Dnes už je vcelku jasné, že návrh zákona o obalech, který měl zálohy zavést, se kvůli neschopnosti a odporu některých poslanců a poslankyň z ODS, STAN, ANO a SPD nestihne projednat před volbami. Ale nezoufejme. Jsem přesvědčený, že zálohový systém Česko zavede, i když o něco později a s ostudou a pokutami.

Přitom to ještě nedávno vypadalo nadějně – ministerstvo životního prostředí připravilo návrh zákona a vláda ho schválila. Ale přesto, že takový zákon si přeje 76 % lidí v Česku, podpora politiků a političek v Poslanecké sněmovně byla slabá. Když jsme to zjistili, rozhodli jsme se téma zviditelnit a poslance a poslankyně společně přesvědčit, aby zákon podpořili.
Šéfům politických stran a poslaneckých klubů napsalo 784 lidí. Výzvu za zavedení záloh, kterou jsme doručili poslancům a poslankyním ODS, STAN, ANO a SPD, podepsalo přes 30 tisíc lidí. Naši úžasní dobrovolníci a dobrovolnice vytvořili obrovské hodiny ze zhruba 750 použitých plastových lahví, z nichž některé jsme vysbírali pohozené v přírodě. Přes začátkem poslední schůze poslanců a poslankyň jsme tyto hodiny postavili nedaleko budovy Poslanecké sněmovny a připomínali tak politikům a političkám, že jim ke schválení zálohového systému dochází čas.
Možná to byl od začátku marný boj, ale my bychom si vyčítali, kdybychom se do něho nepustili. Myslím, že někdy se člověk musí rozeběhnout i proti zdi, když v ní vidí praskliny, a doufat, že ji proboří. A to byl přesně tenhle případ. Kdybychom uspěli, pohozené PET lahve a plechovky by zmizely z české přírody. A to nám za pokus stálo.
Neschválení připraveného zákona o obalech v tomto volebním období je pro nás nepochopitelné. Firma EKO-KOM, která má na starosti recyklaci obalů, opakovaně varuje, že bez zálohového systému nebude možné splnit evropské recyklační cíle. Po desítkách let, co si říkáme, že jsme v Česku v třídění pomalu nejlepší na světě, jsme schopní díky sběrným nádobám a třídírnám odpadu recyklovat jen 32 % všech plechovek. Horší než my je v této oblastí ze zemí EU už jen Kypr. To je tristní výsledek. Zvlášť když vidíme, že ve státech se zálohovým systémem jsou schopní prakticky ze dne na den vysbírat přes 90 % všech PET lahví a plechovek. A třeba Německo a Finsko dnes díky zálohám recyklují 99 % plechovek.
Čeští zákonodárci se tak budou muset buď sami vrátit k současnému návrhu novely o obalech, nebo budou muset pod tlakem pokut přijmout systém, který v příštích letech připraví Evropská unie pro státy s neschopnými a nekompetentními politiky.
Zálohový systém již funguje v 16 evropských státech, včetně našich sousedů – Německa, Rakouska, Polska a Slovenska. Tyto země dosahují vysoké míry zpětného odběru obalů, což přispívá k čistší přírodě a efektivní recyklaci. V Česku ročně končí v přírodě, na skládkách nebo ve spalovnách více než 400 milionů PET lahví a 500 milionů plechovek. Zálohový systém by tento problém vyřešil.
My v Greenpeace se ale nevzdáváme a i nadále se budeme tématu plastového odpadu věnovat. Nyní se zaměříme na prosazení Globální dohody o plastech, která má za cíl snížení plastového znečištění v globálním měřítku. Vaše podpora je pro nás klíčová a společně můžeme dosáhnout změny.