Sucho, eroze a povodně – to jsou tři důsledky extrémních klimatických jevů, se kterými se naše krajina v posledních letech potýká. Schopnost zadržet vodu je dnes poloviční oproti době před sto lety. Kvůli průmyslovému zemědělství, odvodnění půdy melioracemi, napřímením potoků a řek a nevhodným hospodařením výrazně klesá kvalita půdy, ve které umírají důležité organismy a chabá úroda má za následek růst cen potravin. Stojí před námi velice důležitý úkol. Musíme naši krajinu uzdravit a lépe pečovat o půdu. Jedině tak může čelit změně klimatu, která zapříčiňuje zároveň sucho, erozi, lesní požáry i povodně.

Proto jsme se spojili s dalšími ekologickými organizacemi, farmáři a zemědělci, kteří se s problémy extrémního počasí potkávají v první linii i s lidmi z celé republiky, kteří usilují o zdravou krajinu a čistou vodu ve svém regionu. Společně v neděli 26. července od 14 hodin v Praze na Malostranském náměstí vzkážeme české vládě, že její nečinnost je pro nás poslední kapkou.

Přidejte se k nám. Vezměte svoje kamarády i příbuzné a pojďte s námi na demonstraci Poslední kapka: Společně za zdravou krajinu.

Co požadujeme?

  1.  Vytvoření plánu na funkční zadržování vody v krajině a změnu zemědělské politiky i dotací směrem k podpoře udržitelného hospodaření.
  2. Co nejrychlejší přechod z fosilních paliv na obnovitelné zdroje energie, a to za spravedlivé transformace.
  3. Společné hledání co nejefektivnějšího řešení ve spolupráci s experty a s využitím osvědčené praxe.
Ecological Farm in Slovakia. © Tomas Halasz / Greenpeace © Tomas Halasz / Greenpeace
© Tomas Halasz / Greenpeace © Tomas Halasz / Greenpeace

Akci pořádáme spolu s dalšími 25 organizacemi a přímo na místě se můžete přidat k naší skupince. Z Malostranského náměstí vyrazíme v průvodu kolem ministerstva průmyslu a ministerstva zemědělství až na ostrov Štvanice, kde proběhne afterparty s hudbou a divadlem. Také si sebou můžete vzít vlastní transparent s heslem. 

Koronavirová pandemie nám připomněla, že se i v těžkých chvílích dokážeme semknout a zdolat nepředstavitelné překážky. Pojďme se tedy spojit i teď, a ukažme, že nám na budoucnosti záleží!

https://www.facebook.com/greenpeace.cz/videos/971358316637901/