Náš tým aktivistů a aktivistek se postavil proti prodlužování a rozšiřování hnědouhelné těžby v dole Bílina na severu Čech. Během valné hromady se jeden z našich aktivistů, který je zároveň akcionářem ČEZu a minulý týden se účastnil protestu na dole Bílina, postavil před management firmy s projevem, v němž žádal zastavení prodloužení těžby. Na jeho stranu se přidali další aktivisté s transparenty „ČEZ, neprodlužujte těžbu na Bílině“ a „This is a Fossil Crime Scene“.

Po skončení projevu jsme se shromáždili pod pódiem, na kterém právě seděli členové managementu a dozorčí rada ČEZu, a rozvinuli jsme zde další transparenty. Naše akce vedla k přerušení valné hromady, přičemž akcionářům a akcionářkám, kteří se připojili k protestu, bylo zabráněno v podání žádosti o vysvětlení a následně byli vyvedeni z místnosti. Je to zjevným porušením jejich akcionářských práv.

Někteří z našich aktivistů a aktivistek se proto rozhodli podat akcionářskou žalobu na ČEZ, aby se zpochybnil celý průběh valné hromady a všechna na ní uskutečněná hlasování. Je neakceptovatelné, že těmto lidem bylo upřeno jejich právo na vyjádření.

Severočeské doly letos v březnu získaly povolení k rozšíření dolu Bílina od Obvodního báňského úřadu v Mostě. Naše kancelář Greenpeace však proti tomuto povolení podala odvolání. Už dlouhou dobu kritizujeme plány na těžbu až do roku 2035 a označujeme je za klimatický zločin.