V těchto složitých dnech se o sebe musíme postarat a najít způsoby, jak dlouhou dobu trávenou doma a v izolaci přečkat ve zdraví. A to i ve zdraví duševním. Abychom se z toho – s nadsázkou řečeno – nebláznili. Nelehkým podmínkám můžeme čelit třeba i kulinářskou kreativitou. Přinášíme proto tipy a recepty, které jsou jednoduché, aby je zvládl kdokoli.
- Už samotný proces vybírání ingrediencí ze spíže a rozhodování, co se bude vařit, nám může dát nějaký smysl a zvednout nám náladu. Ať už ses doma předzásobil, nebo ne, vyplatí se teď chodit na nákupy co nejméně a vařit z toho, co doma zrovna máš.
- Udělej si seznam toho, co máš a pohlídej si potraviny, které se rychle kazí a kterým prochází lhůta spotřeby. Nemá smysl doma hromadit jídlo jen proto, aby se ti pak zkazilo.
- Jez zdravě. Když většinu času trávíš doma, asi nemáš dostatek pohybu, čerstvého vzduchu či sluníčka. Strava je jedna z mála věcí, která ti může pomoci udržet si imunitu na dobré úrovni. Jez hodně ovoce a zeleniny s vysokým obsahem vitaminů a dalších pro tělo důležitých prvků, především vitaminu C.
- Sdílej své recepty s ostatními. Jedeme v tom všichni společně a můžeme se navzájem inspirovat. Piš recepty sem do komentářů, dávej na sociální sítě fotografie a videa. Přidej k nim hashtagy #spolutouvarime #varimsidoma a nezapomeň zmínit Greenpeace na Facebooku, Twitteru (@GreenpeaceCzech) či Instagramu (@greenpeaceczech).

A co si můžeš uvařit pro začátek? Tyhle bezmasé recepty, které používají hlavně trvanlivé a lokální suroviny, zvládne každý:
Špagety s česnekem, olejem, chilli papričkou a strouhankou
Tenhle recept s námi sdílel náš kolega Felice z Greenpeace Itálie. Těstoviny jsou velmi jednoduché na přípravu, jsou velmi rychle hotové a přitom jsou velmi chutné.
Ingredience:
špagety
olej
česnek
chilli paprička
strouhanka (třeba ze starého pečiva, které už ti doma ztvrdlo)
Postup:
Vař těstoviny v osolené vodě podle návodu na obalu. Na pánvičce na troše oleje krátce restuj nasekaný česnek, pak přidej pokrájenou chilli papričku. V další pánvičce si nasucho opraž strouhanku – že je hotová, poznáš podle toho, že zhnědne. Na talíři smíchej těstoviny s česnekem, olejem a papričkou a posyp strouhankou. Případně parmazánem nebo lahůdkovým droždím.
Cizrna na paprice
Tohle jídlo už dlouhou dobu koluje v různých vegetariánských a veganských skupinách, kde bývá občas označováno jako vůbec to nejlepší bezmasé jídlo. Vyzkoušej ho i ty.
Ingredience:
3 plechovky cizrny
2 cibule
1 a ½ lžíce sladké papriky
½ litru zeleninového vývaru
2 pórky, omyté a nakrájené na šikmé proužky
250 ml rostlinné smetany
1 citron
olej
pepř a sůl
Postup:
Cibuli nakrájej a cca 5 minut restuj ve velkém hrnci. Poté přidej papriku a ještě minutu nebo dvě restuj. Zalij ½ litrem vývaru a nech povařit do měkka. Mezitím obsah jedné plechovky cizrny včetně tekutiny rozmixuj do hladka tyčovým mixérem. Když je cibulka v hrnci měkká, rovněž ji spolu s vývarem rozmixuj tyčovým mixérem. Do hrnce přidej rozmixovanou cizrnu i nerozmixované luštěniny a nakrájený pórek. Opět přiveď k varu a na mírném plameni vař, dokud pórek nezměkne. Poté vmíchej rostlinnou smetanu a šťávu z půlky citronu. Dochuť další citronovou šťávou, pepřem, solí, příp. špetkou sladké papriky.
Indická polévka z červené čočky
Polévky jsou základ a mohou tvému tělu dodat spoustu energie i potřebných vitaminů. Zkus klasický vývar ze zeleniny, kterou máš doma, nebo třeba italskou minestrone – ve vývaru povař i pasírovaná rajčata a těstoviny, ochuť oreganem či dalšími středomořskými bylinkami, případně přidej konzervu luštěnin, nebo červenou čočku. Pokud máš radši exotické chutě, uvař si indickou polévku.
Ingredience:
150 g červené čočky
1 červená cibule
1 řapíkatý celer
2 mrkve
1 větší brambora
50 g rajčatového protlaku (nebo 3 větší rajčata či 1 konzerva loupaných rajčat)
1 l zeleninového vývaru nebo vody
1 kostka zeleninového bujonu
3 lžíce olivového oleje
1 lžíce kari
50 g zázvoru
2 stroužky česneku
1 hrst čerstvého koriandru
Postup:
Oloupanou cibuli nasekej nadrobno a nech na oleji zesklovatět, přidej nasekaný česnek, nadrobno nastrouhaný zázvor a kari koření, krátce orestuj. Přidej protlak (nebo nakrájená rajčata), krátce zasmaž, zalij vodou nebo vývarem, osol a ochuť bujonem. Nakrájej řapíkatý celer, mrkev a bramboru na kousky, přidej do hrnce a vař, dokud není brambora měkká. Nakonec vsyp červenou čočku, krátce povař, odstav z plotny a pod pokličkou nech dojít, dokud čočka nezměkne. Polévku podávej posypanou nasekaným čerstvým koriandrem.
Zeleninové thajské kari
Tento recept nám zaslala Monika Š. v rámci kampaně Máš na míň.
Ingredience:
cibule
olej
červené kari
mrkev
paprika
zelené fazolky
hrášek
tofu na kostičky
sůl
pepř
Postup:
Na oleji osmaž cibuli a tofu nakrájené na kostičky, přidej červené kari, papriku, mrkev, zelené fazolky a hrášek. Nakonec zalij kokosovým mlékem. Jako přílohu doporučuji rýži a na ozdobu koriandr.
Bramboráky z brambor a cukety
Tento recept nám zaslala Ludmila M. v rámci kampaně Máš na míň.
Ingredience:
brambory
cuketa
hladká mouka
majoránka
sůl
pepř
Postup:
Brambory a cuketu oloupeme a nastrouháme. Přidáme česnek, pepř, sůl a majoránku. Protože jsme nevylili přebytečnou vodu ze strouhání, stačí jen zahustit moukou. Po smažení v pánvi doporučujeme otřít ubrouskem.