'Thank You' from the Crew of the Esperanza. © Will Rose
Chcete udělat víc?
#PodporujiGreenpeace Dobrovolnictví

Greenpeace je organizace, jejíž práce by byla nemyslitelná bez pomoci dobrovolníků.

Jdu do toho ×

I přes pandemickou situaci, která nás už přes rok a půl omezuje, se v srpnu konal v upravené podobě jako jediný z velkých českých festivalů Rock for People Hope, na který jsme měli možnost s Greenpeace vyrazit. Účast Greenpeace byla letos symbolická, protože organizace si připomíná 50 let od svého vzniku a zároveň 30 let od založení české pobočky. Své 20. narozeniny přitom organizace Greenpeace přitom slavila právě na Rock for People před deseti lety.

Ben Cristovao na debatě Greenpeace. (c) RFP

Skvělé bylo, že se festival letos ve spolupráci s námi i dalšími partnery rozhodl být průkopníkem a jít ekologickou cestou, proto všude na festivalu byly různé druhy odpadkových košů na různé druhy odpadu a všechny kelímky byly vratné, stejně tak jako všechny tácky na jídlo byly plně kompostovatelné. Poprvé jsme také měli možnost vidět v akci stage, která byla celá poháněná pouze vodíkem.

Prostor Greenpeace na festivalu Rock for People Hope. (c) Greenpeace – Jakub Tadeáš Simon

Společně s ostatními dobrovolníky a lidmi z Greenpeace jsme přijeli už ve čtvrtek, abychom všechno stihli nachystat a připravit se na dva dny mezi skvělými lidmi, které naše témata zajímala. Připravili jsme si informační stánek, kde účastníci měli možnost podepsat petice nebo jinak podpořit vybranou kampaň. Také se zde s námi mohli pobavit, o čemkoliv chtěli a týkalo se ekologie či naší organizace. Od fungování Greenpeace až po dobrovolnickou činnost, do které se můžou kdykoliv zapojit. Ale i o hudbě a všem, na co zrovna téma přišlo.

Chcete něco vyhodit? (c) Greenpeace – Jakub Tadeáš Simon

Vedle stánku byla připravena chill-out zóna, ve které si mohl kdokoliv odpočinout, nabít telefon elektřinou ze solárních panelů a zahrát si deskovky. Nebo se třeba přijít mezi koncerty natáhnout a chvilku jen tak čerpat energii. K tomu jsme jim připravili solárně vařený čaj a nabízeli solární energií chlazenou veganskou zmrzlinu. Zmrzlinu jsme také rozdávali během našich přednášek všem zúčastněným. A všechny druhy, které jsme měli, lidem moc chutnaly.

Rozdávání solární zmrzliny. (c) RFP

Vedle chill-out zóny jsme měli také recyklační dílnu, kde jsme zájemce učili vyrábět peněženky z krabic od mléka a nebo recyklované sešity. Za dva dny jsme vyrobili několik stovek peněženek i sešitů, které si návštěvníci a návštěvnice odnesli domů. 

Recyklační dílna (c) Greenpeace – Jakub Tadeáš Simon

Jako dobrovolník hodnotím akci velmi pozitivně, měli jsme na ní super kolektiv, přísun dobré zmrzliny kdykoliv během dne, zajímavé bylo i vzdělávání formou přednášek a debat a také se za námi na stánku zastavovali osobnosti z kapel, což vždycky potěší.

Díky, že jsem toho mohl být součástí!