Ema Ostřížková chodí do šestého ročníku gymnázia v Ostravě-Porubě a patří do týmu organizátorů a organizátorek studentských stávek za klima, které se po celém světě uskuteční v pátek 15. března. Své spolužáky tím nepřekvapí, už od mala je aktivní, má spoustu zálib a koníčků a v posledních letech se angažuje i v otázkách životního prostředí. Pořádá například úklidy odpadků v okolí Ostravy a nyní se rozhodla navázat další akcí. “Možná bych se k aktivismu nikdy nepřiklonila, kdyby si to nežádala vážnost situace,” říká sedmnáctiletá Ema.

Studentka Ema Ostřížková z Ostravy

Jak ses o stávkách za klima dozvěděla? Věděla jsi hned, že se připojíš?
O stávkách v zahraničí jsem věděla a upřímně mě štvalo, že se nic nedělo v České republice. Zároveň jsem věděla, že sama nezvládnu něco takového zorganizovat. V lednu jsem na Facebooku zareagovala na příspěvek, který se týkal akce Kruh pro planetu, v rámci níž lidé vyšli do ulic a poskytovali kolemjdoucím informace o změnách klimatu. Napsala jsem, že mě mrzí, že se nic podobného nekonalo v Ostravě. Na tento komentář mi odpověděl Petr, jeden ze spoluorganizátorů stávek. Napsal mi, že mají skupinku asi 11 středoškoláků, kteří chystají stávky za klima i tady v Česku. Tenkrát o tom veřejnost tady neměla ani ponětí. Byla jsem nadšená a hned se jsem se přidala.

Co si o stávce myslí tvoji učitelé? A co tvoji rodiče?
S učiteli jsem o stávce moc nemluvila, ale ti, kteří o Fridays For Future vědí, stávku podporují. Rodiče mě znají a jsou si vědomi toho, že když se do něčeho pustím, nezastaví mě. Zároveň vědí, že před tím, než cokoliv udělám, si to pořádně prostuduji a promyslím, takže věří mému úsudku a podporují mě.

Co přesně je smyslem protestů? Co požadujete?
Smyslem protestů je poukázání na změny klimatu. V dnešní době si lidé nejsou vůbec vědomi toho, jak vážná situace je. Ani ve škole nás o tom nikdo neučí. Požadujeme, aby se politici spojili s vědci a začali klimatickou krizi jako krizi řešit. Aby dodržovali Pařížskou dohodu. Nemůžeme si dovolit riskovat oteplení planety o více než 1,5 °C, pokud chceme jako lidstvo nadále fungovat. To ale vyžaduje radikální změny. V opačném případě nás čeká ekologický kolaps.

V České republice dodnes zaznívají hlasy, které říkají, že klimatická změna neexistuje, nebo že za ni nemůže lidstvo. Co si o tom myslíš?
Myslím si, že by si tito lidé měli lépe prostudovat dostupné zdroje o změnách klimatu. To, že za rapidní změny klimatu, které nyní zažíváme a které nás čekají v budoucnu, může člověk, je z vědeckých studií naprosto zřejmé. Opačný názor v dnešní době si zkrátka nedokážu vysvětlit.

Je tohle tvoje první zkušenost s občanským aktivismem?
Ráda bych tvrdila, že jsem aktivní, ale jsem celkem nováček. Pokud nepočítám několik úklidů, které jsem pořádala, nebo to, že se snažím prostřednictvím sociálních sítí informovat a učit vrstevníky o udržitelném životě, s aktivismem nemám velké zkušenosti.

Ema organizuje úklidy v okolí Ostravy.

Ema organizuje úklidy v okolí Ostravy.

Je nějaký konkrétní zážitek nebo zkušenost, která tě přivedla k environmentálnímu aktivismu?
Konkrétní zážitek asi ne. Všechno to přišlo časem a s tím, jak jsem se v tématu vzdělávala ve svém volném čase. Možná bych se nikdy k aktivismu nepřiklonila, kdyby to nevyžadovala vážnost situace.

Někteří kritici studentských stávek říkají, že jde jen o flákačství a důmyslné záškoláctví a že se jen chcete ulít z vyučování. Co bys jim vzkázala?
Organizace těchto stávek nám zabírá většinu volného času. Za poslední dva měsíce nedělám nic jiného a na stávkách pracuji prakticky denně. Takže ze strany organizátora se to za flákačství nedá považovat ani náhodou. Myslím, že se nemůžeme úplně vyhnout tomu, že se někteří jednotlivci opravdu pouze ulijí ze školy, ale snažíme se předat středoškolákům co nejvíce informací, aby si uvědomili, proč to děláme. Věřím, že naprostá většina studentů, kteří se stávky zúčastní, tam přijde proto, že jí na budoucnosti a na naší planetě opravdu záleží.

S jakými dalšími příklady nepochopení ze strany dospělých či starších generací ses setkala? Co bys jim chtěla vysvětlit?
Spousta dospělých si myslí, že stávkou nic nezměníme. Hodně z nich nás považuje za naivní, zmanipulované děti, které nevědí, co dělají. Někteří nás také kritizují za to, že budeme stávkovat, ale ve svých životech žádné změny neděláme – podle nich si myslíme, že to politici vše vyřeší za nás. Stávka je podle mě poslední možnost, jak něco změnit, a jedna z mála cest, kterou jako nezletilí studenti můžeme jít. Středoškoláci, kteří tyto stávky organizují od počátku, o tématu vědí hodně. Nejednají na základě jednoho článku nebo jednoho videa, které někde viděli. A nemůžu mluvit za všechny stávkující studenty, ale já osobně si nemyslím, že jediní, kdo by měli něco dělat proti změnám klimatu jsou politici a vědci. Každý by měl začít u sebe. Sama se snažím žít co nejvíce udržitelně, protože jsem toho názoru, že i kroky, které podnikáme v našich životech jsou důležité, i když samy o sobě nestačí, pokud chceme naši budoucnost zachránit.

Ema při úklidu ostravské haldy Ema.

Podle různých výzkumů se mladší lidé starají o klimatické změny více než jejich rodiče či prarodiče. Jak si to vysvětluješ?
Je to podle mě tím, že se nás změny klimatu nejvíce v budoucnu dotknou. Navíc mladí lidé jsou plní energie a věří tomu, že je ještě nějaká naděje. Naši prarodiče toho mají v životě už hodně za sebou a rozhodně je nemůžeme vinit za to, že klimatické změny nevnímají jako problém, který by byl pro ně zásadní. U generace našich rodičů si to bohužel neumím vysvětlit.

Protesty se konají v různých městech po celém Česku? Jak se s ostatními organizátory domlouváte?
Ano, protesty probíhají ve všech krajích České republiky. S ostatními organizátory komunikujeme přes internet. Pravidelně si voláme, a koordinujeme tak stávky po celé republice. Jsou také příležitosti se s některými z nich potkat i osobně na různých akcích. Já jsem se takto potkala s některými organizátory z Prahy, Brna a Olomouce.

Kdyby někdo chtěl ještě uspořádat stávku a přidat se k hnutí, co by měl udělat?
Určitě nás může kontaktovat na Facebooku a my pomůžeme s organizací. Stávka se ale rychle blíží a nemyslím si, že je nyní dostatek času na organizaci nových stávek. Proto je momentálně asi lepší dojet, třeba i hromadně, na nejbližší stávku v okolí. Dále mohou lidé událost nebo naši stránku sdílet na sociálních sítích nebo podepsat naše prohlášení. K dispozici jsou také letáčky, které si každý může vytisknout a rozdávat.

Kde se bude stávkovat? Podívejte se

Někteří politici – jako například Angela Merkelová – iniciativu vítají, ale zároveň upozorňují, že v reálné politice není možné prosadit rychle a že fosilní paliva tu ještě nějakou dobu budou. V Česku podobně mluví ministr životního prostředí Richard Brabec – jedním dechem mluví o konci doby uhelné I o prodlužování provozu dolu Bílina. Myslíš, že dělá pro snížení emisí skleníkových plynů dost?
Myslím si, že možné prodlužování provozu dolu Bílina svědčí o tom, že situaci nebere vážně a že nedělá dost. Hodně lidí tvrdí, že 12 let je ještě dlouhá doba, ale i z toho důvodu, že v politice není možné něco tak rapidního rychle prosadit, je třeba neotálet a začít hned. Navíc pokud jde o naši budoucnost a potencionální přežití lidstva, ani by se neměl ztrácet čas zbytečnými diskuzemi. Mělo by se dělat vše pro to, aby se globální oteplování zastavilo.

Co bys chtěla dělat, až dostuduješ?
Až dostuduji, chtěla bych být módní návrhářkou. Dělat kvalitní oblečení a doplňky, které lidem vydrží věčnost, a které budou šity pokud možno mnou, ručně, s láskou a co nejvíce udržitelně. Lidé musí přestat žít konzumním životem. Ráda bych jim nabídla kousky, které budou nesmrtelné a které půjdou opravit, když se poškodí, a tím se dál prodlouží jejich životnost. Uvidíme, jak se budoucnost vyvrbí. Za 12 let mi bude teprve 29 a může se stát, že si tento sen kvůli hrozícímu klimatickému kolapsu ani nebudu mít možnost splnit.