Trudno w to uwierzyć, ale historia Greenpeace liczy już ponad 50 lat!

W 1971 roku grupa zapaleńców na pokładzie zardzewiałej łajby Philis Cormac wypłynęła z Vancouver, żeby zaprotestować przeciwko próbom jądrowym prowadzonym przez rząd USA na wyspie Aleutian. Ta pierwsza, spontaniczna wyprawa nie zakończyła się spektakularnym sukcesem, jednak stworzyła fundamenty organizacji, która obecnie w ponad 50 krajach działa na rzecz eliminacji największych zagrożeń środowiska naturalnego, z jakimi się borykamy.

W trakcie tych pięciu dekad zaliczyliśmy wzloty i upadki, ale najważniejsze jest to, że wiele celów zostało osiągniętych. Już w 1972 roku, w wyniku kampanii zainicjowanej przez założycieli Greenpeace, Stany Zjednoczone zrezygnowały z przeprowadzania prób jądrowych w rejonie wyspy Amchitka, na południowy – wschód od Alaski; w 1988 roku po żmudnej kampanii na rzecz zakończenia wyrzucania niebezpiecznych substancji do morza, zostaje przyjęta Konwencja londyńska o zapobieganiu zanieczyszczaniu mórz i zatapianiu odpadów; w 1989 ONZ wprowadziła zakaz stosowania sieci stawnych podczas połowów dalekomorskich; w 1995 roku dzięki wsparciu Greenpeace rosyjski las Komi został uznany przez UNESCO za światowe dziedzictwo; w 1999 roku dziewięć krajów wprowadziło zakaz użycia PCW w zabawkach dla dzieci; w 2003 roku aktywiści Greenpeace wzięli udział w usuwaniu skutków wycieku ropy z tankowca Exxon Valdez, w 2005 roku firma Xerox, w wyniku nacisków wprowadziła nową politykę zaopatrzenia, w której zobowiązuje się do zaprzestania wykorzystania drewna pochodzącego z cennych przyrodniczo obszarów; w 2008 roku szóstka wspinaczy biorących udział w akcji na elektrowni Kingsnorth w Wielkiej Brytanii została uniewinniona – uzasadnieniem decyzji sądu jest „działanie na rzecz ratowania klimatu” – to precedens w sprawach, jakie toczą się z udziałem ekologów; w 2010 roku został podpisany najbardziej ambitny w historii plan ochrony Kanadyjskiego Lasu Północnego.

Nie spoczywamy jednak na laurach, kolejne zwycięstwa dają nam motywację do podejmowania dalszych kroków na rzecz ochrony środowiska naturalnego.
Obecnie Greenpeace działa w ponad 55 krajach, wspiera nas 11 mln 600 tys. osób na świecie, z czego 2,8 mln regularnie wspiera nas finansowo. Dzięki temu możemy działać na wszystkich kontynentach i … wszystkich oceanach świata. Statki Greenpeace pomagają nam chronić najbardziej wrażliwe ekosystemy świata – od Arktyki, poprzez Amazonię aż do Antarktydy. Współpracujemy z naukowcami, lekarzami, prawnikami, dziennikarzami, studentami, inżynierami, rodzicami i przedstawicielami przeróżnych profesji i dziedzin życia w zależności od potrzeb kampanii.

Ludzie, którzy tworzą Greenpeace, to zarówno ekspertki i eksperci od poszczególnych tematów kampanijnych, jak i aktywistki i aktywiści. Łączy nas jedno: troska o przyszłość naszej planety i przekonanie, że dzięki determinacji i współpracy jesteśmy w stanie wiele zdziałać na rzecz realnych zmian. Żyjemy w innych czasach niż osoby zakładające Greenpeace, ale podzielamy te same przekonania, które pchnęły ich do działania.

Twoje wsparcie ma ogromne znaczenie!

Dołącz do gron fantastycznych osób, które wspierają nas niewielkimi regularnymi datkami i które razem z nami zmieniają świat!

Działaj!