Greenpeace International se brání šikaně ze strany americké fosilní korporace u nizozemského soudu. Jde o první, průlomový případ podle nové evropské legislativy, která má chránit svobodu projevu a bránit občanskou společnost před šikanou ze strany velkých korporací.

Společnost Energy Transfer, která se zabývá přepravou a prodejem fosilních paliv, podala žalobu proti Greenpeace International a Greenpeace v USA a viní je z organizování odporu domorodých obyvatel rezervace Standing Rock proti výstavbě ropovodu Dakota Access Pipeline. V březnu porota místního soudu v Severní Dakotě vyšla fosilní korporaci vstříc a shledala environmentální organizace odpovědnými za způsobení škody v astronomické výši 667 milionů dolarů. Jedná se o učebnicový příklad tzv. SLAPP žalob – strategických žalob proti účasti veřejnosti, jejichž cílem je pohřbít neziskové organizace a aktivisty pod soudními poplatky, dohnat je k bankrotu a nakonec umlčet nesouhlasné hlasy.
Velké ropné společnosti a další znečišťovatelé po celém světě využívají SLAPP žaloby stále častěji. Kancelář Greenpeace International teď vysílá směrem k šikanujícím společnostem po celém světě jasný vzkaz a 2. července se vrací k soudu – tentokrát v Nizozemsku – aby žalobu společnosti Energy Transfer napadla podle nové evropské legislativy proti SLAPP žalobám, jejímž cílem je zastavit šikanu ze strany korporací a bránit svobodu projevu. Výsledek by mohl vytvořit precedens, který pomůže zastavit zneužívání soudních sporů v celé Evropě a ukázat, že svoboda projevu je silná a šikanování ze strany firem nebude tolerováno.
SLAPP žaloby, které si stále více oblíbili miliardáři a fosilní korporace, by měly znepokojit každého člověka, bez ohledu na jeho politické preference. Pokud mohou společnosti žalovat environmentální organizace, aby je umlčely, mohou totéž udělat i novinářům, whistleblowerům, odborům i grassrootovému hnutí. Dnes se jedná o protesty za právo na čistou vodu a bezpečné klima. Zítra to mohou být reprodukční práva, rovnoprávnost, pracovní práva nebo jakákoli jiná věc, kterou nemají rádi ti, kdo jsou u moci.
EU nebude SLAPP žaloby tolerovat
V Evropě identifikovala Koalice proti SLAPP v Evropě (CASE) – přes tisíc případů takových žalob v letech 2010–2023, z toho 166 bylo podáno pouze v roce 2023. Aby v budoucnu lépe chránila novináře, aktivisty za lidská práva a jejich organizace před zneužíváním soudních sporů, přijala Evropská unie v dubnu 2024 směrnici proti SLAPP žalobám. Ta má zabránit bohatým společnostem zneužívat soudy k umlčování těch, kteří vyjadřují kritické názory, a dát obětem příležitost se bránit.
Nová směrnice EU proti SLAPP se uplatňuje úplně poprvé právě v soudním sporu Greenpeace International proti Energy Transfer, jehož cílem je získat náhradu všech škod a nákladů, které Greenpeace International vznikly v důsledku SLAPP žaloby Energy Transfer.
Ačkoli lhůta pro transpozici směrnice do vnitrostátního práva členských států EU je 7. května 2026, nizozemská vláda naznačila, že směrnice proti SLAPP je v Nizozemsku již možné uplatňovat na základě stávajícího nizozemského práva. Kapitola V směrnice chrání zejména organizace se sídlem v EU před žalobami SLAPP podanými subjekty mimo EU a přiznává jim právo na odškodnění.
Soudní případ, který začíná tento týden, je důležitým prvním testem nové směrnice EU proti SLAPP žalobám a mohl by vytvořit precedens pro zrušení všech podobných žalob, které zneužívají soudní systém a ukázat, že šikana ze strany podniků nebude tolerována. Ani teď, ani nikdy jindy. Je čas se bránit.
Amy Jacobsen je hlavní právní poradkyně Greenpeace International.