Energetické spoločenstvo (alebo aj komunita) je skupina ľudí, ktorí spoločne vyrábajú energiu z obnoviteľných zdrojov. © Greenpeace / Nicolas Fojtu

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, odkiaľ pochádza elektrina vo vašej domácnosti? A čo vykurovanie? Ak je vám odpoveď na druhú otázku jasnejšia, možno máte problémy s prvou otázkou. V skutočnosti je dôležitejšie vedieť, že energiu si môžeme vyrábať sami, a to aj z obnoviteľných zdrojov, ako je slnko, vietor a iné. Ale podobne ako pri mnohých iných činnostiach je niekedy príjemnejšie robiť veci spoločne s inými ľuďmi. To je možné aj pri výrobe energie a definícia skupiny ľudí, ktorých spája myšlienka výroby vlastnej energie z obnoviteľných zdrojov sa nazýva „energetické spoločenstvo“, niekedy sa môžete stretnúť aj s pojmom “energetická komunita”.

O čo teda pri energetickom spoločenstve ide?

Všeobecne povedané, energetické spoločenstvo je skupina ľudí, ktorí spoločne vyrábajú energiu z obnoviteľných zdrojov.

Dá sa to tak, že sa spolu s priateľmi alebo susedmi rozhodnete investovať do solárnych či fotovoltických panelov (alebo iného typu technológie), pomocou ktorých môžete vyrábať energiu, využívať ju a ušetriť vďaka tomu na účtoch. Hlavnou výhodou energetického spoločenstva je, že kontrola nad vybudovaným systémom je v rukách členov spoločenstva, teda v rukách vás a podobne zmýšľajúcich ľudí vo vašej skupine. Vy rozhodujete o tom, ako, kedy a či budete vyrobenú energiu využívať, uskladňovať alebo predávať.

Energetické spoločenstvá umožňujú ľuďom získať nezávislosť od veľkých výrobcov a distribútorov elektrickej energie. Vytvárajú sa podmienky pre mnoho malých nezávislých výrobcov – flexibilnú alternatívu s mnohými výhodami oproti korporátnemu, ťažkopádnemu, centralizovanému systému založenému na fosílnych palivách.

Cieľom energetických spoločenstiev nie je priamy zisk, a to aj napriek tomu, že sú finančne ziskové a umožňujú veľkú mieru nezávislosti. Majú skôr environmentálne, sociálne a ekonomické výhody – sú založené na ekologickej výrobe energie, podporujú združovanie ľudí a vytvárajú nové pracovné miesta.

V závislosti od svojej činnosti môže energetické spoločenstvo používať rôzne technológie a prijímať rôzne právne formy.

Energetické spoločenstvá – rôzne činnosti a technológie

Keď si predstavíme energetické spoločenstvo, zvyčajne si predstavíme obrázok šťastných ľudí stojacich pred svojím panelákom, ktorého strecha je pokrytá solárnymi panelmi. Občianske vlastníctvo energie sa však neobmedzuje len na výrobu elektriny, a to len pomocou fotovoltiky. V Európe existuje množstvo príkladov energetických komunít, ktoré fungujú v oblasti výroby aj distribúcie energie, dodávok do domácností, úspor, komunitnej spotreby, skladovania a vykurovania. Existujú dokonca aj príklady energetických družstiev, ktoré ponúkajú služby v oblasti dopravy a mobility.

Okrem solárnej energie existuje množstvo úspešných príkladov energetických spoločenstiev, ktoré využívajú aj iné obnoviteľné zdroje energie, napríklad vodu, vietor alebo rôzne druhy biomasy. Dobrou správou je, že bez ohľadu na to, ktorú možnosť si vyberiete, bude vo vlastníctve ľudí, ktorí sú súčasťou komunity. Vďaka tejto rozmanitosti možných aktivít a technológií je oblasť energetických spoločenstiev mimoriadne atraktívna pre ľudí s rôznymi záujmami a znalosťami.


Energetické spoločenstvá v právnom systéme

Spôsob registrácie energetického spoločenstva závisí na jednej strane od vašich potrieb a na druhej strane od regulačného rámca na Slovensku. Medzi rôzne právne formy používané na vytvorenie miestnych energetických spoločenstiev v Európe patria (okrem iného): družstvá, partnerstvá, spoločnosti vo verejnom záujme, neziskové organizácie, trusty, združenia a komanditné spoločnosti.

Stiahnite si tipy, ako ušetriť

Staňte sa nadšencom energetických spoločenstiev a zistite viac na našom novom webe.

Chcem tipy