Ljubljana, 21. 4. 2011 – Greenpeace v Sloveniji in Društvo za opazovanje in preučevanje ptic Slovenije (DOPPS) ob dnevu Zemlje opozarjata na grožnjo, ki jo za človeka in naravo predstavljajo podnebne spremembe. Skupaj pozivata k spremembi tistih državnih politik, ki s svojo usmeritvijo problem poglabljajo, namesto da bi ga reševale. Na tem mestu je najbolj izstopajoča trenutna energetska politika, ki bi morala biti usmerjena k preprečevanju razsipavanja z energijo ter k brezogljičnim obnovljivim virom energije.

Podnebne spremembe so del našega vsakdana že danes. Med drugim povzročajo izgubo in spreminjanje naravnega habitata rastlinskih in živalskih vrst, hitreje kot bi bilo vzdržno, da bi se lahko vrste prilagodile. Da bi imeli realne možnosti za zaustavitev tega trenda, moramo hitro in drastično zmanjšati količino izpustov toplogrednih plinov v naše ozračje [1]. V nasprotnem primeru lahko pričakujemo intenzivno in množično izumiranje mnogih rastlinskih in živalskih vrst [2] že do konca tega stoletja, saj so podnebne spremembe in izguba biotske raznolikosti tesno povezane drug z drugim. Izgorevanje fosilnih goriv je eden izmed največjih krivcev za človekov doprinos k podnebnim spremembam. Da bi lahko resnično učinkovito pristopili k pravočasnem ukrepanju, moramo spremeniti način ravnanja z energijo in opustiti fosilne energetske vire, kot je premog.

Dejan Savić, zastopnik za energetsko politiko za Greenpeace v Sloveniji, sporoča:

»Slovenija mora spremeniti način ravnanja z energijo. Prenehati moramo razsipavati z energijo, ki jo proizvedemo, hkrati pa se moramo zavedati, da obstoječi fosilno – jedrski energetski sistem ustvarja škodo, s katero se bomo morali prej kot slej soočiti.«

Ob tem še dodaja: »Vsak dan, a še posebej ob dnevu Zemlje, se moramo zavedati, da potrebujemo drugačno energetsko politiko. Trajnostno zasnovana energetska politika mora človeku zagotavljati dosegljivo, varno in čisto energijo, ki je proizvedena ob upoštevanju in spoštovanju omejitev, ki nam jih postavlja okolje. Podnebju prijazen energetski sistem  sestavljajo lokalni obnovljivi viri, ki temeljijo na okoljsko sprejemljivem izkoriščanju biomase, vetrne, sončne, hidro in geotermalne energije, skupaj povezani v pametna omrežja.«

Tomaž Jančar, predstavnik Društva za proučevanje in opazovanje ptic Slovenije (DOPPS), sporoča: »Podnebne spremembe so največja posamezna grožnja varstvu ptic, zato si naravovarstveniki prizadevamo za zmanjševanje izpustov toplogrednih plinov. To je mogoče z zmanjševanjem rabe energije in z nadomeščanjem fosilnih goriv z obnovljivimi viri energije. Tako kot vsi energetski viri, morajo tudi obnovljivi viri biti ustrezno umeščeni v prostor, zato da ne povzročajo škode v naravnem okolju.«

Da bi prešli v energetski sistem, ki bo temeljil na izkoriščanju obnovljivih virov energije, se moramo izogniti napakam iz preteklosti. Najprej je potrebno ustaviti razsipavanje z energijo in sprejeti dovolj ambiciozne ukrepe za učinkovito rabo energije. Okolju najbolj prijazna je namreč tista energija, ki je sploh ne proizvedemo. Energijo, ki jo zdaj pridobivamo iz podnebje ogrožajočih fosilnih goriv, moramo nadomestiti z mavrico različnih obnovljivih virov energije, ki so nam v tem trenutku že dostopni.

Tomaž Jančar ob tem opozarja: »V DOPPS-u vetrni energiji in drugim obnovljivim virom ne nasprotujemo. Ob skrbnem umeščanju v prostor so obnovljivi viri sprejemljiv in okolju manj škodljiv vir energije. Pomembno pa je, da se elektrarne umeščajo na ustrezne lokacije, ki ne ogrožajo zaščitenega naravnega okolja. Pri iskanju primernih lokacij smo v DOPPS-u pripravljeni sodelovati.«

V zvezi s polemikami o vetrni energiji v Sloveniji Jančar še poudarja: »Z vidika izkoriščanja vetrne energije je v Sloveniji kar okrog 80% ozemlja, ki ne spada med zelo občutljiva območja za ptice

Greenpeace je v svojem poročilu Energy Revolution, [3] ki ga je pripravil v sodelovanju z Inštitutom za tehnično termodinamiko pri nemškem vesoljnem centru (DLR), že uspel dokazati, da lahko ob hkratnem zagotavljanju stabilne in varne oskrbe z energijo, s pomočjo že sedaj razpoložljivih tehnologij za izkoriščanje obnovljivih virov energije ter večje energetske učinkovitosti, dosežemo tako potrebne podnebne cilje ob hkratnem opuščanju uporabe jedrske in fosilne energije.

Kontakt:

Dejan Savić, Greenpeace v Sloveniji. 040 165 195


IPCC 4th AssessmentReport, www.ipcc.ch

Ecology: Cloudedfutures, Nature 427, 107-109 (8 January 2004) | doi:10.1038/427107a;