Evropa se chystá omezit vědomě přidávané mikroplasty do výrobků. Podle Evropské chemické agentury (ECHA) ročně do prostředí unikne okolo 36 tisíc tun mikroplastů, které jsou vědomě přidávány do výrobků, především kosmetiky, ale i do barev, čisticích prostředků nebo zemědělských hnojiv a pesticidů. Omezení mikroplastů které dnes  představila ECHA, by mělo začít platit v roce 2020. Má zamezit vzniku až 400 000 tisíc tun plastového odpadu, který by jinak během následujících dvaceti let skončil v životním prostředí.

Microbeads in Cosmetics. © Georg Mayer

Mikroplasty v zubní pastě.

Objem mikroplastů, které každoročně v EU unikají do přírody z výrobků, do nichž jsou vědomě přidávány, je šestkrát větší než “Velká pacifická plastová skvrna”. ECHA objem uniklých mikroplastů vyčíslila na 36 tisíc tun, ale může dosahovat až 60 tisíc tun. Tyto mikroplasty v prostředí mohou přetrvávat stovky let, dostávat se do potravního řetězce i jídla. Negativní dopady mikroplastů jsou popsány u mnohých především vodních živočichů, výzkum vlivu na lidské zdraví je v počátcích, přesto vědci upozorňují na řadu rizik.

Z tohoto důvodu a v duchu loni přijaté Plastové strategie připravila ECHA návrh zákazu přidávání mikroplastů do kosmetických a čistících a leštících přípravků a vosků, do barev a také v zemědělství, kde se hnojiva a pesticidy “kapslují” pomocí polymerů, aby se kontrolovaně uvolňovaly do půdy.

Návrh omezení projde veřejným připomínkováním a následně o ně budou hlasovat zástupci členských států v příslušné komisi ECHA. Tento krok ukazuje, že Evropa se stává skutečným lídrem v boji s plastovým znečištěním. Zároveň je ale třeba upozornit, že existují další zdroje mikroplastů, například otěr z pneumatik či z praní syntetického prádla, které musí být také urychleně řešeny.