Medtem ko se novozelandsko gospodarstvo spopada s posledicami pandemije koronavirusa Covid‑19, se Greenpeace upira lobistom industrije in politikom, ki se zavzemajo za rahljanje okoljske zakonodaje in preložitev uvajanja okoljskih ukrepov.

Prav zdaj moramo, bolj kot kadar koli prej, zaščititi stvari, ki so bistvenega pomena za naše zdravje in blaginjo, kot so čista voda, varno podnebje in zdravi ekosistemi.

Greenpeaceova aktivistka Gen Toop pravi: »Medtem ko se preostanek države s skupnimi močmi bori proti bolezni Covid‑19, skušajo veliki onesnaževalci in njihovi zagovorniki to krizo izkoristiti za lastne dobičke.«

Novozelandska kmetijska organizacija Federated Farmers je pozvala k preložitvi uvajanja zakonodaje na področju pitne vode, podnebja in biotske raznovrstnosti, vrstijo se pozivi za odložitev zaščite morskih območij, Shane Jones pa je povedal, da bi najraje povsem odpravil nacionalni zakon o upravljanju virov iz leta 1991.

»Ena izmed največjih napak, ki bi jo lahko naredili v tem trenutku, bi bilo to, da bi spregledali ali podcenili nujno potrebne vire, ki nam jih zagotavlja narava,« pravi Toop.

»Če ne bomo zaščitili in izboljšali nujno potrebnih naravnih storitev, bomo v prihodnosti izpostavljeni številnim grožnjam

Strokovnjaki pojav nalezljivih bolezni povezujejo z naraščajočim pritiskom na naravo, pri Svetovni zdravstveni organizaciji pa so opozorili, da bodo podnebne spremembe pomembno vplivale na prenašanje nalezljivih bolezni.

»Močno zaskrbljujoče je videti, kako nekateri politiki ter lobisti mlečne industrije to krizo izkoriščajo za to, da poskušajo oslabiti in preložiti nujno potrebne ukrepe za zaščito okolja, kot so npr. nova pravila za zaščito naše pitne vode, rek in jezer,« je izjavila Gen Toop.

Po njenih besedah ima zdaj, ko vlada pripravlja večmilijardni paket gospodarskih spodbud za spopadanje z epidemijo virusa Covid‑19, naša generacija edinstveno priložnost, da vlaga v zaščito naravnih sistemov, od katerih smo odvisni.

»Zdaj imamo priložnost, da naše gospodarstvo in družbo preoblikujemo tako, da bomo obnovili kritične ekosisteme, izboljšali blaginjo ter spodbudili spremembe življenjskega sloga v smeri boljših okoljskih in zdravstvenih rezultatov.«

Greenpeace je predstavil svoj sveženj Zeleni odgovor na Covid in ga predstavil ministrom.

Gen Toop pravi, da sveženj vsebuje nekaj takojšnjih, »predpripravljenih« projektov, ki bi jih lahko začeli izvajati že takoj po koncu karantene, vključno z nacionalnim programom za ogrevanje 600.000 premalo izoliranih stanovanj v državi ter ograjevanjem in ozelenjevanjem novozelandskih vodotokov.

»Dolgoročnejši načrt za okrevanje, ki ga vsebuje naš ‘Zeleni odgovor na Covid’, vključuje več deset tisoč kakovostnih delovnih mest, s katerimi bomo zasnovali in zgradili čisto infrastrukturo, ki jo potrebujemo za kakovostno življenje in potovanje.«

»To med drugim zaobjema javni prevoz, kolesarsko in železniško infrastrukturo, projekte sončnih in vetrnih elektrarn, regenerativno kmetijstvo, izkoreninjenje škodljivcev, sajenje avtohtonih dreves in obnovitev nujno potrebnih habitatov ter izgradnjo cenovno dostopnih stanovanj.«

Gen Toop, Greenpeace Nova Zelandija