Vlada Mira Cerarja predlaga, da izgube TEŠ 6 pokrijemo prebivalke in prebivalci Slovenije

Ljubljana, 3. februar 2017: Včeraj je Vlada RS poslala v javno obravnavo novelo Energetskega zakona (EZ-1), s katero predlaga uvedbo prispevka za Termoelektrarno Šoštanj, ki bi ga plačevali vsi odjemalci električne energije. Greenpeace v Sloveniji odločno nasprotuje predlaganim spremembam zakona, ki se nanašajo na prispevek[1], okoljske nevladne organizacije pa so na Vlado poslale zahtevek za podaljšanje javne razprave o tej noveli. Vlada želi namreč spremembe zakona sprejeti po skrajšanem postopku, civilni družbi je čas za oddajo komentarje omejila na nekaj dni, le do torka 7. februarja.

Vodja Greenpeacea v Sloveniji, mag. Nina Štros, je komentirala:

Medtem ko države po Evropi sprejemajo odločitve za opuščanje premoga, je nesprejemljivo, da vlada Mira Cerarja vpeljuje desetmilijonske subvencije za TEŠ 6, ki jih namerava v celoti preložiti na prebivalstvo. TEŠ 6 je zgrešen projekt od samega začetka in vedeli smo, da ga bomo krepko preplačali. Kot da ni dovolj, da je politika navkljub nasprotovanju javnosti projektu podelila državno poroštvo, sedaj kot naslednji korak uvaja subvencijo po principu “enotne davčne stopnje”, kjer naj bi vsi nosili enako obremenitev na položnicah.

Vlada se dobro zaveda, da je predlog subvencij za TEŠ 6 popolnoma nesprejemljiv, zato jih uvaja na vrat na nos, preko vikenda in pred praznikom, da bi s tem zakrila svojo sramotno potezo. Namesto, da bi vlada Mira Cerarja predstavila program podnebnega ukrepanja, ki bi zajemal odkrito razpravo, kdaj bomo opustili uporabo premoga v Sloveniji, pa samo nekaj mesecev po podpisu Pariškega podnebnega sporazuma predlagajo novo subvencijo za premog. S tem Slovenijo še naprej ohranja talko odvisnosti od fosilnih goriv, prebivalce pa izpostavlja nepotrebnim zdravstvenim tveganjem in finančnim bremenom.


[1] Predlog Vladnega Zakona o spremembah in dopolnitvah energetskega zakona (EZ-1).

Več informacij:

Katja Huš, Greenpeace CEE v Sloveniji, [email protected] , +386 40 981 621

TEŠ6. (c) Kralj / Greenpeace.