Politici, nebuďte trubky, zdaňte fosilní korporace, peníze dejte lidem, podpořte zateplování domů a rozvíjejte obnovitelné zdroje. S tímto vzkazem určeným vrcholným politikům států EU, kteří se v těchto dnech setkávají při příležitosti pražského summitu na Pražském hradě jsme se vydali na Vltavu. Chceme tím upozornit na nutnost řešit současnou energetickou krizi, která je způsobená Putinovou válkou na Ukrajině, ale také na krizi klimatickou, která s ní úzce souvisí.

Pokud jste ve čtvrtek 6. října ráno procházeli kolem Vltavy, mohli jste nás zahlédnout na řece na člunech. Patrně vás zaujala nafukovací trubka na řece s nápisem Putin’s bloody gas. Touto akcí chceme apelovat na evropské vrcholné politiky, kteří se v těchto dnech setkávají na Pražském hradě. Válka na Ukrajině naplno odhalila jednu z velkých slabin evropské i české energetiky, kterou je závislost na dovozu fosilních paliv. Evropa se příliš dlouho spoléhala na dovoz fosilních paliv, proto vyzýváme evropské lídryi, aby nebyli trubky a zbavili Evropu v dlouhodobém hledisku této závislosti a vybudovali bezpečný a spolehlivý energetický systém pro všechny. Naší akci vyzýváme politiky, aby zdanili neférové a nemorální zisky fosilních korporací, které vydělávají na současné energetické krizi a peníze dáli přímo lidem na vysoké účty, na opatření pro energetické úspory a také na rozvoj obnovitelných zdrojů. Obnovitelné zdroje jsou nejlevnějším a nejrychlejším způsobem jak snížit závislost nejen na Ruském plynu, který pomáhá financovat krvavou válku. Proto je důležité, aby lídři EU podpořili navýšení evropských cílů pro podíl obnovitelných zdrojů na energetickém mixu EU. 

Foto: (c) Ray Baseley

Považujeme za nespravedlivé, že fosilní korporace nyní vydělávají enormní zisky, zatímco lidé trpí kvůli energetické krizi. Nikdo by neměl vydělávat na energetické chudobě, ani teď, ani nikdy v budoucnu. Proto požadujeme, aby Evropská komise a členské státy zajistily, že daně z nepřiměřených zisků budou na úrovni 100% a budou se vybírat již za letošní rok. Jenom tak bude dostatek peněz na pomoc lidem i na masivní zateplování a rozvoj obnovitelných zdrojů.

V rámci neformálního summitu 6.10. probíhá jednání širšího formátu evropských zemí tzv. Evropského politického společenství, kterého se zúčastní 44 delegací, nejen z EU. Politici na summitu diskutují především o aktuálních strategických otázkách mezi, které patří válka na Ukrajině, energetika, klima a ekonomická situace. Druhý den summitu bude následovat neformálním zasedáním hlav států a předsedů vlád Evropské unie. 

Řešení existuje

Dali jsme dohromady seznam opatření, které by podle nás měla česká vláda dělat, aby se zbavovala závislosti na plynu a ropě a zároveň řešila i klimatickou krizi. Jejich základem je masivní rozvoj obnovitelných zdrojů, především v majetku lidí, obcí, energetických družstev či malých a středních podniků, a také masivní zateplování a renovace budov na nízkoenergetický standard. Do těchto programů by se mohli zapojovat i uprchlíci, kteří přijdou z Ukrajiny. Součástí jsou také opatření na snížení fosilních paliv v dopravě či na pomoc lidem ohroženým energetickou chudobou.  

Obnovitelné zdroje jsou čisté, domácí a levné a budou nám šetřit výdaje a snižovat cenu elektřiny. Česká republika by proto měla urychleně dopracovat energetický zákon, zajistit možnosti skladování energie, schválit legislativu pro občanskou energetiku, pravidla pro osazování nových budov solárními panely a schválit plán, jak do roku 2030 maximálně využít potenciál státních a obecních budov pro fotovoltaiku. Obnovitelné zdroje jsou nejrychlejším a nejlevnějším způsobem, jak snížit závislost na dováženém plynu. Kromě rozvoje obnovitelných zdrojů bychom také měli zateplovat a renovovat budovy minimálně na nízkoenergetický standard, a to nejen kvůli závislosti na ruském plynu, ale i kvůli energetické chudobě, která díky vysokým cenám energií hrozí stovkám tisíc lidí. 

Tato opatření jsou nejlepší prevence před další podobnou krizí, které aktuálně čelíme. K dosažení klimatických cílů a snížení emisí skleníkových plynů o 55 % do roku 2030, k němuž se Evropská unie zavázala, je potřeba zdvojnásobit tempo instalace solárních panelů a zčtyřnásobit výstavbu větrných turbín v porovnání s trendem posledních let. Zvýšení podílu obnovitelných zdrojů na 45 % lze dosáhnout právě solární a větrnou energií, aniž by bylo nutné navýšit produkci bioenergie, která má negativní dopad na biodiverzitu. 

Greenpeace požaduje, aby EU navýšila své ambice a aby výsledný podíl obnovitelných zdrojů do roku 2030 byl alespoň 50 %, co pomůže znížit závislost EU na ruských a jiných fosilních palivech a zvýši energetickou bezpečnost EU. Podpořte nás podepsáním petice na této stránce. Petice vyzývá českou vládu, aby v ochraně klimatu byla ambicióznější.