В поредица от публикации, представяме най-добрите идеи на участниците в предизвикателството ни „Зелено възстановяване“

Предизвикателството „Зелено възстановяване“ завърши. Неговата амбиция бе да стимулира хора да споделят идеи, които са приложими в различни сфери на човешкия живот и да дават градивно решение за локален или глобален проблем. Търсеха се решения, които да отправят послание за възстановяване от кризата с поглед в бъдещето, в което здравето на хората и планетата са приоритет, а не толкова насочени към предишното „нормално“ състояние на замърсяване, сеч, изчезване на застрашени видове и свръхпроизводство. В поредица от публикации представяме 12-те идеи, които получиха най-високи оценки по предварително заложените критерии.

Ако и ти смяташ, че възстановяването от кризата трябва да се случи разумно, подпиши петиция: https://act.greenpeace.org/page/60646/petition/1


Обществени градски пространства за културни събития на открито, гр. Варна

Автори на идеята са архитектите Максим Недков, Венцислава Недялкова и Красимира Костадинова, културният мениджър Екатерина Леондиева, актрисата на свободна практика Мануела Саркисян и Светлозара Христова – консултант по културни политики и съосновател на две фестивални платформи във Варна.

Културно събитие в градска среда, © Фестивал „Радар”

Те изтъкват, че град Варна е известен с активния си културен живот. За да могат неговите граждани да се насладят на културни събития и през 2020 година, съблюдавайки мерките за предотвратяване разпространението на вирусни инфекции, е нужно преосмисляне на концепцията за събития на открито през топлите месеци.

Според авторите е нужно приобщаване на нови градски пространства за целите на културни събития, като се създаде възможност за спазване на социална дистанция. Същевременно те изтъкват, че намаляване на мащаба на събитията от масов към тип „камерен“ в подходящи за това открити пространства, също би допринесло.

Ето защо екипът разработва каталог, който да даде обща представа за възможните културни пространства на открито във Варна. Важно е новите градски пространства за културни събития да се намират на характерни за градската идентичност локации, като например такива с атрактивна архитектура и специфични за града и/или неговата история природни дадености.

Каталогът разделя откритите пространства за култура на три вида: 

  1. съществуващи (активно ползвани); 
  2. потенциални обществени;
  3. потенциални полуобществени или частни. 
Пространства, подходящи за събития на открито, © Венцислава Недялкова, Максим Недков

Критериите за избор на подходящо публично пространство, които са били от съществено значение досега, са наличието на нужната големина, достъп до електричество и санитарни помещения и т.н.. Вследствие от развитието на вирусната обстановка през 2020 г., са необходими допълнителни мерки за напасване на съществуващите пространства. Главната тенденцията клони към намаляване броя на гостите, като за сметка на това се предоставят нови публични пространства за организиране на повече или по-чести събития. Тези критерии са описани за вече съществуващите пространства за култура на открито, а потенциални пространства са описани с техните характеристики и снимков материал. В пълен детайл работна версия на каталога може да бъде разгледана тук

Градски пространства за културни събития на открито, © горе – ©Google, Map data 2020, редакция: ©Венцислава Недялкова; долу – авторите са написани в снимките

Съществуващи обществени градски пространства за провеждане на културни събития

Авторите посочват, че сега във Варна съществуват множество градски пространства, които са активно използвани за организиране на събития на открито. Много от тях дори вече са утвърдени като такива (площад „Независимост“, вътрешният двор на Археологическия музей, вътрешният двор на Градската художествена галерия и т.н.). Други все още се тестват или предстои да бъдат открити и пригодени за целта.

От екипа също така подчертават, че съществуващите открити пространства за култура се намират на характерни за града места, като допринасят за утвърждаването на неговата културна идентичност. Често организираните събития имат своята цикличност през годините, което създава чувството за изграждане на градски културни традиции.

Съществуващи градски пространства за културни събития на открито, горе – ©Google, Map data 2020, редакция: ©Венцислава Недялкова; долу – авторите са написани в снимките

Потенциални обществени градски пространства за провеждане на културни събития

Според колектива хармоничната структура на град Варна предлага много възможности за използването на открити обществени пространства за културни събития: пространства сред естествен архитектурен декор или такива в градските паркове, зелените зони или пред морската панорама. Организацията на събития на нови места изисква своевременно планиране и съблюдаване на сроковете нужни на институциите за изпълнение на необходимите процедури.

Част от предложените по-долу пространства вече са били тествани успешно за организиране на различен вид мероприятия и е нужно да бъдат възродени като част от активния градски живот. Други са заложени в бъдещи проекти (Пристанище Варна) и тепърва предстои да бъдат предложени за тестване в настоящата година.

Потенциални градски пространства за културни събития на открито, ©  горе – ©Google, Map data 2020, редакция: ©Венцислава Недялкова; долу – авторите са написани в снимките

Потенциални частни или полуобществени градски пространства за провеждане на културни събития

Вътрешните дворове на много полуобществени и частни сгради притежават огромен потенциал за използване извън стандартните занимания в тях, най-вече заради голямата си площ. Училищните и университетските дворове предоставят чудесна възможност за това, тъй като повечето събития обичайно се провеждат през уикендите или вечерно време, когато работоспособното население има свободно време за култура.

В процеса на допълване на този каталог следва да бъдат изследвани и допълнителни сгради и пространства, които са с потенциал за провеждане на културни мероприятия. Това са частни дворове между еднофамилни или многофамилни жилищни сгради, временно освободени паркоместа, достъпни покриви, тераси, прожекции върху свободни калкани на сгради и провеждане на мащабни събития на територията на стадиони. 

Потенциални градски пространства за културни събития на открито, © горе – Google maps, редакция: Венцислава Недялкова; долу – авторите са написани в снимките

От месец април тази година се сформира група, наречена Art Community Varna, от около 50 представители на културната общност. Групата инициира Петиция за възстановяването на културния живот във Варна през 2020 г., както и диалог с Община Варна относно нуждите на културния сектор в града. Идеята за събития в отворени пространства се зароди сред участниците в групата и впоследствие беше развита в каталог. 

Потенциални локации за културни събития на открито, © Максим Недков

Авторите посочват още, че провеждането на събития от различно естество на публични и нови за целта места би привлякло допълнително публики, които до този момент е било трудно да бъдат достигнати. Достъпът до културен живот за много граждани, които не са имали възможността да си го позволят по една или друга причина, също така ще бъде улеснен. Според тях по този начин се стимулира общуването между различни социални групи и се противодейства на сегрегацията, също така изострена заради критичната епидемична обстановка последните месеци. 

В заключение, екипът споделя: „Този каталог цели да даде една цялостна представа за възможните пространства подходящи за културни събития в града и по този начин да улесни избора на артистите и организаторите. Надяваме се каталогът да бъде полезен за всички!” Пълната работна версия на каталога може да разгледате тук.


Инициативата ще се осъществява с финансовата подкрепа на Община Варна чрез Фонд „Култура“. Партньори по проекта са ОП „Софпроект-ОГП“ и Екологично сдружение „За Земята“, с препоръката на студио „place.make“. Екипът на проекта би се радвал на допълнително спонсорство, за да може какталогът да достигне до повече граждани и заинтересовани страни.


Ако искаш да научиш повече за зеленото възстановяване и решенията, които предлагаме, прочети доклада ни „Завръщане в бъдещето – зелено възстановяване от кризата”. А ако си се вдъхновил от тази идея и вярваш в зелените решения, подпиши петицията ни: https://act.greenpeace.org/page/60646/petition/1