V posledních měsících se toho dělo tolik, že jsme ani neměli čas se v klidu zastavit a podělit se pořádně o úspěchy a velké věci, kterých se nám společně podařilo dosáhnout. Stále jsme se honili za dalšími a dalšími povinnostmi, které se před námi vynořovaly, a nebralo to konce. Ale úspěchy nemůžeme ignorovat věčně. Pojďme se společně ohlédnout za nedávnými úspěchy a radovat se z nich.

Živý řetěz proti rozšíření dolu Turów v Hrádku nad Nisou vedl symbolicky přes území tří států. (c) Greenpeace – Petr Zewlakk Vrabec © Greenpeace – Petr Zewlakk Vrabec

Česká republika se postavila proti rozšíření dolu, který krade vodu lidem na Liberecku

Už když jsme v dubnu spolupořádali živý řetěz proti dolu Turów na hranicích kousek od Hrádku nad Nisou, bylo jasné, že pro místní lidi je to velké téma a že se právem obávají ztráty vody kvůli pokračující těžbě. Společným tlakem s Libereckým krajem, právníky z organizace Frank Bold a dotčenými obcemi na Hrádecku a Frýdlantsku se nám podařilo prosadit, že se z dolu Turów stalo velké téma a že se Česká republika oficiálně proti rozšíření dolu postavila. To ještě neznamená, že by se celý projekt rušil, ale je to velmi důležité symbolické vítězství, které nemůže polská strana ignorovat. Už proto, že jí to budeme hlasitě a pravidelně připomínat –  minulý týden jsme byli oficiálně přijati jako jediný český zástupce přímo do polského povolovacího procesu, a můžeme tak ještě efektivněji hájit zájmy místních lidí a vystupovat proti rozšíření dolu.

'Human Chain Against Coal' in Kerkwitz. © Ibra Ibrahimoviç / Greenpeace
Protest proti otevření obřího dolu v Polsku v roce 2014. (c) Greenpeace – Ibra Ibrahimovič © Ibra Ibrahimoviç / Greenpeace

Vítězství po pěti letech: důl Gubin – Brody se otvírat nebude 

Živý řetěz jsme spolupořádali i v roce 2014 proti jinému polskému hnědouhelnému dolu jménem Gubin – Brody. Do Polska tehdy přijely proti otevírání nového obrovského dolu demonstrovat stovky lidí z České republiky, možná i včetně Vás. Letos – po pěti letech – je jasné, že se důl otevírat nebude. Regionální autority rozhodly, že proces otevírky dolu bude zastaven.

Protest spolku Zastavme elektrárnu Chvaletice proti udělení výjimky na znečišťování ovzduší. (c) Greenpeace – Petr Zewlakk Vrabec © Petr Zewlák Vrabec

Zabránili jsme výjimce z nových emisních limitů pro elektrárnu Chvaletice

Provozovatelé elektrárny Chvaletice – jednoho z největších znečišťovatelů ovzduší v ČR – chtějí na sílu protlačit výjimky z nových emisních limitů a vypouštět příliš mnoho toxické a jedovaté rtuti a oxidů dusíku. Na problematickou a kontroverzní elektrárnu upozorňujeme již několik let a proti udělení výjimky jsme se od začátku aktivně stavěli. V prvním kole to vypadalo beznadějně Na základě odvolání nás, spřátelených místních spolků, ekologických neziskových organizací a místních obcí nám však nyní ministerstvo životního prostředí dalo za pravdu a udělenou výjimku zrušilo. Uhlobaron Pavel Tykač, který elektrárnu vlastní a který si už asi myslel, že nebude muset znečištění z elektrárny snižovat, se tak ocitl zpátky na začátku. Je jasné, že výjimku tak snadno neprosadí.

Příprava na měření hluku u dolu Bílina. (c) Greenpeace – Petr Zewlakk Vrabec

Odhalili jsme porušování zákona při těžbě na dole Bílina

Co mají společného Turów, Chvaletice a důl Bílina? To všechno byly kampaně, u kterých jsme narazili na neuvěřitelně zkreslené a podezřelé “expertní” studie, které bagatelizovaly vliv na životní prostředí a zdraví lidí. A nejhorší na tom je, že na základě těchto zfušovaných posudků se reálně rozhoduje – na jejich základě například vydalo ministerstvo životního prostředí souhlasné stanovisko s těžbou ze územními ekologickými limity na dole Bílina, což hodnotíme jako největší selhání ministerstva v jeho historii. Nedalo nám to a na jednu obzvlášť podezřelou expertní studii jsme si posvítili. Objednali jsme si autorizované měření hluku, které jasně prokázalo, že těžba na dole Bílina už nyní porušuje zákon a překračuje platné hygienické limity v noci zhruba o 5 decibelů. Své zjištění předáváme příslušné hygienické stanici a chceme prosadit, aby důl přestal porušovat zákon, například tím, že úplně zruší noční těžbu.

Je toho spousta, co jsme v tomto roce udělali. V tom příštím bychom vůči uhelnému průmyslu rádi přešli do útoku a zasadili mu pár dalších zdrcujících úderů. Bez tebe to ale nezvládneme.