Aktivisté a aktivistky Greenpeace, kteří minulý rok vylezli na těžební věž dolu Nováky, nespáchali trestný čin. Krajské ředitelství policejního sboru v Trenčíně, odbor kriminální policie, rozhodl, že dvanáct aktivistů a aktivistek, kteří nenásilně protestovali proti těžbě uhlí v horní Nitře, nespáchali trestní čin a případ se dál bude řešit jen v přestupkovém řízení.

Akce Nováky

Aktivisté Greenpeace vyvěsili transparent na těžební věž v dole Nováky 12. prosince 2018. © Greenpeace

Usnesení vyšetřovatelů policejního sboru v Trenčíně tvrdí: „Na základe vykonaného vyšetrovania, možno konštatovať, že skutok, pre ktorý sa viedlo trestné stíhanie, najmä vzhľadom na spôsob jeho vykonania, následky a okolnosti, za ktorých bol spáchaný, nie je zločinom všeobecného ohrozenia  podľa § 20 § 284 ods. 1 písm. a) Trestného zákona, nakoľko nedošlo k naplneniu všetkých znakov objektívnej stránky skutkovej podstaty uvedeného trestného činu. Konanie osôb (…) však možno klasifikovať ako priestupok.“ Protože nešlo o přestupek, policie případ postoupila Obvodnímu soudu báňského úřadu v Trenčíně.

Ředitelka Greenpeace Slovensko Ivana Kohutková rozhodnutí prokuratury vítá:
„Aktivisté a aktivistky Greenpeace nejsou žádní zločinci. Svým nenásilným protestem neohrozili ničí zdraví, život ani majetek. Nespáchali žádný trestný čin. V současnosti čelíme kvůli spalování uhlí hrozbě klimatické změny a akce aktivistů a aktivistek bychom měli hodnotit jako odvážné upozornění na tento problém, nikoli jako zločin. Aktivismus nesmí být trestaný.“

Dvanáct aktivistů a aktivistek ze Slovenska, České republiky, Finska, Německa a Belgie vyvěsili ve středu 28. listopadu 2018 na těžební věž uhelné společnosti Hornonitranské doly Prievidza transparent s nápisem „SKONČETE DOBU UHELNOU“. Prokuratura v Prievidzi je nejprve za tento nenásilný protest obvinila z trestného činu „poškozování a ohrožování provozu všeobecně prospěšného zařízení formou spolupachatelství”, za který jim hrozil trest až pět let vězení. Navíc rozhodla, že aktivistky a aktivisté Greenpeace budou až do soudního procesu stíháni ve vazbě. Rozhodnutí po šesti dnech zrušil generální prokurátor, protože podle něho byla vazba nezákonná.