Türkiye’de çiftçiler her geçen gün güç kaybediyor. Belediyelerin denetimi altında açılacak üretici pazarlarıyla hem çiftçi kazanacak, hem de tüketici daha sağlıklı gıdaya ulaşabilecek. Ekolojik bir…

Harekete Geç

Ekolojik tarımı yaygınlaştırmak, üretici refahını artırmak ve sağlıklı gıdaya erişim sağlamak için harekete geçiyoruz!

Greenpeace olarak önerdiğimiz ekolojik tarım modeli gıda tedarikini şirketlerin değil, üretici ve tüketicilerin kontrol ettiği bir dünyayı destekliyor. Bu yüzden çiftçiyi koruyan, tarımın kalkınmasını sağlayan fikirler ekolojik bir geleceği de beraberinde getiriyor.

Uzun tedarik zincirleri yerine, gıdanın yerinde üretildiği ve tüketildiği bir gıda sistemi, aynı zamanda çevre dostu gıda sistemi anlamına geliyor. Bu da aynı zamanda zehirli pestisitlerin kullanılmadığı, gıdaya erişimin daha fazla mümkün olduğu bir gelecek demek.

İşte bu yüzden belediyelerin denetimi altında açılacak üretici pazarlarının çiftçileri refaha kavuşturacağına ve beraberinde daha ekolojik bir gıda sisteminin mümkün olacağına inanıyoruz. Üretici pazarlarının şehirlerde yaygınlaşması için senin gibi konuya duyarlı bireylerin belediyelerinden üretici pazarları talep etmelerini ve Türkiye’nin her yerinden insanların harekete geçerek bunun gerçekleşmesine katkıda bulunmalarını istiyoruz

Biz bir yanda imzalarla birlikte belediyelere bu talepleri iletmek için çalışırken sen de yaşadığın çevrede daha fazla insanın harekete geçmesine yardım edebilirsin. Hazırladığımız uygulama rehberi, ekolojik bir gelecek için önemli olan üretici pazarlarının şehirlerimizde yaygınlaştırılmasında birey olarak neler yapabileceğinize dair önerileri içeriyor. Sen de bu rehberden faydalanarak konu hakkında farkındalık yaratacak etkinlikler düzenleyebilir, belediyenizi doğrudan karar alması yönünde ikna edebilirsiniz.

Şimdi sen de “Üretici Pazarlarını Birlikte Yaygınlaştırmanın Yolu: Uygulama Rehberi”ni indir, çiftçilerin refahını korumak, ekolojik tarımı güçlendirmek için hep birlikte harekete geçelim.