Na negativní dopady obchodní smlouvy mezi EU a státy Jižní Ameriky (MERCOSUR) poukazuje Greenpeace už řadu let a v tomto jsme se zemědělci na jedné lodi. Nicméně dnešní demonstrace odhaluje obrovskou míru pokrytectví. Agrární komora zuřivě odmítala a kritizovala evropský zákon proti odlesňování, který má zaručit, že komodity jako sója, hovězí maso, káva, kakao a další dovážené do EU nezpůsobily odleňování. Zároveň jako jeden z hlavních argumentů, a nutno dodat že oprávněných, uvádí dopady zemědělské produkce zemí MERCOSURU na Amazonii a další cenné ekosystémy.

Protest Greenpeace v Bruselu během vyjednávání smlouvy EU-MERCOSUR. (c) Greenpeace – Eric De Mildt © Eric De Mildt / Greenpeace

Zákon proti deforestaci byl i kvůli tlaků zemědělců o rok odložen. Dohoda EU-MERCOSUR může podle právních analýz zásadním způsobem narušit funkčnost tohoto zákona.

Dohoda EU-MERCOSUR samozřejmě zvýší dovoz hovězího masa, drůbeže, cukru a dalších zemědělských produktů z Jižní Ameriky výměnou za větší vývoz automobilů, plastů a pesticidů z EU – včetně pesticidů zakázaných v EU. Požadavek zákazu vývozu těchto pesticidů záhadně zmizel z nové Vize pro zemědělství, kterou představila minulý týden Evropská komise.

Za to nelze vinit samozřejmě zemědělce. Zde jsou vítězem jen agrochemické korporace, které díky tlakům na snižování množství pesticidů přicházejí v EU o zisky a hledají nová odbytiště. Podobně jako výrobci plastů – sice se má letos přijmout Globální plastová úmluva, která má celosvětově omezit nejen plastové znečištění, ale paradoxně dohoda EU-MERCOSUR zpřístupňuje nové trhy evropským výrobcům plastů a plastových výrobků, včetně těch, které jsou v EU zakázané.