שיש בהם עוולות ופשעים סביבתיים, קיימת זכות, ואף חובה ערכית, לצאת באמירה כלפי מקבלי ההחלטות ומבצעי העוולות, ומול הציבור הרחב והדורות הבאים. האמירה כלפי מקבלי ההחלטות ומבצעי העוולות ברורה: המשך עסקים כרגיל יגבה מכם מחיר ציבורי הולך ומכביד; האמירה מול הציבור ברורה אף היא: אל תעמדו בצד. תבחרו צד. תתמכו. תפעלו; והאמירה כלפי הדורות הבאים, עצובה ככל שתהיה, צלולה אף היא: אנחנו מבקשים סליחה במה שנכשלנו, אבל אנחנו כאן כדי שיהיה טוב יותר ואף הצלחנו בהרבה דברים.

גרינפיס ישראל היא חלק ממסע העדות הזה משנת 1995. השנה אני שמח לבשר על קפיצת מדרגה משמעותית. ראשית השנה ראתה את חופי ישראל מכוסים בזפת. עשרות אלפי מתנדבות ומתנדבים נהרו לחופים ועמלו יום ולילה כדי להחזיר להם את מראם הטבעי. בגרינפיס ישראל, הובלנו חקירה עצמאית יחד עם היחידה המדעית הבינלאומית של גרינפיס בבריטניה, עם יחידת המיפוי הבינלאומית במוסקבה, עם צוות של גרינפיס גרמניה, ואפילו עם גרינפיס ניו זילנד. עבודת המיפוי חשפה כתמי נפט רבים שאינם מנוטרים, זיהתה מיכליות חשודות בזיהום הנורא, ומנעה פוליטיזציה מיותרת של הפשע הסביבתי כ"טרור איראני".

בראשית 2021 גם שתלנו אחת המהפיכות המשמעותיות בתפיסת העבודה שלנו. הקמנו יחידת התחקירים "זיקוק", המורכבת ממתנדבות ומתנדבים מוכשרים, מחויבים ומעוררי השראה, בהובלת העיתונאי ניב חכלילי. התוצר הראשון של היחידה: "המדע לקידום תעשיית הגז" שפך אור על פעלולי משרד האנרגיה כדי לקדם חיפושי גז ונפט, חרף כל היגיון אקלימי וסביבתי. מחקר אחר שהזמין גרינפיס חשף – שוב – את מחדלי משרד האנרגיה בהערכת הרווחים המשוערים של הגז – שנמצאו נמוכים במציאות בהרבה ממה שטען המשרד. החלטתה של שרת האנרגיה קארין אלהרר לדחות בשנה את חיפושי הגז והנפט בים התיכון הייתה אמיצה, אך נראה שהיתה הדרך ההגיונית היחידה כדי למנוע עלבון ממשרד האנרגיה, שממציא הכנסות בלתי קיימות מהגז, ומסתיר פליטות מתאן עצומות. בכך, הרים השנה גרינפיס שוב את הלפיד, ומעט אור גירש הרבה חושך.

באור, לא גודל האבוקה קובע, אלא בהירות האור וטהרתו. האור של גרינפיס ישראל, אור מסע העדות, בוער מכוחן ובזכותן של המתנדבות והמתנדבים, של התומכות והתומכים. בזכותם ובשליחותם אנו פועלים ונמשיך לפעול: לעצירת תעשיית הדלקים המזהמים, לקידום מאסיבי של אנרגיה סולארית ואגירה, להגנה על יערות ואוקיינוסים בכל העולם ולבלימת מגיפת הפלסטיק.

המסע של 2022 רק מתחיל!

יונתן אייקנבאום

לרגל 50 שנה לגרינפיס העולמי, גרינפיס הזמין מאמן הגרפיטי אורן פישר איור מעורר תקווה על קיר בישראל