Klimaticky neutrální Evropa je levicová ideologie, transformace ekonomiky přinese chudobu, EU nám zakáže spalovací motory. Zaznamenali jste tyto mýty? Pak jste podlehli dezinformacím, které se o vizi klimaticky neutrální Evropy šířily nejen v médiích, ale zejména na sociálních sítích. Transformace naší ekonomiky nás učiní nejen uhlíkově neutrálním státem, čímž budeme efektivně bojovat proti klimatické změně, ale také nás zbaví závislosti na fosilních palivech dovážených státy s nedemokratickými režimy. Je ale nutné spolupracovat na evropské úrovni, abychom přeměnu naší energetiky zvládli efektivně a co nejrychleji. Nejúčinnějším bojem proti dezinformacím je ověřovat si informace z více důvěryhodných zdrojů. Přečtěte si nejčastější mýty, které jste na internetu mohli v souvislosti s klimaticky neutrální Evropou zahlédnout.

Bude naše budoucnost sluncem zalitá? To záleží na nás a na našich vládách (c) Shutterstock

Uváděné mýty se vyskytovaly zejména na tradičních baštách české dezinformační scény, jako jsou například proruské weby, ale také zaznívaly z úst některých politiků v seriózních médiích. 

Mýtus číslo 1: Vize klimaticky neutrální Evropy je levicová ideologie, která zničí naši ekonomiku

Někteří politici rádi používají narativ Zelené dohody pro Evropu jakožto levicové nebo marxistické ideologie. Straší se zdevastováním českého průmyslu, poklesem ekonomiky nebo bohatnutím burzovních spekulantů na úkor střední a nižší třídy. Pravdou ovšem je, že energetická transformace proběhne v plně tržním prostředí. Všech 27 členských států Unie se zavázalo, že do roku 2050 přemění Evropu v první klimaticky neutrální kontinent. Proto přislíbily, že do roku 2030 sníží emise nejméně o 55 % oproti roku 1990. Tato opatření sníží celkové emise a tím zlepší život všech obyvatel.

Inovace v energetice vytvoří nová pracovní místa a sníží naši závislost na dodávkách energie z politicky nestabilních regionů, což je zvlášť dnes, kdy Rusko útočí na Ukrajinu obzvlášť důležité. Podpora čisté energie není levicová ideologie, nýbrž nutná transformace, která nám pomůže bojovat se změnou klimatu. Klima se totiž mění bez ohledu na to, zda jste pravicové nebo levicové politické orientace.

Mýtus číslo 2: Transformace naší ekonomiky přinese energetickou chudobu, ohrožení konkurenceschopnosti nebo schopnost zabezpečovat vlastní potřeby

Více než 75 % emisí skleníkových plynů vzniká podle Evropské komise výrobou a využíváním energie, zásadní je proto energetický systém EU dekarbonizovat a dosáhnout tak v roce 2050 uhlíkové neutrality. Cílem je zajistit bezpečné a cenově dostupné dodávky energie v EU a také zvyšování energetické účinnosti například zateplováním budov a využíváním obnovitelných zdrojů energie. V zájmu těchto cílů Evropská komise přislíbila investice ve výší 1 bilion EUR v průběhu následujícího desetiletí. Část finančních prostředků chce komise získat prodejem tzv. zelených dluhopisů a realizovat tak rozsáhlé investice, které budou pomáhat zemím a místním samosprávám v Unii zvládnout transformaci. K tomuto úsilí přispěje také program InvestEU, který zaktivuje značný objem soukromých a veřejných finančních prostředků.

Stávka za klima (c) Greenpeace – Petr Zewlakk Vrabec

Mnoho občanů v EU je již nyní ohroženo energetickou chudobou, Evropská komise proto představila Sociální klimatický fond, jenž má zmírnit dopady energetické transformace. Návrh tohoto fondu má za cíl řešit sociální a distribuční dopady navrhovaného nového systému obchodování s emisemi pro odvětví budov a silniční dopravy. Během období 2025–2032 se na jeho základě přiděluje celkem 72,2 miliardy eur.

Mýtus číslo 3: Obnovitelné zdroje nedokážou pokrýt naši poptávku

V roce 2020 činil podíl obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě energie v ČR 17,3 %, zatímco v EU se jednalo o 37 %. V rámci EU patříme k zemím s nejnižším podílem obnovitelných zdrojů v energetickém mixu. Z úst mnoha politiků, ekonomů, lobbyistů a průmyslových magnátů zaznívá názor, že Česká republika není schopná pokrýt svou potřebu, protože zde nefouká vítr jako v Německu nebo nesvítí slunce jako v jižní Evropě.

Potenciál pro využití jednotlivých druhů obnovitelných zdrojů je přitom v ČR obrovský. Podle studie Akademie věd ČR by jen větrné elektrárny mohly v roce 2040 vyrábět až 18,8 TWh elektřiny, což by odpovídalo pokrytí zhruba 28 % spotřeby země v roce 2019. Dalších 27 % spotřeby by mohla podle jiné studie EGÚ Brno pokrýt solární energie ze střech a fasád. Nesmíme ovšem zapomínat, že energie se dá také ušetřit zateplováním budov nebo používáním tepelných čerpadel. V období nízké energetické vytěžitelnosti (například v období zimy, kdy slunce nesvítí tolik) se dá využít energie uložená z doby, kdy jí byl dostatek, například ve formě vodíku. Zásadní je ovšem spolupracovat na evropské úrovni, Evropská komise chce proto vybudovat propojené energetické soustavy a lépe integrované sítě na podporu obnovitelných zdrojů energie, které tak zajistí vzájemnou distribuci a dostatek energie pro nás všechny. 

Mýtus číslo 4: Zákaz spalovacích motorů 

Jedním z nejdůležitějších sektorů výroby české ekonomiky je automobilový průmysl. Možná proto nástup elektromobility a návrh zákazu výroby nových vozidel produkujících uhlíkové emise po roce 2035 působí v rámci české společnosti takové rozpory. Je nutné ovšem zdůraznit, že Evropská komise nikdy nenavrhla zákaz spalovacích motorů, jak mylně tvrdili premiér Petr Fiala nebo prezident Miloš Zeman. Nikdo vám tedy po roce 2035 nebude bránit pořídit si auto se spalovacím motorem a auta se spalovacími motory budou jezdit i po roce 2035.

Mýtus číslo 5: Nemá smysl snižovat emise v EU, protože Čína je největší znečišťovatel

Přestože je Čína jedním z největších producentů skleníkových plynů, je v současnosti jedním z největších investorů do obnovitelných zdrojů. Zvýšení investic bylo reakcí na rychlý růst zeleného podnikání a potřebu vyčistit znečištěné ovzduší v čínských velkých městech.

Klimatické změny jsou globálním problémem a my všichni máme zodpovědnost za to, abychom klimatickou krizi vyřešili. Opatření v této oblasti bude vyžadovat značné investice, ale má potenciál přinést obrovské výhody pro přírodu a lidi.

Není ti lhostejná změna klimatu? Podepiš naši výzvu Spolu pro klima!