V pondělí 5. prosince si připomínáme celosvětový den dobrovolníků. Je zřejmé, že svět je v těžké situaci, a že se nacházíme v souběhu mnoha vzájemně provázaných krizí. Je ale také zřejmé, že se mezi námi nachází mnoho statečných lidí, kterým okolní svět není lhostejný. Lidí, jimž záleží na příznivém životním prostředí, na ochraně ohrožených druhů a na zachování zdravé planety pro budoucí generace. Díky obyčejným lidem, kteří dělají neobyčejné věci, se můžeme společně postavit na stranu přírody a zasadit se o potřebnou změnu.

Sbírání podpisů pod výzvy, komunikace s veřejností na stáncích, organizace debat a promítání, účast na protestech, psaní článků, činnost lokálních skupin, vzdělávání ve školách a mnoho dalšího. Za tím vším stojí práce dobrovolnic a dobrovolníků, kteří jsou klíčovou součástí Greenpeace. Ve svém volném čase odvádějí hodiny skvělé práce a díky nim můžeme naplňovat naše hodnoty, měnit svět a společně bránit zdravou planetu se stabilním klimatem a prosperujícími ekosystémy. 

Pojďme se proto ohlédnout za uplynulým rokem a připomenout si, co jsme díky dobrovolníkům dokázali.

V únoru jsme vyzvali vládu, aby podpořila celoevropský zákon proti odlesňování. Každé 3 vteřiny totiž zmizí les o rozloze Staroměstského náměstí. Rozhodli jsme se na něm proto roztáhnout obří transparent, abychom na problém upozornili.

O pár dnů později jsme v reakci na rozhodnutí vlády o uzavření dohody s Polskem ohledně dolu Turów svolali na Václavské náměstí demonstraci. Dali jsme najevo, že ochrana klimatu a vody místních obyvatel musí mít přednost před rypadly uhelného dolu. Demonstraci jsme mohli uspořádat v krátkém čase a okamžitě tak zareagovat na rozhodnutí vlády díky velkému nasazení dobrovolníků a dobrovolnic během příprav i v průběhu protestu.

Dobrovolnictví v Greenpeace neznamená jen účast na veřejných akcích, ale i možnost podílení se na chodu organizace a sebevzdělávání. V březnu jsme během dobrovolnického víkendu vymýšleli plány na následující období a také se učili, jak oslovovat lidi na infostánku, jak vyrobit transparent nebo jak se bránit dezinformacím o změnách klimatu.

V červnu tým dobrovolnic a dobrovolníků uspořádal v Praze Create, Don’t Waste Day. V rámci dne zaměřeného na udržitelnost si návštěvníci mohli vyrobit novou sklenici ze staré lahve, obměnit svůj šatník nebo si poslechnout přednášky s ekologickou tematikou.

V létě jsme se zúčastnili dvou velkých festivalů, Rock for People a Let It Roll. Na nich jsme mluvili s tisícovkami lidí o ochraně pralesů a sbírali podpisy pod výzvu Spolu pro pralesy, která po politicích žádá účinný celoevropský zákon proti odlesňování. Kromě toho si v našem stanu mohli návštěvníci nabít telefon ze solární energie v tematické pralesní chill-out zóně a sami si mohli na místě vyrobit kosmetiku bez palmového oleje a živočišných produktů.

Se začátkem podzimu odhodlání našich skvělých dobrovolníků a dobrovolnic rozhodně nepolevilo. Padesáté narozeniny Greenpeace jsme oslavili Koncertem pro planetu. Dobrovolníci a dobrovolnice se podíleli na všem od organizace a příprav přes prodej lístků a produkci až po informování návštěvníků o kampaních Greenpeace. Bez dobrovolnic a dobrovolníků bychom padesát let úsilí o zdravou planetu oslavit nemohli!


Dobrovolnictví v Greenpeace ale není jen o festivalech a koncertech. Zatímco na začátku října probíhal na Pražském hradě summit lídrů evropských států, pod ním se u Karlova mostu na Vltavě objevila obří maketa plynovodu na protest proti závislosti na ruských fosilních palivech. Nenásilného protestu se zúčastnili dobrovolníci z Česka, ale i z Německa a Nizozemska.

Na happening navázala vlna infostánků lokálních skupin. Dobrovolníci z Prahy, Brna a Ostravy byli v ulicích s kampaní Spolu pro klima, pro kterou sbírali podpisy, mluvili s veřejností o spravedlivém a udržitelném řešení energetické krize a sbírali osobní vzkazy pro ministra životního prostředí, jehož zástupcům jsme poté výzvu předali.

Akcí se za uplynulý rok zkrátka dělo opravdu hodně a zmínit zde každou z nich bohužel není možné. Za všemi ale stojí úsilí lidí, kteří jsou ochotni vystoupit ze své komfortní zóny a věnovat svůj volný čas cíli, jemuž věří. Vám všem, kteří jste se jakýmkoli způsobem zapojili do našich aktivit, patří obrovské díky. Bez vás by Greenpeace fungovat nemohlo.

A pokud třeba o větším zapojení jenom přemýšlíš – má to smysl a dobrovolnický program je ti vždy otevřený. Přidej se!