Eskişehir’in Alpu Ovası’na yapılmak istenen kömürlü termik santral projesi hala masada duruyor.

İhalesi yakın zamanda 4. kez ertelenen santral projesinde miadı dolmuş fosil yakıt kaynağı ile yapılacak enerji üretimi, verimli tarım arazilerine zarar verip bölge halkının sağlığını olumsuz etkileyecek.¹

Ancak projenin olumsuz etkileri bununla sınırlı kalmayıp, kamu kaynaklarımızı da gereksiz yere tüketerek cebimizi yakacak. Kömürlü termik santral projesini üstlenecek şirkete, kamu kuruluşu olan Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) tarafından yıllık yaklaşık 2 milyar TL elektrik alım garantisi verilecek.

Ödenmesi planlanan alım garantisi bedeliyle başka kamusal fayda sağlayan yatırımlar yapılabilir. Aynı zamanda güneş enerjisi alanında çok büyük potansiyeli olan Türkiye’nin bu alanda gelişmesinde gerekli kaynak olarak da kullanılabilir.

Yıllık 2 milyar TL ile neler yapılabilir, işte bunlardan birkaçı:

  • Açlık sınırındaki tek maaşlı 4 kişilik 1.143.275 ailenin bir aylık maaşı sağlanabilir.
  • Mevcut net asgari ücret 1.603,12 TL’den 1.845,22 TL’ye yükseltilebilir.
  • 103.289 asgari ücretli çalışanın 1 yıllık ücreti karşılanabilir.
  • Atama bekleyen 430.000 öğretmenin 43.000’inin 1 yıllık maaşı karşılanabilir. Santrala sağlanması beklenen 15 yıllık alım garantisi süresince tüm öğretmenler 10 yıl içerisinde atanabilir.
  • 11 adet 700 yataklı hastane veya 257 adet temel eğitim okulu yapılabilir.
  • 98 adet ibadethane (1.500 kişi kapasiteli) yapılabilir.
  • 14 adet opera binası yapılabilir.
  • Yılda 563,69 MW kurulu güce sahip güneş enerjisi santrali kurulabilir. Santrale sağlanacak 15 yıllık toplam alım garantisi ile Türkiye’nin mevcut güneş kurulu gücü 2,15 kat artırılabilir.
  • TÜBİTAK, bilim insanlarına verdiği desteği 24,44 kat artırabilir.

Yıllık 2 milyar TL alım garantisi bedeliyle neler yapılabiliceğine dair karşılaştırmayı, hazırladığımız infografikte de görebilirsiniz. TIKLAYIN

Ayrıca “Eskişehir’de termik santral neye mal olacak?” isimli raporun tamamına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Dünyanın her yerinde yenilenebilir enerji yatırımlarının giderek arttığı günümüzde, çevreye ve sağlığımıza vereceği zararları göz ardı edilerek gündeme getirilen bu santral projesi tamamen iptal edilmeli.

Mücadeleye katıl, kömürü birlikte ES geçelim!


¹: Eskişehir’de Termik Santral Tehlikesi (Rapor)