Environmentálni aktivisti protestovali pred maďarským veľvyslanectvom vo viacerých krajinách Európy, vrátane Slovenska a Ukrajiny, s cieľom vyzvať maďarského premiéra Viktora Orbána, aby prestal blokovať embargo EÚ na ruskú ropu a podporil mier. Hlavným odkazom protestov, ktoré v piatok odštartoval Greenpeace v Maďarsku je to, že je morálne neprípustné, aby jeden členský štát blokoval rozhodnutie za spoločné ropné embargo, bez ktorého bude Európa pokračovať vo financovaní Putinovej vojny na Ukrajine. Greenpeace pevne verí, že odstránenie závislosti Európy od ruskej ropy a rýchly odklon od fosílnych palív je cestou nielen von z klimatickej krízy, ale aj k trvalému a stabilnému mieru. Blokovanie tejto cesty len ďalej navyšuje príjmy Putinovej vojnovej pokladnice a stratu nevinných životov.

Protesty naprieč krajinami EÚ proti blokovaniu ropného embarga maďarskou vládou

Protesty proti maďarskej vláde, ktorá blokuje ropné embargo EÚ sa uskutočnili od 20. mája do 26. mája v Maďarsku, na Slovensku, v Nórsku, Dánsku, Fínsku, Českej republike, Poľsku, Rakúsku, Rumunsku a rovnako tak aj na Ukrajine za pomoci organizácie Ecoaction. Maďarský premiér tvorí v súčasnosti najväčšiu prekážku pri schvaľovaní európskeho ropného embarga, ktoré je zatiaľ najvýraznejším pokusom Európskej únie vyhladovať vojnovú pokladnicu Kremľa. EÚ, ktorá vynakladá denne približne 1 miliardu € na ruské fosílne palivá, by s ropným embargom na blížiacom sa samite EÚ nemusela mať úspech práve kvôli vetovaniu maďarskou vládou. Podľa bývalého hlavného ekonomického poradcu Putina, doktora Andrei Illarionova, by pritom mohlo úplné embargo na ropu a plyn z Ruska zastaviť vojnu na Ukrajine do jedného či dvoch mesiacov

Protest pred maďarským veľvyslanectvom v Bratislave, Greenpeace Slovensko

,,Sme presvedčení, že musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme zastavili túto vojnu, ktorá na Ukrajine každú minútu pripravuje o život nevinných ľudí. Zníženie našej závislosti od ruských fosílnych palív, či už ropy alebo plynu, je krok správnym smerom k budúcnosti bez fosílnych palív, ktorú potrebujeme, aby sme sa dokázali popasovať tvárou v tvár s klimatickou krízou a stratou biodiverzity,“ komentuje Eszter Matyas, vedúca plynovej kampane Greenpeace v strednej a východnej Európe.

Protest pred maďarským veľvyslanectvom v Bratislave, Greenpeace Slovensko

,,Nemôžeme sa naďalej nečinne prizerať, ako naše platby za ropu a plyn financujú utrpenie našich susedov. Európska únia musí byť jednotná a rázne sa postaviť za embargo, ktoré prestane financovať Putinovu vojnu. Nahradiť ruskú ropu za ropu z iných krajín je iba ďalšie falošné riešenie v čase, kedy potrebujeme začať pracovať na systematickom znižovaní a obmedzovaní spotreby fosílnych palív ako takých. Teraz máme šancu prispieť k udržateľnej budúcnosti pre nás všetkých, v ktorej nebudeme závislí od rozmarov autokratov z Ruska, Blízkeho východu alebo iných krajín. Využime ju,“ dodala Dorota Osvaldová, koordinátorka klimatickej kampane pre Greenpeace Slovensko. 

V záujme udržateľnej, bezpečnej a mierovej budúcnosti Greenpeace vyzýva maďarského premiéra, Viktora Orbána, aby okamžite prestal blokovať európske ropné embargo a zároveň vyzýva aj slovenskú vládu, aby z tohto embarga nežiadala výnimku a namiesto toho pripravila plán, ako urýchlene znížiť spotrebu ropy a začať investovať do prechodu na nový a udržateľný energetický systém, ktorý bude založený na obnoviteľných zdrojoch energie a energetickej efektívnosti.