Film Don’t Look Up, který můžeme chápat jako analogii na současnou klimatickou krizi způsobenou lidmi, sleduje snahu dvou vědců upozornit na blížící se apokalyptické střetnutí komety s planetou Země. Odborníci, které ve filmu ztvárnili Leonardo DiCaprio a Jennifer Lawrence, se pokouší zalarmovat média a prosí prezidentku USA, aby reagovala na hrozbu dříve, než bude příliš pozdě. Ukazuje se však, že navzdory vědeckým poznatkům o blížící se katastrofě, se jen málokdo skutečně obtěžuje problémem se zabývat, natož hledat řešení a jednat.

Film K zemi hleď! je obrovským fenoménem (c) promo foto Netflix

Film vyvolává vášnivé diskuse nejen ohledně samotné klimatické krize, ale i o tom, jak o tématu mluvit se širokou veřejností. V tomto ohledu tak snímek dokonale odráží realitu vědců i aktivistů, kteří se s větší či menší úspěšností snaží současné vědecké poznatky zprostředkovat širokému publiku. Pojďme se podívat na bližší srovnání snímku Don’t Look Up a hrozbu střetu komety s naší planetou s realitou dnešního světa, který čelí klimatické změně. Pozor spoilery!

FILM VS REALITA

Film: Vědci objeví kometu a rozpoznají hrozbu.
Realita: Vědci sledují klimatickou změnu a upozorňují na možné hrozby.

Uplynulá léta ukázala, že se klima v důsledku lidské činnosti mění mnohem rychleji, než se předpokládalo, proto hovoříme o tzv. klimatické krizi, která se nadále prohlubuje.

Film: Kometa se srazí se Zemí přesně za 6 měsíců a 14 dní.
Realita: Čím vyšší koncentrace CO2 v atmosféře, tím vyšší teplota planety.

CO2 způsobuje oteplování Země a pokud neomezíme spalování fosilních paliv, značná část zemského povrchu přestane být místem s podmínkami vhodnými pro lidský život. 

Film: Kometa je blížící se hrozbou, která neohrozí nikoho, dokud nedopadne.
Realita: Dopady měnícího se klimatu se projevují v různé míře všude ve světě už dnes.

Obrovskými a náhlými proměnami trpí živá příroda, která na ně není přizpůsobena a nemůže se na ně v tak krátkém časovém horizontu evolučně adaptovat. Změna klimatu je spolu s dalšími dopady lidské činnosti příčinou masového vymírání živočišných a rostlinných druhů. 

Film: Kometa smaže lidstvo z povrchu Země.
Realita: V důsledku klimatické změny umírají lidé i zvířata už dnes.

Mimořádné události související se změnou klimatu (požáry, povodně, dlouho trvající sucho atp.) jsou stále častější a intenzivnější, a každoročně kvůli nim umírá mnoho lidí a ještě větší množství zvířat, která nemají kde se skrýt, nebo jak se bránit.

Film: Prezidentka USA by mohla všechny zachránit, pokud by věřila vědcům.
Realita: Klimatická krize je globální problém, který vyžaduje globální řešení. Není pouze problémem USA a nemůže být vyřešen pouze změnou přístupu jednotlivce.

Je potřeba součinnost vlád jednotlivých států, veřejného i soukromého sektoru k zásadní transformaci energetiky i celé ekonomiky a společnosti způsobem, který by vedl k zásadnějšímu snižování emisí skleníkových plynů.

Film: Média nezajímá rychle se přibližující kometa ničící planety, protože se téma špatně komunikuje a je příliš těžké.
Realita: Klimatické zpravodajství ušlo za posledních 5 let dlouhou cestu a je mnoho skvělých novinářů zabývajících se klimatem, ale také mnoho dezinformačních médií s vazbou na těžební lobby.

Jako výborný informační zdroj v češtině můžeme doporučit Fakta o klimatu – portál shromažďuje data o klimatu a klimatické změně, která poskytují vědecké instituce (ČHMÚ, NASA, Eurostat a jiné) a zpracovává z nich grafy a infografiky pro další použití.

Film: Je velmi těžké komunikovat vědecká fakta tak, aby byla správně interpretována a pochopena širokou veřejností.
Realita: Všichni to známe – na sociálních sítích dominují více témata s emočním nábojem, nežli vědecká fakta a informace, které vyžadují kritické myšlení.

Na sociálních sítích nerozhoduje informační hodnota, ale rychlost, sdílnost a krátkost sdělení, které musí lidi bavit, nebo vyvolávat silné emoce. V neposlední řadě také rozhodují finanční prostředky, které mohou být vloženy do reklamy.

Film: Mají mnohem větší šanci odvrátit hrozbu komety, pokud budu jednat rychle a s ohledem na vědecké poznatky.
Realita: Máme mnohem větší šanci odvrátit klimatickou krizi, pokud budeme jednat rychle. Když budeme vyčkávat, budou potřeba mnohem drastičtější opatření. 

Film: To, co musí lidi udělat, je věřit vědcům a brát hrozbu vážně.
Realita: K vyřešení klimatické krize musíme věřit nejen vědcům, ale také zkušenostem lidí, kteří se s dopady klimatické změny potýkají už dnes více, než zbytek světa.

Ještě není příliš pozdě, ale potřebujeme vaši pomoc.

Satira nepotřebuje naprostou přesnost, aby mohla být efektivní (kdyby ano, nebyla by satirou). Film zjednodušuje vážné téma (klimatickou krizi), ale i tak zasáhl mnoho lidí na emocionální úrovni.

Chceme, aby každý věděl, že stále máme čas na řešení klimatické krize, ale potřebujeme k tomu, aby se zapojil každý z vás: https://podpora.greenpeace.cz/

Text z angličtiny přeložil dobrovolník Jaroslav Hůšť. Byl upraven pro české reálie.