Rok 2019 přinesl úspěchy, prohry, neuvěřitelně mnoho nových a spoustu opakujících se činností. Krom starosti o naše rodiny, chození do práce, sportu, dovolených, protestů a plánování jsme v minulém roce také četli skvělé knihy a chceme se o radost z nich s vámi podělit. A nejde jen o knihy, které jsme četli my. Požádali jsme totiž o doporučení oblíbených titulů i naše známé, spojence a další. Ve výběru se nakonec sešlo víc než tři desítky knih. Jedenáct nejnovějších a nejčastěji zmiňovaných vám představíme blíž a ze zbytku si určitě dokážete vybrat sami. Přejeme inspirativní četbu, pohodlnou pohovku a věříme, že si na knížky najdete čas.

Máte i vy nějakou skvělou knihu, kterou jste četli v minulém roce a v seznamu schází? Přidejte ji do komentářů. Děkujeme.

Vzpoura proti zkáze (Jeremy Brecher, Neklid, 2019)

Jak vypadá svět po nastoupení pro-fosilního amerického prezidenta Donalda Trumpa? A jak by na tuto změnu mělo zareagovat klimatické hnutí? Jeremy Brecher definuje novým způsobem veřejný zájem a snáší argumenty pro to, proč je právě tedˇ čas na klimatickou vzpouru. Tou rozumí strategii, kterou chce získat na svou stranu většinu veřejnosti k prosazování ochrany klimatu, jako společného zájmu. Brecher vnímá situaci jako velmi vážnou a doporučuje využít masových, globálně koordinovaných, nenásilných přímých akcí k podvrácení moci korporací, které se podílejí na ničení klimatického systému, i jejich politických spojenců.

The Uninhabitable Earth (David Wallace-Wells, Crown Publishing Group, 2019)

Myslíte, že Země, která nebude vhodná pro lidský život, je pouhou iluzí a zbytečnou obavou? Kniha Neobyvatelná Země se vás bude snažit přesvědčit o opaku. Americký novinář rozšířil svůj dva roky starý esej pro New York Magazine, doplnil jej o další vědecké informace, které v kratší verzi chyběly. Pořád ale bije na poplach a varuje před dosažením bodu, po kterém už všechny snahy o zmírnění klimatických změn nebudou mít šanci na úspěch. Bible klimaalarmismu minulého roku. Dejte si ji v angličtině, nebo chvilku počkejte, podle našich neověřených zpráv, je již přeložena do češtiny. Měla by relativně rychle být v knihkupectvích.

Náš dům je v plamenech (Greta Thunberg, Broken Books, 2019)
Kdo by neznal Gretu Thunberg? Ale ruku na srdce, viděli jste ji jenom v televizi, nebo také četli nějaké její texty? Kniha Náš dům je v plamenech obsahuje vlastně dvě knihy. První část tvoří překlad knihy Scény od srdce, kterou společně s Gretou napsala její rodina – matka Malena Ernman, otec Svante Thunberg a sestra Beata Ernman. Kromě ní tu však najdete také nejzásadnější Gretiny projevy, které v anglické verzi vyšly pod názvem No one is too small to make a difference.

7 pádů odpadu: Na odpady a životní prostředí s rozumem a s humorem (Martin Hobrland, Concept 42, 2019)

I když je odpad vážná věc a možná jedno z nejvážnějších ohrožení životního prostředí, tato kniha není vážná, ale naopak hravá. Shrnuje zkušenosti vzniklé při správě internetového projektu trideniodpadu.cz. Spíš než grafiky a statistiky v ní najdete uvolněné povídání o tom, jaké problémy byly s odpady dřív, jak se to vyhrotilo v poslední době a jak bychom se problémům s odpady mohli v budoucnosti co nejlépe vyhýbat.

Climate – A New Story (Charles Eisenstein, North Atlantic Books, 2019)

A další anglicky psaná kniha. Charles Eisenstein v ní rozebírá pohled odpůrce změny klimatu a zasazuje se za to, aby hnutí rozšířilo svou strategii a svoje výhradní zaměření na emise uhlíku, aby ostatním ukazovalo mnohem širší obraz světa, za který bojuje. Řeky, lesy ale i rostlinné a živočišné bytosti jsou posvátné a cenné samy o sobě. Musíme se zbavit válečnické mentality a uvědomit si, že k lepšímu planetárnímu zdraví může prospět všechno. Od záchrany velryb až po reformu vězeňství.

Budiž voda: Izraelská inspirace pro svět ohrožený nedostatkem vody (Seth M. Siegel, Aligier, 2017)

Stále inspirativní knížka (vyšla 2017), která představuje izraelský přístup k vodnímu hospodářství a ekonomiku vody. Toto téma je i v souvislosti s klimatickou změnou stále aktuálnější a Izrael, jehož plochu tvoří 60% pouště je pionýrem v oblasti vodohospodářských inovací. Voda je strategická komodita a její získávání brzo nebude spočívat jen ve vrtání hlubších a hlubších studní. Izrael dokáže být v otázce vody nejen soběstačný, ale vodu dokonce exportuje i do okolních zemí.

Věk nerovnováhy: Klimatická změna, bezpečnost a cesty k národní resilienci (Václav Cílek, Alexander Ač, a kolektiv autorů, Academia, 2018)

Zajímavá kniha, která nejen ukazuje co všechno se může s klimatem stát a k čemu to může vést, ale ukazuje cesty, kterými se budeme muset vydat, abychom jako civilizace přežili. Jde nejen o “technologii přežití” tedy o zvýšenou péči o hospodářskou půdu i les, nové přístupy k hospodaření s vodou a nízkoemisní energetiku, ale také o změnu myšlení, která by měla vést k potřebnému pocitu rovnováhy a štěstí jednotlivců.

Oteplí se a bude líp: Česká klimaskepse v čase globálních rizik (Petr Vidomus, SLON, 2018)

Kdo jsou čeští klimaskeptici a jaké strategie používají v prosazování svých vizí? Klimaskeptici mají v ČR poměrně silnou politickou a mediální pozici, vedle Václava Klause za ně můžeme považovat například novináře Ivana Brezinu nebo fyzika Luboše Motla. V knížce se dozvíte nejen jejich názorová východiska, ale také kdy byl český klimaskeptismus nejsilnější a jak to souviselo s propojením s politickou mocí.

Energy and Civilization: A History (Vaclav Smil, Mit Press, 2017)

Dějiny energie v podání jednoho z nejzajímavějších myslitelů naší epochy Václava Smila ukazuje, jak silný vliv měla tato komodita na vývoj civilizace. Podle čecho-kanadského vědce byla schopnost lidí přeměnit energii v teplo, světlo či pohyb zásadní hnací silou kulturního a ekonomického pokroku v celém vývoji civilizace. Kniha čtenářovi pomůže pochopit, že snažíme-li se o změnu v přístupu k užívání energie, snažíme se o hlubokou celospolečenskou změnu, která bude mít důsledky ve všech aspektech lidské společnosti.

Degrowth: A Vocabulary for a New Era (ed. Giacomo D’Alisa, Federico Demaria, Giorgos Kallis, Routledge, 2014)
Jedna z nejdůležitějších knih pro každého, kdo to trochu vážně myslí s ekologií, vznikla z iniciativy několika ekologických ekonomů z Autonomní univerzity v Barceloně. Její název Nerůst – Slovník nové éry je třeba brát doslova, protože jde o zpracování 51 hesel, které editoři zadali osobnostem politické ekologie z různých zemí jako je třeba André Gorze či Serge Latouche. Zatím snad nejpřehlednější kniha o politice, která místo pojmů jako technooptimismus a udržitelný růst pracuje s pojmy jako klimatická spravedlnost a nerůst.

Energie v přírodě a v nás: O šalebné svůdnosti tradice a imperativu proměny (Milan Smrž, Eurosolar 2018)

A ještě jednou téma nerůstu, tentokrát v esejistické knížce viceprezidenta evropské asociace EUROSOLAR, usilující o úplnou náhradu fosilních a jaderných zdrojů obnovitelnými, Milanem Smržem. Smrž zastává celostní pohled spojující přírodovědu i humanitní přístup, stejně jako globální přístup zohledňující negativní sociální dopady fosilního hospodářského systému a pozitivní potenciál obnovitelného hospodaření u nás i v zemích Jihu. Hlavní myšlenkou jeho knihy je nutnost fundamentální změny životních návyků a preferencí, přičemž terčem jeho kritiky je současná ekologicky a sociálně devastující ekonomika a životní styl bohatší části světa.

Jedenáctka nejlepších knih, které jsme četli v roce 2019 je za námi. Je ale možné, že chcete dostat tipů víc. To samozřejmě není problém. Jakýkoli z níže uvedených titulů bude určitě chloubou vaší knihovny a určitě pro vás bude inspirací pro další přemýšlení o světě, ekologii, aktivismu, klimatické změně a nespočtu dalších zajímavých témat.

 • Falter: Has the Human Game Begun to Play Itself Out? (Bill McKibben, MacMillan Publishers, 2019)
 • On Fire: The (Burning) Case for a Green New Deal (Naomi Klein, Simon & Schuster, 2019)
 • V kapitalismu, proti kapitalismu, za hranice kapitalismu (James Holloway, Neklid, 2019)
 • This Is Not A Drill: An Extinction Rebellion Handbook (ER, Penguin Books, 2019)
 • Out of the Wreckage: A New Politics for an Age of Crisis ( George Monbiot, Verso Books, 2018)
 • Dead Zone: Where the Wild Things Were (Philip Lymbery, Bloomsbury Publishing, 2017)
 • Drawdown: The Most Comprehensive Plan Ever Proposed to Reverse Global Warming (Paul Hawken, Penguin Books, 2017)
 • The Water Will Come: Rising Seas, Sinking Cities, and the Remaking of the Civilized World (Jeff Goodell, Little Brown, 2017)
 • Strangers in Their Own Land: Anger and Mourning on the American Right (Arlie Russell Hochschild, New Press, 2016)
 • Rules for Revolutionaires: How Big Organizing Can Change Everything (Becky Bond, Zack Exley, Chelsea Green Publishing, 2016)
 • Don’t Even Think About It: Why Our Brains Are Wired to Ignore Climate Change (George Marshall, Bloomsbury USA, 2015)
 • After Sustainability: Denial, Hope, Retrieval (John Foster, Routledge, 2014)
 • This Changes Everything: Capitalism vs. the Climate (Naomi Klein, Simon & Schuster, 2014)
 • Malé pojednání o poklidném nerůstu (Serge Latouche, Za tratí, 2012)
 • Living in Denial: Climate Change, Emotions, and Everyday Life (Kari Marie Norgaard, MIT Press, 2011)
 • The World in 2050: Four Forces Shaping Civilization’s Northern Future (Laurence C. Smith, Dutton, 2010)
 • Whole Earth Discipline: An Ecopragmatist Manifesto (Stewart Brand, Viking Press, 2009)
 • Green Metropolis: What the City Can Teach the Country About True Sustainability (David Owen, Riverhead, 2009)
 • Kde peníze jsou služebníkem, nikoliv pánem (Naďa Johanisová, Stehlík, 2008)
 • Světové sluneční hospodářství (Herman Scheer, Eurosolar, 2004)
 • Sluneční strategie: Politika bez alternativy (Herman Scheer, Nová Země, 1999)