Podle posledních vědeckých studií musíme všichni změnit svůj životní styl a snížit svůj dopad na životní prostředí. Jen tak se můžeme vyhnout klimatické katastrofě a zachovat přírodu, život v ní i její zdroje pro budoucí generace. Víme, že někdy může být těžké udělat první krok, a proto jsme 1. dubna odstartovali další EKOvýzvu!

V Ekovýzvě si lidé na měsíc vyzkouší, jaké je žít bez palmového oleje, zkusí jíst vegetariánsky, vegansky či pouze lokální potraviny, zbaví svou domácnost jedů, vymění auto za šetrnější způsob dopravy, vyzkouší si snížit svou plastovu stopu nebo dokonce žít zcela “zerowaste”.

Každý z nás může si může vyzkoušet šetrný životní styl.

První ročník jsme uspořádali v roce 2015. Byl to pouze malý projekt postavený okolo dobrovolnické lokální skupiny v Brně. Tehdy jsme se k EKOvýzvě dostali jako dobrovolníci a dobrovolnice Greenpeace a cítili jsme potřebu změny – tu změnu jsme chtěli vidět v chování společnosti. Žijeme na planetě, kde v západní civilizaci spotřebováváme tolik zdrojů, že kdyby tak žil každý obyvatel planety Země, potřebovali bychom takové planety dvě. Tento nepoměr je vykoupen chudobou lidí ve třetích zemích. Trend ale ukazuje, že lidstvo se rozrůstá a postupně se zvedá spotřeba zdrojů všude na světě, což není dlouhodobě udržitelný stav, a proto přehodnocujeme zažité stereotypy a hledáme úspory v našem životním stylu, abychom odstranili zbytečné návyky a plýtvání. Nevoláme po asketismu, ale po uvědomělém rozlišení potřeb od luxusu a plýtvání.

EKOvýzva je časově omezený projekt, který se odehrává v průběhu dubna, a během jednoho měsíce funguje jako katalyzátor změny jak u nás samých, tak u zapojených účastníků a účastnic z řad celé veřejnosti. Stavíme na demokratických principech a stojíme o silnou občanskou společnost, která určuje směřování naší země a staví se čelem k odpovědnosti, kterou vůči planetě, životnímu prostředí a všem živým tvorům máme. Dnes je tato odpovědnost nanejvýš důležitá ve světle probíhající globální změny klimatu. Již není pochyb, že bychom mohli změnu klimatu zastavit, dnes už jde o to, jak špatné budou její následky.

Chceš se taky přidat? Tak přijmi svou EKOvýzvu a sniž svůj dopad na přírodu.

Mezi vědci panuje konsenzuální shoda o vlivu člověka na klima a také o tom, že je ještě možné dodržet závazek Pařížské dohody z roku 2016 a udržet oteplení klimatu pod hodnotou 1,5 °C. Ale abychom toho dosáhli, je třeba již dnes přijmout důležitá opatření a snižovat míru produkovaných emisí oxidu uhličitého. Do roku 2040 je potřeba toto množství snížit o 50 procent a do roku 2050 přejít na bezuhlíkatou energetiku.

Víme, že sami takové změny dosáhnout nemůžeme, ale to nám nebrání, abychom začali u sebe a inspirovali tím další. EKOvýzva není krátkodobým projektem, naopak se jedná o soustavnou usilovnou činnost, které se věnujeme již pátým rokem a vidíme, jak tento svébytný projekt roste a inspiruje mnoho lidí.

Pojď do toho s námi! Minulého ročníku se zúčastnilo více než 3300 lidí, což považujeme za obrovský úspěch, ale stále to nestačí. Pojď nám pomoci rozšířit myšlenku EKOvýzvy co nejvíce a zapojuj své přátele, rodinu, kolegy, spolužáky.

Líbí se ti EKOvýzva? Chceš, aby se lidé chovali lépe k přírodě? Chceš, aby změnili svůj životní styl a snížili svůj dopad na životní prostředí? Chceš, jim v tom pomoci? Ano? Tak podpoř EKOVÝZVU 2019 darem, pootoč světem k lepšímu a ulehči přírodě!

Podle posledních vědeckých studií musíme všichni změnit svůj životní styl a snížit svůj dopad na životní prostředí. Jen tak se můžeme vyhnout klimatické katastrofě a zachovat přírodu, život v ní i její zdroje pro budoucí generace.

Zbytečné plýtvání a nadspotřeba je velký problém současné civilizace.

EKOvýzva letos probíhá po celý duben. Přijmout výzvu a dozvědět se více o tomto projektu můžeš na webu www.ekovyzva.cz, kde také nalezneš příspěvky od ostatních účastníků a účastnic. Vytvoř si profil, sdílej své zážitky, ptej se, debatuj, komentuj a výzvu si také užij.