„Грийнпийс“ – България активно работи в посока излизане на страната от въглищната зависимост, в която се намира, и намаляване на въглеродните емисии и емисиите на вредни вещества, отделяни от топлоелектрическите централи (ТЕЦ). Въглищните топлоелектрически централи са най-големият източник на въглероден диоксид (CO2), произведен от човешка дейност, както и на вредни вещества като серен диоксид и живак. Това прави въглищата най-голямата заплаха, пред която климатът, природата и човешкото здраве са изправен днес. Като част от Коалиция за климата – България, ние участваме в разработването на политики и стратегии за защита на климата и справяне с последиците от климатичните промени.
„Грийнпийс“ – България води кампания за насърчаване на възобновяемите енергийни източници като алтернатива на замърсяващите изкопаеми горива и участието на гражданите в този процес. Смятаме, че развитието на енергетиката в страната ни трябва да продължи в посока малки децентрализирани мощности от възобновяеми източници, които да се въвеждат на ниво домакинство, общност, малък бизнес и община.
март 2021
Предстоящите парламентарни избори в България ще се състоят на фона на предизвикателен период за обществото ни, белязан от здравна, социална, икономическа и климатична криза. Темата за водата обединява много от…
март 2021
Научният доклад „Мръсното завещание на въглищата“ представя какво се случва с водите и въздуха в резултат от използването на въглища за производство на енергия в ТЕЦ „Бобов дол“.Проучването на „Грийнпийс“…
март 2021
The science report The Dirty Legacy of Coal reveals what happense with the waters and the air as a result of the use of coal for energy generation in Bobov…
март 2021
14 години след присъединяването си към Европейския съюз българските власти се осмеляват да признаят, че в голяма степен това време е било пропиляно. Това показват някои закъснели или противоречиви мерки,…
януари 2021
Те управляват парите на влиятелни хора и институции, като ги влагат в доходоносни активи по целия свят. Седалището им е на Пето авеню в Ню Йорк, но важните операции минават…
декември 2020
Възобновяемата енергия дава възможност гражданите да инвестират в инсталации за собствено производство и така да бъдат едновременно енергийно независими и отопляващи се с технологии, които не замърсяват въздуха.
ноември 2020
Макар България да разполага с потенциал за сформирането на подобни общности, все още на територията на нашата страна няма реализиран нито един подобен енергиен проект
ноември 2020
Политици от различни държави членки на Европейски съюз заявиха желанието си тези пари да помогнат на хората да се справят с последствията от икономическата криза, причинена от коронавируса.
юли 2020
Напоследък в новините се срещат екологични истории от Русия. Говореше се за един от най-големите дизелови разливи някога в руската част на Арктика. След това за шокиращото затопляне там, което…
юни 2020
Впечатляващо високи стойности на емисиите на живак, отчетени от една от българските централи на лигнитни въглища, разкриват, че вероятно в докладите от предишни години нивата на токсични вещества, изхвърляни във…
април 2020
Становище на Коалиция „За да остане природа в България“ относно промени в Правилника на регионалните инспекцииОсновният фокус на това предложение е да бъдат прехвърлени на териториите на общините от области Перник и Кюстендил в обхвата на РИОСВ – София. То също е сметнато за „спешно“, поради кризите споменати и по-горе.Относно тези промени има много неясноти –…
април 2020
Становище на За Земята и „Грийнпийс“ – България относно изменение в Правилника на Министерството на околната среда и водите – идеята е да се създаде нова дирекция с наименование „Оперативен център за контрол“, която „да реши острите кризи в управлението на околната среда от последните няколко месеца“ – липса на контрол…
февруари 2020
Седемте златни правила създават насоки за местните и националните власти, които разработват стратегии и осъществяват справедливия преход на регионално ниво.
декември 2019
Френски институт, София (21 ноември 2019, гр. София) ЗАКЛЮЧЕНИЯ НА МОДЕРАТОРА Събитието беше организирано от „Грийнпийс“ – България в партньорство с Бюрото на Европейския парламент у нас. Интерес към събитието…
ноември 2019
Трансформиране на волята на хората в политически действия Очаквания на “Грийнпийс” за двадесет и петата конференция, посветена на проблема, декември 2019 Въпреки явните и влошаващи се поражения върху света, както…
август 2019
На метри от прашните булеварди „Г. М. Димитров“ и „Св. Климент Охридски“, по тесни и криволичещи улички се озоваваме на необичайно място. Сякаш изведнъж се измъкваме от неугледното настояще и…
август 2019
Този наръчник е предназначен основно за национални и местни организатори на кампании в областта на енергията в Европа, общински администрации, местни екологични групи, членове на планирани или съществуващи енергийни кооперативи,…
юли 2018
Или как община Брацигово се превърна в първенец по саниране и инсталиране на системи за ВЕИ
юни 2018
Климатът на Земята се променя и един от основните причинители на парникови газове, които водят до тази промяна, е производството на енергия – за електричество, за топлина, за транспорт. За…
януари 2018
The Financial Mines report has exposed dubious financial practices in the coal sector in Bulgaria over the past 15 years. The in-depth investigation, conducted over the course of several months…
януари 2018
Докладът „Финансовите мини“ изважда на показ съмнителни финансови практики във въглищния сектор през последните 15 години. Задълбочено разследване на „Грийнпийс“ – България, проведено през последните месеци, вдига завесите на феномена в…
октомври 2017
Това лято, „Грийнпийс“ стана част от коалиция от профсъюзи, организации за борба с бедността и неправителствени организации в областта на околната среда, които обединяват усилията си за борба с енергийната…
юни 2017
„Грийнпийс“-България представя доклада „Отвъд въглищата – Устойчиви алтернативи за бъдещето на въглищните райони в Испания“, изготвен от испанския офис на организацията.
март 2017
„За Земята“ и „Грийнпийс“ – България предлагаме позиция относно разработване на схема за подмяна на горивната база и неефективното отопление в енергийно бедни домакинства. Предлагаме задвижване на такава програма като…
февруари 2017
Японското правителство скоро ще махне заповедта за евакуация на 6000 жители на село Иитате, префектура Фукишима. Нивата на радиация там в горите около селото са сравними със сегашните нива на…
декември 2016
Тежестта върху здравните услуги и загубата от работни дни може да коства над 52 млрд. евро през следващите десет години.
октомври 2016
С внимание следим каква храна ядем и каква вода поемаме, но рядко се замисляме за въздуха, който дишаме. Какво дишаме, защо е попаднало във въздуха, как е попаднало там, какво…
октомври 2016
Въздухът в България е сред най-замърсените в Европа. Всяка година български градове се нареждат на водещите места по най-замърсен въздух в Европа.
октомври 2016
Effective emissions limits could save thousands of lives every year, yet more than half of coal power stations in Europe are operating with ‘permission to pollute’ above limits set in…
септември 2016
До 2050-та година над половината от гражданите на Европейския съюз (ЕС) биха могли да произвеждат електроенергията, която потребяват, и да покриват 45% от електроенергийното търсене в Съюза.
юли 2016
Coal pollution and its health impacts travel far beyond borders, and a full coal phase-out in the EU would bring enormous benefits for all citizens across the continent. That is…
май 2016
Като част от кампанията за промотиране на малките ВЕИ за собствено потребление сред домакинствата и организациите от публичния сектор, ви представяме какво трябва да знаете, за да си инсталирате соларни…
март 2016
Изминаха 30 години от започването на Чернобилската ядрена катастрофа. Същевременно, от започването на катастрофата във Фукушима изминаха пет години.
януари 2016
Report on soil contamination and mercury pollution as a result of the activities of the coal industry in Bulgaria.
декември 2015
През изминалата седмица в Париж приключиха преговорите на ООН за климата (COP 21). Постигнатото споразумение бележи важен момент в глобалните мерки за борба с климатичните промени.
септември 2015
Докладът разглежда как дейностите във въглищния сектор оказват негативно влияние върху качеството и целостта на почвите в България и ефектът от отделянето на живак върху здравето на хората и околната…
септември 2015
7 от най-често срещаните погрешни схващания за възобновяемата енергия (ВЕИ)
май 2015
Каква е стойността на здравните щети, причинени от слабите европейски стандарти за ограничаване на замърсяването на въздуха?
април 2015
Report on the direct and indirect support that the state provides to the coal sector in Bulgaria
март 2015
Доклад за помощите, които въглищният сектор получава. Фокусът на този доклад са директните и косвени начини, по които държавата подпомага, поддържа и удължава съществуването на един сектор, който принадлежи на…
януари 2015
Report on the effects of the coal industry on the water quality and supply in Bulgaria
юли 2014
Втори доклад на „Грийнпийс“ – България, който разглежда два тревожни аспекта, свързани с работата на топлоелектрическите централи: засушаване и замърсяване на водите и околната среда.
март 2014
Greenpeace International поръча изготвянето на доклад за това какви поуки могат да бъдат извлечени от тази катастрофа.
март 2014
Air pollution is a key cause of a number of diseases in Europe and Bulgaria. This report of Greenpeace Bulgaria on the impact of coal burning on human health demonstrates…
ноември 2013
Проектът АЕЦ „Белене“ стартира през 1981 г., когато правителството решава да построи 6 ядрени реактора на река Дунав. С края на комунистическото управление става ясно, че проектът е икономически неизгоден…
ноември 2013
Доклад за вредата от горенето на въглищата върху човешкото здраве
ноември 2013
В света са построени около 550 ядрени реактора, като от тях днес работят около 430. Хронология на инцидентите. За 33 години имаме 5 събития, за които се твърди, че трябва…
ноември 2013
Доклад, който очертава откритията и недостатъците на европейските ядрени стрестестове.
октомври 2013
Коментари върху процедурите: 1) Съгласно ЗООС , чл.95 възложителят провежда консултации със засегната общественост по отношение на „ заданието за обхвата и съдържанието за ОВОСа” и „засегнатата общественост – мнения…
декември 2017
В последни години цената на енергията, произведена чрез вятъра и слънцето, спадна драстично.
декември 2017
ВЕИ технологията е тук – тя е надеждна и достъпна в повечето държави.
декември 2017
ВЕИ могат да задоволят енергийните ни нужди по безопасен и надежден начин. Когато делът на ВЕИ е малък, балансирането на производството и потреблението се случва като част от общото управление…
декември 2017
Разпределителната мрежа – системата, която свързва електроцентралите с консуматорите – може да понесе големи порции от различни източници на възобновяема енергия, ако е проектирана да го прави.
декември 2017
Птици и прилепи: Често срещан аргумент против централите за вятърна енергия, е че те избиват птици и прилепи. Ако се направи оценка на околната среда и пътищата за миграция на местните…
декември 2017
Моделът на енергийната [Р]еволюция на „Грийнпийс“ в основата си се състои в плавна подмяна на сега използваните източници на енергия с възобновяеми такива. Това е план, който се развива в…
януари 2018
Твърдението за т. нар. „базови мощности“, според което енергийните централи трябва да произвеждат електричество 24 часа в денонощието, се използва като оправдание за продължаващата зависимост от въглищни и атомни централи…
януари 2018
Бързата скорост на растежа в използването на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) беше неочаквана за почти всеки през последните 15 години, включително и за възприеманите за експерти BP и IEA. Ето…
януари 2018
Всички видове енергия се субсидират – под формата на данъчни кредити, гарантирани цени, научноизследователска и развойна дейност, разходи за извеждане от експлоатация, разходи за почистване и т.н. Най-големи субсидии се…
януари 2018
Този мит е ключов аргумент на въгледобивната индустрия, но е опроверган от няколко изследвания.
януари 2018
В основата на този мит е фактът, че в държавите, които са първи в подкрепата за употреба на възобновяеми енергийни източници на енергия (Дания, Германия), сметките за ток са по-високи,…
май 2018
Съхранението на енергия включва различни технологии и подходи, например помпено-акумулиращи централи, системи за съхранение, които използват водород и топлинна енергия.
май 2018
Двете най-разпространени фотоволтаични клетъчни технологии – монокристалинни и поликристалинни клетки са конструирани от силикон (стъклото), алуминий (рамката) и мед (електрическите жици) и обикновено не съдържат вградени в себе си тежки…
май 2018
Причината за този мит често се крие в представата за непокътнати пейзажи, покрити от соларни панели и вятърни турбини. Трябва да променим този образ. Изборът, който стои пред нас, е…
май 2018
Броят на птиците, умрели заради вятърните турбини, е често повдиган въпрос през годините. Проучвания сочат, че за всеки 10 000 птици, убити в следствие на човешката дейност, по-малко от 1 смърт…
май 2018
Според Международната агенция по възобновяема енергия (IRENA) до 2030 г. може да има 24 милиона работни места в световен мащаб в сектора на възобновяемата енергия.
май 2018
В някои държави възобновяемата енергия все още е нова и относително непозната технология. Разбираемо е да възникват въпроси и притеснения. Понякога тези притеснения развиват собствена инерция…
юни 2018
Това е митът за „муфтаджиите“, според който тези, които са си инсталирали соларни панели муфтят от останалите потребители, чиито разходи се увеличават.
юли 2018
Или как община Брацигово се превърна в първенец по саниране и инсталиране на системи за ВЕИ
юли 2018
Мечтата на Милуш от Брацигово за енергийна независимост
август 2019
На метри от прашните булеварди „Г. М. Димитров“ и „Св. Климент Охридски“, по тесни и криволичещи улички се озоваваме на необичайно място. Сякаш изведнъж се измъкваме от неугледното настояще и…