Ljubljana, 14. julij 2025 Poslanke in poslanci so danes z glasovanjem o amandmajih podnebnega zakona prelomili svoje predvolilne obljube. Še naprej bomo tako financirali fosilna goriva, glavnega krivca za podnebni zlom, kljub jasnim opozorilom znanosti in civilne družbe. Eden najpomembnejših zakonodajnih predlogov tega mandata namesto preboja tako ostaja nezadosten kompromis, ki je zasebne interese postavil pred dobrobit prebivalstva in prihodnjih generacij.

Danes so poslanke in poslanci na seji Odbora za infrastrukturo odločali o enem najpomembnejših zakonodajnih predlogov tega mandata – o Zakonu o podnebni politiki RS. Nevladne organizacije Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja, Umanotera in Greenpeace Slovenija sicer pozdravljajo dejstvo, da končno dobivamo podnebni zakon, vendar pa so na seji odbora pozvale poslanke in poslance k nujnem sprejemu amandmajev, ki bodo zakon naredile učinkovit in skladen z zavezami Slovenije.

Poslanke in poslanci so žal zavrnili vse ključne amandmaje, ki bi podnebni zakon naredili osnovni gradnik za dolgoročno, odgovorno in pravično podnebno politiko Slovenije. 

Zavrnili so:

  • ukinitev subvencij fosilnim gorivom,
  • jasne vmesne podnebne cilje, 
  • zeleno proračunsko reformo in
  • pravično obdavčitev zasebnih letov.

Vse tri vladne stranke so se pred volitvami in v koalicijski pogodbi zavezale k »ukinitvi vseh posrednih ali neposrednih subvencij fosilnim virom najkasneje do leta 2023«. V koalicijski pogodbi piše tudi: »Fosilna goriva so stvar preteklosti.« Poslanci in poslanke so tako prelomili lastne predvolilne obljube. Ohranitev subvencij za fosilna goriva ni nikakršna konkurenčna prednost, ampak zanka, ki nas veže na preteklost

Z različico zakona, ki je bila potrjena na Odboru, tako prenašamo breme nesorazmerno na prihodnje generacije, hkrati pa brez jasnih vmesnih podnebnih ciljev omogočamo, da bo vsakokratna politična opcija delovala v svojo smer.

Sara Kosirnik, Greenpeace Slovenija, foto: zajem zaslona RTVSLO

Sara Kosirnik, vodja kampanj pri Greenpeace Slovenija: ‘’Žal danes pri poslankah in poslancih ni zmagala dolgoročna odgovornost, temveč interesi iz ozadja, tiha dogovarjanja in ohranjanja statusa quo. Zelo smo razočarani, da jih niso prepričala ne opozorila stroke, civilne družbe in niti mednarodne zaveze.’’

Gaja Brecelj, Umanotera, foto: zajem zaslona RTVSLO

Gaja Brecelj, direktorica Umanotere: Vemo, da bodo prišle nove poplave. Vemo, da bodo prišle nove suše. In vemo, da bodo prišli tudi novi vročinski valovi. In takrat, ko bomo šteli nove smrti, bo vsak soočen z vprašanjem, ali je storil vse, da bi bilo uničujočih ekstremnih vremenskih dogodkov čim manj. Poslanci so se danes odločili, da ignorirajo znanost in resnost podnebne krizo, ceno te odločitve pa bomo plačali vsi. In očitno jim tudi ni mar za lastne predvolilne obljube, ki so jih s tem grobo prekršili.

Aljoša Petek, PIC – Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja, foto: zajem zaslona RTVSLO

Aljoša Petek, okoljski pravnik pri PIC: ‘’Podnebni zakon je postal žrtev zastarelih pristopov ter kratkoročnih zasebnih ter političnih interesov, ki vse bolj spominjajo na izumrle dinozavre. Upam, da bo tovrstna politika čimprej izumrla, ljudje pa si bomo sami zagotovili varno prihodnost.’’