Slovenský soud dnes pustil z vazby členy hnutí Greenpeace. Ti byli ve vazbě drženi od 28. 11., kdy nenásilně protestovali proti dopadům těžby uhlí na světové klima.  Slovenské orgány tak rychle překvalifikovaly své rozhodnutí, které se opíralo o jejich “obavu”, aby členové hnutí nepokračovali ve svém protestu.

“Jsme velmi rádi, že generální prokurátor uznal nesmyslnost zadržování aktivistů. Rovněž oceňujeme, že konal tak rychle a po sedmi dnech za mřížemi mohou být lidé konečně na svobodě. Zdá se, že stále jsme zemí, v které se za ochranu životního prostředí a zdraví lidí, nebude nakládat s lidmi jako se zločinci,” uvedla Ivana Kohútková, ředitelka Greenpeace Slovensko.

K přehodnocení rozhodnutí soudu vyzývali i čelní představitelé Slovenské republiky, včetně prezidenta a premiéra a zvedla se obrovská vlna podpory veřejnosti po celém světě. 

Ministerstvo životního prostředí SR včera zveřejnilo toto prohlášení: “Ministerstvo životného prostredia a Slovenska inšpekcia životného prostredia nemôžu komentovať rozhodnutia súdu. No po bohatých skúsenostiach s aktivitami Greenpeace môžu jednoznačne potvrdiť, že aktivisti z Greenpeace sú ľudia, ktorých jediným cieľom je lepšia ochrana životného prostredia. Za dohladateľné obdobie vo vzťahu k envirorezortu nikdy neprekročili etické hranice, vždy boli slušní, konštruktívni a poukazovali na konkrétne otázky ochrany životného prostredia. Ako ministerstvo, tak inšpekcia sa obáva, že vyšetrovanie aktivistov Greenpeace vo väzbe vytvára obraz, že medzi ekologickými aktivistami a kriminálnikmi neexistuje rozdiel. To z hľadiska ochrany životného prostredia na Slovensku môže predstavovať veľmi nešťastný signál.”

Důsledky probíhající klimatické změny jsou faktem, který musíme společně aktivně řešit. Lidé, kteří na jejich důvody upozorňují, nepatří do vazby.

Proto #nebudemesedět!

#spoluprotiuhli