Od pondělí 9. ledna bude v Obchodním centru NISA v Liberci k vidění výstava “3 km od beznadziei: příběh jednoho sousedství”, která se věnuje vlivu těžby v polském hnědouhelném dolu Turów v bezprostřední blízkosti Libereckého kraje.

Fotografie zachycují i společné protesty místních a organizace Greenpeace. (c) Greenpeace – Ibra Ibrahimovič

Autorem fotografií je Ibra Ibrahimovič, držitel ocenění Czech Press Photo za rok 2003, který se dolu Turów věnuje opakovaně od roku 2019. Jeho jméno je spojeno především s dokumentací těžby na Mostecku, příběhů tamních lidí a osudů krajiny Podkrušnohoří.

Koncepce výstavy je postavena na sérii panelů s velkoformátovými barevnými fotografiemi, které doprovází texty v češtině a polštině. Výstava dává nahlédnout i do soukromí nás – lidí, jejichž každodenních životů se činnost dolu a jeho vliv na krajinu dotýká. Část výstavy je věnována také našemu úsilí místních o řešení celé kauzy na politické a právní úrovni, ve které jsme vkládali naše naděje.

Divák výstavu může vnímat nejen jako obrazové svědectví vlivu dolu Turów na životy lidí a krajinu v jeho sousedství, ale také jako mnohovrstevnatý příběh. Za pomoci obrazů a komentářů, citací a vyprávění se na 30 panelech odkrývá ekologický, politický, společenský a především lidský aspekt soužití s obřím povrchovým dolem a jeho provozovatelem.

Výstava představuje ale také příběh někdejšího lázeňského městečka Opolno-Zdrój, které není v České republice příliš známé a jehož existence je dolem přímo ohrožena. Opolno-Zdrój totiž čeká podobný osud jako desítku obcí v okolí dolu Turów, které už těžbě musely ustoupit. Sotva tři kilometry od Uhelné a Václavic se nám přímo před očima uzavírá příběh kdysi živého a prosperujícího místa i s jeho lázeňskými domy, penziony a památkami, které mají během několika let zmizet pod pásy buldozerů.

Zahájení výstavy proběhne v pondělí 9. ledna v 17.00. K vidění bude do konce ledna.