Działaj z nami!

WOLONTARIUSZE I AKTYWIŚCI GREENPEACE

Działania Greenpeace oparte są w dużej mierze na zaangażowaniu i niesamowitej energii naszych wolontariuszy i aktywistów. Działają oni między innymi w ramach grup lokalnych w swoich miastach oraz biorą udział w działaniach ogólnopolskich i międzynarodowych.
Zobacz, jak możesz działać z Greenpeace!


Co można robić w ramach wolontariatu? 

Przede wszystkim: współtworzyć działania Greenpeace. To Ty wybierasz, w co chcesz się zaangażować - nieważne, czy wolisz bezpośrednie działania w terenie, prace przy komputerze czy wspieranie działań z zaplecza - na pewno znajdziesz coś dla siebie. Jedną z wyznawanych przez nas zasad jest "myśl globalnie, działaj lokalnie" - dołączając do Greenpeace, możesz brać udział w ratowaniu odległych lasów Amazonii, czy mroźnej Arktyki, brać udział w ochronie tego, co w Polsce przyrodniczo najcenniejsze - np. Puszczy Białowieskiej - ale też naprawiać swoje własne, najbliższe otoczenie. W grupie lokalnej w swoim mieście spotkasz ludzi zaangażowanych w lokalne problemy, które łatwiej rozwiązać razem.

Rozwijać się! Greenpeace to też ogromny wachlarz szkoleń i możliwość rozwijania najróżniejszych umiejętności, które mogą się przydać przy działaniu dla środowiska. Nie tylko szkolimy, ale oferujemy natychmiastową praktykę :) Wśród wielu możliwości są mędzy innymi szkolenia związane z umiejętnościami miękkimi, liderstwem, prowadzeniem skutecznych kampanii, wystąpieniami publicznymi, obsługą mediów społecznościowych i wiele, wiele innych. A jeśli mocniej bije Ci serce na widok wielkiego baneru na Ministerstwie Środowiska albo bezpośredniego ratowania Puszczy Białowieskiej przed harwesterami, to wolontariat w Greenpeace jest świetnym wyborem. Działając z nami, możesz rozwijać umiejętności wspinaczkowe, prowadzenia łódek motorowych czy działań bezpośrednich bez użycia przemocy.

Blokada wycinki Puszczy Białowieskiej w 2017 roku

 

Przygotowywać happeningi. Greenpeace działa między innymi poprzez informowanie opinii publicznej o ważnych problemach i wyzwaniach, przed którymi stoi planeta. Jednym ze sposobów na dotarcie do ludzi jest działanie w przestrzeni publicznej. Na przykład happeningi – takie jak warszawskie wydarzenie promujące czystą energię ze źrodeł odnawialnych lub warszawski Marsz dla Puszczy.


Brać udział w festiwalach. Nasi wolontariusze i wolontariuszki biorą często udział w letnich festiwalach muzycznych – takich jak Przystanek Woodstok, Open’er, Ostróda czy Kazimiernikejszyn. Prowadzą tam warsztaty, dostarczają energię słoneczną do ładowarek uczestników festiwalu, odpowiadają na pytania związane z działaniami Greenpeace, zbierają podpisy lub organizują wielkie obrazy z ludzi. A przy tym - dobrze się bawią.

Elektrownia słoneczna Greanpeace na Przystanku Woodstock

Tworzyć. Czasem spotkania grup lokalnych przypominają zajęcia plastyczne. Wycinamy, szyjemy, konstruujemy, a najczęściej bierzemy do ręki farby. Nasze banery same się nie namalują :)

Wolontariuszki trzymające transparent "Zatrąb dla Puszczy" na tle Ministerstwa Środowiska

Udzielać się w mediach. Greenpeace jest organizacją, która chętnie i często opowiada o swoich działaniach i wartościach, które za nimi stoją. Czasem - szczególnie, gdy w grę wchodzą wydarzenia lokalne i aktywność wolontariuszy - w imieniu organizacji przemawiają wolontariusze. Przygotowują oni również materiały prasowe na temat wybranych działań grup lokalnych.

Wolontariuszki w studio radiowym

Grupy lokalne organizują również pokazy filmowe, wystawy, spotkania dyskusyjne, stoiska informacyjne a także realizują własne projekty - np. wolontariusze z grupy trójmiejskiej współtworzą ruch LoveLasy a grupa wrocławska prowadzi projekt dotyczący etycznej mody i wyborów konsumenckich

LoveLasy

Każda grupa ma koordynatora lokalnego, który jest osobą kontaktową dla nowych wolontariuszy, wprowadza ich w działania organizacji i czuwa nad sprawną organizacją działań lokalnych.

Greenpeace oferuje również szkolenia, spotkania i warsztaty podnoszące kwalifikacje wolontariuszy. Jeśli bliskie są Ci nasze wartości, bez względu na wiek, zawód, wykształcenie i zainteresowania – znajdziesz u nas coś dla siebie!

Przeczytaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Wolontariuszka koordynuje powstawanie obrazu ludzi na Przystanku Woodstock

Kliknij, by dołączyć!