Válka na Ukrajině, rostoucí ceny energií a všudypřítomná inflace na nás v poslední době vyskakuje nejen ze všech médií, ale především to skutečně začíná pociťovat naše peněženka. Mnoho z nás se obává hlavně nadcházejícího podzimu a zimy, kdy začíná topná sezóna a kdy to při současné ceně energií pro některé z nás může být likvidační. Ať už chcete uspořit a připravit se na letošní zimu, podívejte se na našich 5 tipů, jak uspořit a připravit se na zimní měsíce.

Evropa od pádu železné opony roky budovala svou závislost na ruské ropě a plynu, která nyní pomáhá financovat válku na Ukrajině. Ruská vláda má tak i přes západní sankce rekordní příjmy z prodeje fosilních paliv, jejichž ceny byly válkou vyhnány do závratných výšin, a navíc může vesele vydírat Evropu, protože jsme na Rusku závislí. Každý den můžeme vidět strašidelné články v médiích, které hovoří o skákajících cenách energií, zhoršující se dvouciferné inflaci a dalších „každodenností současné doby“. 

Řešením do budoucna je vymanit se z energetické závislosti na Rusku, ovšem ne tím, že infrastrukturou vybudujeme závislost na fosilních palivech z jiných, mnohdy totalitních zemí. Spolu s energetickou krizí totiž řešíme i krizi klimatickou, která je v poslední době mírně upozaděná současnou situací, nicméně je z dlouhodobého hlediska mnohem vážnější. A jak z toho tedy ven? Musíme spolupracovat na evropské úrovni, využít maximálně potenciál úspor a přejít na obnovitelné zdroje. Potenciál obnovitelných zdrojů v Evropě je obrovský, jen musíme postavit a propojit naši infrastrukturu. Faktem ovšem zůstává, že do letošní zimy to nestihneme. Ačkoliv vládní koalice chystá opatření, která mají zmírnit naše obavy, je lepší být připraven. 

Jak se tedy připravit, abychom nezamrzli nejen my ale i naše peněženky?

1.)  Můžete šetřit a nic vás to nebude stát

–      Snižte teplotu na vytápění na 18 až 19 stupňů Celsia. Snížení teploty o každý stupeň dolů uspoří 5 až 10 % nákladů za energie. To už je dost peněz z vaší peněženky, nemyslíte?

–      Vypněte radiátory v místnostech, v nichž netrávíte čas, aby je zbytečně nevytápěly naprázdno. Vypněte spotřebiče, které nepoužíváte, a vyndejte je za zásuvky. Zhasínejte světla. 

–      Opravdu každý den potřebujete napuštěnou vanu? Sprchujte se! Je to 3krát až 4krát úspornější. 

– Prádlo, které nevyžaduje horkou vodu, perte ve studené vodě. Sušte raději na věšáku, a ne v sušičce.

–      Větrejte jen krátce a intenzivně.

2.)  Investujte do úspornější domácnosti

–      Kdo se připraví dnes, nebude zítra překvapen! Investujte do úspornějších LED žárovek a úspornějších spotřebičů.

– Pořiďte si úsporné pákové baterie a sprchové hlavice. 

–      Zjistěte si, kudy vám uniká teplo a řešte, jak svůj domov před zimou alespoň částečně zateplit, popřípadě výměňte či utěsněte okna. 

–      Z dlouhodobého hlediska se vyplatí investovat do solárních panelů na střechu, do letošní zimy kvůli dlouhým čekacím lhůtám však jejich instalaci pravděpodobně nestihnete.

3.)  Pokud je to možné, cestujte veřejnou dopravou

–      V České republice máme oproti jiným zemím poměrně dostupnou a hustou veřejnou dopravu. Navíc ušetříte nejen na ceně benzínu a nafty, ale i samotnou spotřebu těchto surovin. 

–      V Česku spotřebujeme ročně zhruba 2 miliardy litrů benzínů a 6 miliardy litrů nafty. Pokud využijete například cesty vlakem, vyhnete se i zácpám a zdržování na cestě. Zkuste alespoň jednou za týden využít hromadnou dopravu. 

–      Když řídíte, jeďte plynule a zbytečně nezrychlujte a nedostávejte auto do vysokých otáček. 

– Dodržujte rychlostní limity, ideálně jezděte do 110 km/h. S vyšší rychlostí roste spotřeba paliva exponenciálně. Plynulejší jízdou se dá ušetřit 7 až 10 % paliva.  

–      Nenechávejte běžet motor na volnoběh.

Zdroj: Shutterstock

4.)  Vařte si doma, využívejte lokální produkci

–      Naplánujte si svůj jídelníček a nakupujte dopředu, vyhnete se tak zbytečnému vyhazování jídla, které je dnes drahé. Podle organizace OSN pro výživu se ročně vyhodí až třetina vyprodukovaných potravin!

–      Využívejte lokální produkce a farmářských trhů, podpoříte tak místní farmáře a ekonomiku.

–      Vařte z čerstvých surovin.

–      Nakupujte ve slevách, dnes už existují dokonce speciální aplikace.

–      Vařte jednoduše a zdravě.

–      Opravdu potřebujete mít každý den maso? Omezte konzumaci masa na polovinu dní v týdnu. 

–      Nenakupujte, když máte hlad. Hlad má velké oči.

5.)  Vytvořte si rozpočet a plánujte dopředu

–      Zahrňte do svého rozpočtu úspory.

–      Spočítejte si, kolik za měsíc průměrně utratíte a vytvořte si rozpočet. Ten by měl ukazovat, jaké jsou vaše výdaje v poměru k vašim příjmům, abyste mohli lépe plánovat své výdaje. Omezte nadměrné a zbytečné výdaje. 

–      Nezapomeňte zohlednit výdaje, které se vyskytují pravidelně, ale ne každý měsíc, jako je údržba auta. 

–     Snažte se ušetřit částku, která vám bude zpočátku příjemná. Nakonec můžete ušetřit 15 až 20 procent svého příjmu

Téměř každý z nás kvůli ruské agresi bude muset slevit ze svého standardu a začít kvůli inflaci šetřit. Úspory v domácnosti, cestování veřejnou dopravou nebo zateplování domů jsou však cestou, jak být z dlouhodobého hlediska jako společnost udržitelnější a šetřit naši planetu. Klimatické modely totiž mluví naprosto jasně. Musíme jednat již teď a začít u sebe. Nejen, že tak můžeme zvrátit změnu klimatu, ale navíc také ušetříme a staneme se energeticky méně závislí na nevyzpytatelných režimech. Opatření, která zvyšují naši energetickou bezpečnost jsou totiž často ta samá, která přispívají k řešení energetické krize.