Make SMTHNG Week 2019

Tydzień MAKE SMTHNG to międzynarodowy festiwal wydarzeń zachęcających do wykorzystania własnej kreatywności, ducha wspólnoty i mocy społecznego przeżycia. Zamiast spędzać święta i koniec roku na zakupach, chcemy wspólnie coś stworzyć.

Make SMTHNG Week jako alternatywa dla przedświątecznych zakupów

Jak co roku na początku świątecznego sezonu zakupowego grupy lokalne Greenpeace wraz z organizacjami partnerskimi zapraszają Cię do zrobienia czegoś z nami. W miastach na całym świecie twórcy zbierają się, aby pokazać, w jaki sposób możemy wspólnie stworzyć unikalną alternatywę dla zakupu czegoś nowego, my zapraszamy Cię do udziału w kilku miastach Polski!

W 2019 roku tydzień Make SMTHNG po raz kolejny połączy ludzi z różnych środowisk i pokaże, jak możemy dzielić się, naprawiać, dbać o rzeczy. Z pomocą własnych rąk możemy wspólnie zrobić ze starych elementów coś nowego i wspaniałego!

Zapraszamy Cię na darmowe warsztaty w kilku miastach Polski:

Każdego roku wykorzystujemy więcej naturalnych zasobów niż Ziemia może wyprodukować, zaczynając od mody i technologii, przez jedzenie, po jednorazowy plastik, zabawki i samochody. Produkujemy i konsumujemy za dużo. Musimy stworzyć inicjatywę, dzięki której znów zaczniemy doceniać i chronić dobra naturalne. Wielu z nas już odkryło radość w tworzeniu i moc spotkania w swojej społeczności, aby dzielić się swoimi umiejętnościami, doświadczeniem i wiedzą. Tydzień Make SMTHNG to czas wspólnego działania w celu spopularyzowania alternatyw dla nadmiernej konsumpcji.

Zmiana systemu a nie zmiana klimatu

Jeśli nie chcemy przekroczyć 1.5C, potrzebujemy reformy systemu inspirowanej jeszcze większą ilością osób podejmujących ekologiczny tryb życia oraz zmiany sposobu w jaki żyjemy, konsumujemy i zachowujemy się w naszych miastach. Twórcy i organizatorzy wydarzeń będą decydowali, w jaki sposób wprowadzimy zmiany w naszych społecznościach. Możemy nawoływać do reform prawnych, angażować się w twórcze działania lub brać udział w akcjach charytatywnych.

Wzywamy wszystkich, dla których bliskie jest majsterkowanie, minimalizm, upcykling, swapping, rękodzieło i zero waste – wszyscy jesteście zaproszeni do przyłączenia się, aby zainspirować się do jak najlepszego wykorzystania naszych zasobów.

Wiele i wielu u z Was już zaczęło odkrywać na nowo sztukę, rzemiosło i radość tworzenia: gotowanie, naprawianie ubrań, naprawianie elektroniki, upcykling używanych towarów, uprawa własnej żywności. Produkujecie własne kosmetyki i środki czystości, porzucacie plastik i dzielicie się swoimi nieużywanymi ubraniami.

Skąd pomysł na Make SMTHNG Week?

Bo kupujemy zbyt wiele niepotrzebnych rzeczy. Aby wytworzyć produkty, których używamy, firmy przyczyniają się do zmiany klimatu, niszcząc lasy i zanieczyszczając nasze oceany.

Ilość odpadów, które wytwarzamy jest zatrważająca. Każdy kawałek tworzywa sztucznego wyprodukowany w ciągu ostatnich 60 lat nadal istnieje. W miarę, jak towary tanieją z zaplanowanym i wbudowanym okresem przydatności, wyrzucamy je częściej. W społeczeństwach konsumpcyjnych zakupy liczą się bardziej niż zachowanie rzeczy.

Zamiast kupować ubrania tzw. fast fashion i wyrzucać je po kilkukrotnym noszeniu, możemy sprawić, że nasze ubrania będą trwałe, odpowiednio o nie dbając i naprawiając. Aby odwrócić się od bezmyślnego konsumpcjonizmu, możemy przestać wspierać firmy produkujące przedmioty i urządzenia, które nie mogą być naprawiane lub mają wymienne elementy, a zamiast tego – zacząć je naprawiać. I zawsze, gdy przynosimy torbę wielokrotnego użytku i odmawiamy mody na folię jednorazowego użytku lub poliester, zapobiegamy zanieczyszczaniu planety przez kolejny, zbędny kawałek tworzywa sztucznego.

Pomóż nam zmienić historię hiperkonsumpcji: MAKE SMTHNG!

Ten ruch to coś więcej niż tylko nasza organizacja. Oto, co możesz zrobić: