Štvrtého marca 2023 po rokoch diskusií, stretnutí, rokovaní, odkladov a emócii pripomínajúcich jazdu na húsenkovej dráhe vlády konečne schválili Globálnu dohodu o oceánoch.

Východ slnka na lodi Arctic Sunrise.

Po takmer dvoch desaťročiach rokovaní sa na pôde OSN konečne podarilo schváliť historickú Globálnu dohodu. Je to veľmi dôležitá správa, pokiaľ ide o boj za zachovanie rastlinnej a živočíšnej rozmanitosti a tiež znamenie, ktoré dáva nádej, že v rozdelenom svete môžu snahy o ochranu v prírody v prospech všetkých ľudí zvíťaziť nad geopolitickými trenicami. 

Prvé vyjadrenie k tejto téme vydal Greenpeace už v roku 2005! Po dlhých rokoch našich “grínpisáckych” kampaní  a tiež kampaní našich spojencov a po napätom záverečnom týždni rokovaní konečne svetoví lídri na chvíľu odložili bokom nezhody a rozdiely a uzavreli Globálnu dohodu o oceánoch.

2005 Greenpeace Ocean brief

Táto Dohoda je podľa nás najväčším víťazstvom ochrany prírody v histórii – stanovuje pravidlá a nástroje na ochranu života v oceánoch na takmer polovici našej planéty! A čo je najdôležitejšie, dáva priestor vytvoriť chránené morské územia naprieč svetovými oceánmi. Prečítajte si stručný prehľad toho, čo sa podarilo dosiahnuť, čo to stálo a tiež čo bude nasledovať:

Na čo vlastne slúži Globálna dohoda o oceánoch?

Nová Globálna dohoda o oceánoch otvára dvere k vytvoreniu siete oceánskych rezervácií na celom svete, oblastí, v ktorých sa krehké ekosystémy a morský život môžu obnoviť a prosperovať. Vďaka nej budú vlády skutočne schopné dosiahnuť cieľ 30×30 – ochrániť 30 % svetových oceánov do roku 2030 – ku ktorému sa zaviazali len pred tromi mesiacmi. Bez Dohody by neexistovala žiadna právna cesta k ochrane veľkých oblastí medzinárodných vôd v oceánskych rezerváciách.

Herečka Jane Fonda a Oceans Campaigner and Polar Advisory Laura Meller z Greenpeace Nordic počas konferencie OSN v New Yorku.
© Stephanie Keith / Greenpeace

Potrebujeme zdravé oceány, ktoré pomáhajú bojovať proti zmene klímy tým, že zadržiavajú uhlík a poskytujú potravinovú bezpečnosť a živobytie viac ako trom miliardám ľudí, z ktorých veľká väčšina žije v krajinách Globálneho Juhu. Svetové oceány patria nám všetkým a každý by mal mať možnosť využívať životne dôležité benefity, ktoré poskytujú. Dohoda je taktiež dôležitou príležitosťou na to, aby sme do centra starostlivosti o naše oceány postavili rovnosť a umožnili každému podieľať sa na vytváraní poznatkov o nich.

Ako sme sa sem dostali?

Kľúčovým aktérom bola občianska spoločnosť. Nie je to len víťazstvo Greenpeace, ale aj mnohých veľkých i malých organizácií, ktoré desaťročia neúnavne pracovali na vybudovaní úžasného hnutia bojovníkov za oceány. 

Vďačíme za to aj delegátom vlád z celého sveta, ktorí aj napriek nedostatku spánku  tvrdo pracovali, aby dohodu dosiahli. Malé ostrovné štáty preukázali počas celého procesu vedúce postavenie a veľká skupina G77 smerovala k tomu, aby mohli Dohodu uviesť do praxe spravodlivo a nestranne. EÚ, USA,Veľká Británia a Čína boli kľúčovými aktérmi pri sprostredkovaní dohody. Krajiny v posledných dňoch rozhovorov preukázali ochotu nájsť kompromis a namiesto zasievania rozporov vytvárali koalície.


Jedno je isté – nebolo by to možné bez dlhoročného vytrvalého ľudského úsilia. 5 540 513 ľudí z celého sveta podpísalo petíciu, vďaka čomu  vzniklo hnutie, ktoré chráni naše oceány a aj miliardy ľudí, ktorí sú od oceánov závislí.

Kampaň za záchranu života na našej planéte sa niekedy môže zdať ako náročná úloha a je ľahké sa nechať odradiť. Úplne prvé vyjadrenie Greenpeace na túto tému napísal už v roku 2005! Dohoda mala v priebehu rokov mnoho názvov, ale hlavný cieľ zostal rovnaký – potrebujeme chrániť oceány. Toto úžasné a obrovské víťazstvo v oblasti ochrany oceánov by malo každému pripomínať, že byť aktívny má význam a že sila ľudí funguje.

Čo bude nasledovať?

Text teraz prejde technickými úpravami a prekladmi, predtým než ho na ďalšom zasadnutí členské štáty oficiálne prijmú. Aby Dohoda nadobudla platnosť, musí ju následne ratifikovať najmenej 60 krajín. A medzitým sa už môžu začať prípravné práce na vytvorení prvých oceánskych rezervácií, ktoré majú na jej základe vzniknúť.

Na ochranu našich oceánov a realizáciu týchto sľubov bude treba ešte veľa urobiť. Teraz si však nájdime chvíľu na to, aby sme ocenili, čo sme spoločne dosiahli a aby sme sa z toho mohli spoločne tešiť.

Ďakujeme za všetko, čo ste urobili, aby ste pomohli dosiahnuť toto víťazstvo.