Devět z deseti vzorků vody z Vltavy a Labe obsahuje mikroplasty. V rámci kampaně Plast je past odebrala organizace Greenpeace loni v září vzorky v Praze, Ústí nad Labem a Hřensku. Nejvíce mikroplastů – 18 kusů v litrovém vzorku – bylo ve vodě získané poblíž výpustě čistírny odpadních vod v Ústí nad Labem-Neštěmicích.  

Většina vzorků obsahovala mezi jedním a čtyřmi syntetickými vlákny nebo fragmenty. Zhruba polovina z nich byly mikroplasty, zbytek byla většinou průmyslově upravená celulózová vlákna. Průměrná koncentrace 3,7 mikroplastových částic na litr koresponduje s výsledky podobných studí ze zahraničí. 

Odběr vzorků
Herec a tanečník Filip Jankovič odebírá vzorky vody z Vltavy. © Greenpeace – Karel Šuster

Jan Freidinger z Greenpeace říká:
”3,7 miniaturních plastových částic na litr vody se může na první pohled zdát jako zanedbatelné číslo, ale při vědomí že v průměru každou sekundu proteče v Labi na česko-německé hranici 308 000 litrů vody, znamená to, že denně mohou z Česka proudit směrem k Severnímu moři až  desítky miliard mikroplastových vláken a částic.”  

Pro lepší identifikaci materiálu jednotlivých vláken a fragmentů, byla použita pro analýzu vzorků infračervená spektroskopie, obecně označovaná jako micro FT-IR. Analýzu provedla laboratoř Greenpeace na univerzitě v britském Exeteru.

Jaké mikroplasty jsme našli?

Vědci předpokládají, že v oceánech je 1,4 trilionu plastových mikrovláken, na každého člověka na planetě tak připadá 200 milionů mikrovláken. Ty ohrožují nejen mořské živočichy, kteří si je pletou s potravou, dostávají se i do trávicího ústrojí lidí. Například průměrný Brit zkonzumuje ročně 70 tisíc mikroplastových částic. Právě mikrovlákna vzbuzují největší obavy v souvislosti s lidským zdravím, protože ta s nejmenším průměrem se mohou dostávat i do krevního řečiště a akumulovat v lidském těle.

Evropská unie se nyní chystá omezit mikroplasty vědomě přidávané do výrobků. Podle Evropské chemické agentury ročně do životního prostředí unikne okolo 36 tisíc tun mikroplastů, které se používají především v kosmetice, ale také v barvách, čisticích prostředcích nebo zemědělských hnojivech. Omezení mikroplastů by mělo začít platit v roce 2020. Má zamezit vzniku až 400 000 tisíc tun plastového odpadu, který by jinak během následujících dvaceti let skončil v životním prostředí.

Výsledky odběru vzorků:

KódMísto odběruPočet syntetických kusů
CZ18005 Vltava – Smíchovský přístav2 vlákna
CZ18006Vltava – ústí Botiče2 vlákna

 

1 fragment

CZ18007Vltava – ústí Rokytky2 vlákna

 

2 fragmenty

CZ18008Vltava , 100 m nad výpustí ČOV4 vlákna
CZ18009Vltava, u výpustě ČOV1 vlákno
CZ18010Vltava, 300 m pod výpustí ČOVn/a
CZ18011Labe, 100 m nad ČOV  Ústí n/L Neštěmice1 fragment
CZ18012Labe, u ČOV Ústí n/L Neštěmice10 vláken

 

8 fragmentů

CZ18013Labe, 300 m pod výpustí ČOV Ústí n/L Neštěmice1 vlákno

 

1 fragment

CZ18014Hřensko, hranice se SRN1 vlákno

 

1 fragment