Trudno w to uwierzyć, ale historia Greenpeace liczy już 50 lat!

W 1971 roku grupa zapaleńców na pokładzie zardzewiałej łajby Philis Cormac wypłynęła z Vancouver, żeby zaprotestować przeciwko próbom jądrowym prowadzonym przez rząd USA na wyspie Aleutian. Ta pierwsza, spontaniczna wyprawa nie zakończyła się spektakularnym sukcesem, jednak stworzyła fundamenty organizacji, która obecnie w ponad 40 krajach działa na rzecz eliminacji największych zagrożeń środowiska naturalnego, z jakimi się borykamy.

W trakcie tych czterech dekad zaliczyliśmy wzloty i upadki, ale najważniejsze jest to, że wiele celów zostało osiągniętych. Już w 1972 roku, w wyniku kampanii zainicjowanej przez założycieli Greenpeace, Stany Zjednoczone zrezygnowały z przeprowadzania prób jądrowych w rejonie wyspy Amchitka, na południowy – wschód od Alaski; w 1988 roku po żmudnej kampanii na rzecz zakończenia wyrzucania niebezpiecznych substancji do morza, zostaje przyjęta Konwencja londyńska o zapobieganiu zanieczyszczaniu mórz i zatapianiu odpadów; w 1989 ONZ wprowadziła zakaz stosowania sieci stawnych podczas połowów dalekomorskich; w 1995 roku dzięki wsparciu Greenpeace rosyjski las Komi został uznany przez UNESCO za światowe dziedzictwo; w 1999 roku dziewięć krajów wprowadziło zakaz użycia PCW w zabawkach dla dzieci; w 2003 roku aktywiści Greenpeace wzięli udział w usuwaniu skutków wycieku ropy z tankowca Exxon Valdez, w 2005 roku firma Xerox, w wyniku nacisków wprowadziła nową politykę zaopatrzenia, w której zobowiązuje się do zaprzestania wykorzystania drewna pochodzącego z cennych przyrodniczo obszarów; w 2008 roku szóstka wspinaczy biorących udział w akcji na elektrowni Kingsnorth w Wielkiej Brytanii została uniewinniona – uzasadnieniem decyzji sądu jest „działanie na rzecz ratowania klimatu” – to precedens w sprawach, jakie toczą się z udziałem ekologów; w 2010 roku został podpisany najbardziej ambitny w historii plan ochrony Kanadyjskiego Lasu Północnego.

Nie spoczywamy jednak na laurach, kolejne zwycięstwa dają nam motywację do podejmowania dalszych kroków na rzecz ochrony środowiska naturalnego.
Obecnie Greenpeace działa w ponad 55 krajach, wspiera nas 11 mln 600 tys. osób na świecie, z czego 2,8 mln regularnie wspiera nas finansowo. Dzięki temu możemy działać na wszystkich kontynentach i … wszystkich oceanach świata. Statki Greenpeace pomagają nam chronić najbardziej wrażliwe ekosystemy świata – od Arktyki, poprzez Amazonię aż do Antarktydy. Współpracujemy z naukowcami, lekarzami, prawnikami, dziennikarzami, studentami, inżynierami, rodzicami i przedstawicielami przeróżnych profesji i dziedzin życia w zależności od potrzeb kampanii.

Ludzie, którzy tworzą Greenpeace, to zarówno profesjonaliści jak i zapaleńcy. Łączy nas jedno: troska o przyszłość naszej planety i przekonanie, że dzięki determinacji i współpracy jesteśmy w stanie wiele zdziałać na rzecz realnych zmian. Żyjemy w innych czasach niż założyciele Greenpeace, ale podzielamy te same przekonania, które pchnęły ich do działania.

Wesprzyj nas

Dołącz do gron fantastycznych osób, które wspierają nas niewielkimi regularnymi datkami i które razem z nami zmieniają świat!

Działaj!