Velké ropné společnosti, jako je Energy Transfer, a korporátní znečišťovatelé po celém světě nyní používají novou zbraň k umlčení každého, kdo se zasazuje o spravedlivou, zelenou a poklidnou budoucnost, takzvané SLAPP žaloby – Strategické žaloby proti účasti veřejnosti). V posledních letech byly umlčovací SLAPP žaloby zneužívány korporacemi k potlačení svobody projevu a oslabení veřejného odporu.

Solidaritu s americkou pobočkou jsme ukázali i v Praze. (c) Greenpeace – Ray Baseley

Greenpeace USA a Greenpeace International v této chvíli čelí soudnímu procesu v Severní Dakotě v USA. Společnost Energy Transfer – americký fosilní gigant zodpovědný za ropovod Dakota Access – žaluje Greenpeace o téměř 300 milionů amerických dolarů v souvislosti s protesty vedenými původnímobyvatelstvem v roce 2016 u Standing Rock. Tato umlčovací SLAPP žaloba  se snaží nejen přepsat historii hnutí vedeného Siouxy z Standing Rock, ale její úspěch u soudu by mohl mít zničující důsledky pro Greenpeace v USA i ostatní pobočky Greenpeace po celém světě a dalekosáhlý dopad na celosvětový boj za klimatickou spravedlnost.

Umlčovací SLAPP žaloba Energy Transfer proti Greenpeace je zásadní zkouškou nebezpečné právní strategie, která  by mohla být inspirací i pro další korporace a politiky. Ostatně například Andrej Babiš již tuto taktiku využil v roce 2020 na umlčení novinářů a novinářek a společnost ČEZ má na svém kontě několik pokusů o umlčení aktivistů a aktivistek poukazujících na její špinavý byznys. Pokud bude žaloba společnosti Energy Transfer úspěšná, mohla by nastavit nebezpečný precedens a být rozsáhle použita proti pokojným protestujícím, novinářům a novinářkám, nebo komukoli, kdo si dovolí kritizovat mocnou korporaci. Pojďme se podívat na příběh této žaloby, na hrozbu, kterou SLAPP žaloby představují, a na to, proč by tento soudní spor měl zajímat nás všechny.

Skutečný příběh Standing Rock

V roce 2016 byl svět fascinován odporem, který vedl kmen Siouxů ze Standing Rock proti ropovodu Dakota Access (DAPL). Desetitisíce lidí, včetně členů více než 300 původních národů, cestovalo na toto místo, aby chránilo vodu a vyjádřilo solidaritu s Standing Rock. V říjnu 2016 navštívili Standing Rock také zástupci OSN a vyjádřili obavy ohledně práv původního obyvatelstva.

Greenpeace USA pořádá v roce 2023 v Oaklandu shromáždění proti korporacím, které se snaží umlčet své kritiky SLAPP žalobami. © Marlena Sloss / Greenpeace

Ropovod Dakota Access, navržený společností Energy Transfer a jejími partnery v roce 2014, měl dopravovat surovou ropu z Bakkenova ropného pole v Severní Dakotě do Illinois a dále do přístavu US Gulf Coast. Tento projekt byl součástí boomu hydraulického štěpení (frackingu), který v regionu začal v roce 2008 a způsobil nárůst výstavby ropných exportních terminálů a další infrastruktury. To ještě víc posiluje naši závislost na fosilních palivech, poškozuje místní komunity a brzdí už tak pomalý pokrok v plnění cílů Pařížské dohody.

Členové kmene Siouxů z Standing Rock spolu s dalšími siouxskými národy od samého počátku stáli proti tomuto ropovodu. Kmenový předseda Dave Archambault situaci uvedl do historického kontextu: „Ať už jde o zlato z Black Hills, vodní elektrárny na Řece Missouri nebo ropné potrubí ohrožující naše dědictví, původní kmeny vždy platily cenu za prosperitu Ameriky.“

V dubnu 2016 postavili členové kmene modlitební tábory poblíž zamýšleného přechodu ropovodu přes vodní tok. Mladí ochránci vody (Water Protectors) uspořádali štafetový běh dlouhý 500 mil, aby předali dopis americkému armádnímu sboru inženýrů. V červenci 2016 kmen Standing Rock podal žalobu proti americké armádní korporaci, aby zabránil schválení ropovodu.

Přestože v prosinci 2016 administrativa Baracka Obamy odmítla žádost Energy Transfer o přístup k půdě pro ropovod, jeden z prvních kroků Donalda Trumpa po nástupu do funkce bylo jeho schválení. Generální ředitel Energy Transfer Kelcy Warren tehdy přispěl 250 000 USD na Trumpovu inauguraci a později daroval 10 milionů USD na jeho kampaň v roce 2020. Ropovod byl dokončen a uveden do provozu v červnu 2017.

Ačkoliv ropa proudila, kmen Siouxů ze Standing Rock nepřestal bojovat. Jejich žaloba pokračovala a v roce 2020 nařídil federální soudce v USA armádnímu sboru provést úplné vyhodnocení dopadů ropovodu na životní prostředí. Příkaz k uzavření ropovodu však nebyl schválen. Dnes kmen Siouxů ze Standing Rock stále požaduje, aby „sbor ropovod uzavřel a provedl řádné environmentální hodnocení, nikoli takové, které připraví průmysl fosilních paliv.“

Energy Transfer chce pomstu, ne spravedlnost

Boj proti DAPL stále pokračuje, ale protesty v letech 2016 a 2017 byly mocným projevem odporu proti korporátní moci, který jasně otřásl ropnými giganty. Od roku 2016 bylo v 18 státech USA přijato široké spektrum zákonů proti protestům namířeným proti fosilním palivům. Po celém světě úzké vazby mezi fosilními společnostmi a vládními představiteli vedly k omezení občanského prostoru a zvýšení následků za účast na pokojných protestech.

Protest u Standing Rock proti ropovodu Dakota Access v USA, 2016.© Richard Bluecloud Castaneda / Greenpeace

Společnost Energy Transfer se proto obrátila na soudy. Jejich původní žaloba z roku 2017 – výjimečný případ kreativního psaní, který mimo jiné tvrdil, že organizátorem protestů nebyl kmen Siouxů ze Standing Rock ani ochránci vody, ale Greenpeace – byla v roce 2019 zamítnuta federálním soudcem v USA. Energy Transfer však žalobu znovu podala u státního soudu v Severní Dakotě se stejnými zavádějícími argumenty.

Tato žaloba byla možná součástí širší kampaně proti Greenpeace. Stejná právní firma – Kasowitz Benson Torres, která podala žalobu Energy Transfer, podala o rok dříve podobnou umlčující SLAPP žalobu proti Greenpeace jménem Resolute Forest Products. Greenpeace tuto žalobu v roce 2023 vyhrála a případ byl uzavřen v roce 2024 po téměř deseti letech soudních sporů. Firma Kasowitz Benson Torres, kterou založil jeden z osobních právníků Donalda Trumpa, uvedla pro Bloomberg, že je „v kontaktu s dalšími společnostmi,“ které zvažují žalobu proti Greenpeace.

SLAPPs vs. Síla lidí

Stejně jako všechny SLAPP žaloby, i současná neopodstatněná žaloba společnosti Energy Transfer na Greenpeace ve výši 300 milionů amerických dolarů je útokem na dva klíčové pilíře veřejného aktivismu: svobodu slova a pokojný protest. Špatný rozsudek by v tomto případě mohl mít vážné důsledky pro každého, kdo se účastní protestu nebo se odváží promluvit a kritizovat mocnou, finančně silnou korporaci.

Zpráva „SLAPPed but not silenced: Defending human rights in the face of legal risks“ (Napadeni SLAPP žalobou, ale ne umlčeni: Obrana lidských práv tváří v tvář právním rizikům), kterou v roce 2021 zveřejnilo Business & Human Rights Resource Center, zdokumentovala 355 soudních případů po celém světě, které nesly znaky SLAPP žalob od roku 2015. Tyto šikanózní žaloby byly podány nebo iniciovány obchodními subjekty proti organizacím, jednotlivcům nebo skupinám v souvislosti s jejich obranou lidských práv či životního prostředí.

Již více než 50 let Greenpeace podniká kroky na obranu lidí a planety. Abychom mohli v této práci pokračovat, potřebujme i tvoji pomoc.